Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
11. novembra 2022, 16:30
Čas čítania 10:00
Daniel Mikolášik

Jakub ovládol Argentínu slovenskou kuchyňou: Naučil som ich milovať halušky a guláš, likérový špic im pripomína penis (Rozhovor)

Jakub ovládol Argentínu slovenskou kuchyňou: Naučil som ich milovať halušky a guláš, likérový špic im pripomína penis (Rozhovor)
Zdroj: Archív Jakuba Šanka
REFRESHER ARGENTÍNA GASTROPRIEMYSEL LGBT+ NEZVYČAJNÉ POVOLANIA SLOVENSKO ŽIVOT SLOVÁKOV V ZAHRANIČÍ
Uložiť Uložené

Gay, ktorý vyhral súd so Slovenskom, varí v Argentíne naše tradičné špeciality. „Keď mi volali z najsledovanejšej telky kvôli reportáži, odvetil som, že nemám čas,“ spomína Jakub Šanko de Ruiz.

„Otázka, prečo sa chcem vrátiť domov, je úplne zbytočná. Dôvod je úplne jednoduchý. Skrátka, je to môj domov. Na Slovensku mám rodinu, priateľov a cítim sa tam doma. Odkedy som odišiel do zahraničia, tak mi Slovensko a naša kultúra veľmi chýbajú,“ prezrádza v rozhovore úspešný Slovák Jakub Šanko de Ruiz žijúci v Argentíne.

Žilinský súd minulý týždeň po dvoch rokoch rozhodol v prospech Jakuba a jeho argentínskeho manžela Mariana Ruiza de Šanka. Umožnil im, aby spolu mohli žiť na Slovensku. Cudzinecká polícia totiž najprv odmietla udeliť Argentínčanovi trvalý pobyt. Ide o historický moment, keď Slovenská republika prakticky prvýkrát uznala zväzok dvoch mužov.

Jakub je úspešný a v Argentíne pomerne známy šéfkuchár. Vlastní jednu z top reštaurácií v Buenos Aires, kde okrem svojich špecialít Argentínčanom ponúka aj tradičné slovenské jedlá ako guláš či halušky. S manželom sa však chce po rokoch vrátiť domov s jedinou požiadavkou: aby tu spolu mohli žiť plnohodnotný život a ako manželia mali rovnaké práva ako hocijaké iné manželstvá na Slovensku.

Odporúčané
Som ženatý a zistil som, že som gay: Adam podvádza svoju ženu na Grindri, Jozef má dieťa a zamiloval sa do svojho kolegu v práci Som ženatý a zistil som, že som gay: Adam podvádza svoju ženu na Grindri, Jozef má dieťa a zamiloval sa do svojho kolegu v práci 22. apríla 2024, 12:30

V rozhovore s Jakubom sa dozvieš, prečo sa pri poslednej návšteve Slovenska bál, že dostane „na hubu“; či sa jeho manžel nebojí prísť na Slovensko po teroristickom útoku; ako reagoval, keď o ňom chcela urobiť reportáž najsledovanejšia argentínska televízia; prečo sa mu smejú z likérového špica alebo koľko v jeho reštaurácii stojí guláš, ktorý je u domácich najväčším hitom.

Jakub so svojím manželom Marianom Ruizom z Argentíny.
Jakub so svojím manželom Marianom Ruizom z Argentíny. Zdroj: archív Jakuba Šanka
V Refresheri pravidelne prinášame príbehy úspešných Slovákov v zahraničí, ktorým je aj Jakub Šanko. Ak chceš viac takýchto rozhovorov, sleduj túto sekciu. Tvorbu kvalitných výstupov môžeš podporiť prostredníctvom klubu Refresher+ a všetky články si tak prečítaš bez obmedzení.

Len pred týždňom Krajský súd v Žiline zrušil rozhodnutie cudzineckej polície, ktorá odmietla udeliť trvalý pobyt tvojmu manželovi z Argentíny na Slovensku. Ako si na to reagoval, keď si sa o rozhodnutí dozvedel?

V prvom rade sme boli s manželom prekvapení, pretože sme nečakali, že sa to vyrieši už na prvostupňovom súde. Boli sme pripravení, že budeme bojovať omnoho dlhšie. Ale, samozrejme, boli sme veľmi radi, pretože polícia bude teraz povinná môjmu manželovi potvrdiť povolenie na pobyt na Slovensku.

Prečo si sa do tohto boja so štátom púšťal, keď si bol presvedčený o tom, že to nebude vôbec jednoduché?

Po prvé, musím povedať, že ja nie som aktivista. Do boja som sa púšťal primárne kvôli sebe a svojmu manželovi, no ak môj boj bude osožný aj pre životy iných queer ľudí na Slovensku a nádejou na lepší život, budem len a len rád. 

Jakub Šanko na návšteve slovenského veľvyslanectva v Argentíne.
Zdroj: archív Jakuba Šanka

Štát však ešte môže podať tzv. kasačnú sťažnosť, ktorou môže napadnúť právoplatné rozhodnutie krajského súdu. Počítaš s tým?

Je tam tá možnosť, ale úprimne si neviem predstaviť, kto by si to aj po tej medializácii nášho prípadu a vlne kritiky voči štátu za neoprávnenú diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie zobral na tričko a podal by sťažnosť.

Hneď ako sa nám opäť odoprú nejaké základné práva, som pripravený za ne bojovať. Plánujeme v budúcnosti aj adopciu a neviem si predstaviť, že by nám to nebolo umožnené.

Uznanie pobytu je jedna vec, no stále môžete s manželom naraziť na nerovnosť v majetkových právach či mnohých ďalších, ktoré na Slovensku majú len heterosexuálne manželské zväzky. Budeš bojovať aj za ne?

Opakujem, že nie som aktivista a všetky kroky, ktoré v tomto „boji“ podnikám, robím hlavne vo svojom vlastnom záujme a aby to malo osoh pre mňa a pre môjho manžela. To, že to pomôže aj iným v podobnej situácii, je len pozitívny bonus. Hneď ako sa nám však opäť odoprie nejaké základné právo, napríklad právo na nahliadnutie do zdravotnej dokumentácie manžela, som pripravený za to bojovať a dožadovať sa toho. My plánujeme v budúcnosti aj adopciu a neviem si predstaviť, že by nám to nebolo umožnené.

V Buenos Aires máš dobre rozbehnutú kariéru. Prečo sa aj napriek tomu chceš s manželom vrátiť na Slovensko?

Podľa mňa otázka, prečo sa chcem vrátiť domov, je úplne zbytočná. Skrátka, je to môj domov. Na Slovensku mám rodinu, priateľov a cítim sa tu doma. Odkedy som odišiel do zahraničia, tak mi Slovensko a naša kultúra veľmi chýbajú. Hoci je smutné, že nás slovenská spoločnosť stále odsudzuje, o čom sme sa presvedčili aj v rôznych situáciách, keď sme boli na Slovensku pred tromi mesiacmi.

Jakub s manželom Marianom v ich reštaurácii Berna v Buenos Aires.
Jakub s manželom Marianom v ich reštaurácii Berna v Buenos Aires. Zdroj: archív Jakuba Šanka

V akých situáciách napríklad?

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 124560 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
V rozhovore s Jakubom sa po odomknutí dozvieš:
  • Prečo sa pri poslednej návšteve Slovenska bál, že dostane „na hubu“.
  • Či sa jeho manžel nebojí prísť na Slovensko po teroristickom útoku na queer ľudí.
  • Ako reagoval, keď o ňom chcela urobiť reportáž najsledovanejšia argentínska televízia.
  • Aké slovenské špeciality ponúka v Buenos Aires a ako na ne miestni reagujú.
  • Koľko si pýta za guláš, ktorý je najväčším hitom.
  • Prečo sa mu smejú z likérového špica.
  • Čo sa zmenilo po tom, čo bol vo finále známej kuchárskej šou.
Domov
Zdieľať
Diskusia