„Bola to láska na prvý pohľad. Očarilo nás nádvorie aj klenbový interiér,“ vraví Robert Nagy, spolumajiteľ bistra Otto! a Langoš baru. Pre Refresher vysvetlil, ako sa mu podarilo otvoriť kaviareň v historických priestoroch tristoročného paláca.
„Nikto z vás ma nikdy nestretol a predsa som tu. Bol som a teraz aj budem. Som totiž presvedčený, že novému Prešporku chýba kus kultúry a kultúrnosti. Som Emil – svojím spôsobom starý, ale aj úplne nový,“ víta nás v kaviarni posledný majiteľ Mirbachovho paláca gróf Emil Mirbach.
Samozrejme, nie priamo on, gróf totiž zomrel už pred takmer storočím. Dnes za neho rozpráva nielen jeho palác, ale aj majitelia novej kaviarne v prízemí, ktorá nesie jeho meno.
Mirbachov palác, vyše tristoročná barokovo-rokoková stavba na Františkánskom námestí v Bratislave, patrí k najzachovanejšej pôvodnej architektúre starého Prešporka. Barón Emil Mirbach ho odkázal mestu so želaním, aby v jeho priestoroch zriadilo Galériu mesta Bratislavy. Jeho prianie sa o niekoľko desaťročí splnilo – dnes je tu stála expozícia stredoeurópskeho barokového maliarstva a sochárstva.
Barón však zrejme nepredpokladal, že na nádvorí jeho paláca raz budú ľudia popíjať cold brew z kávy zo špičkovej slovenskej pražiarne, popíjať oranžové rakúske víno a ujedať si z kváskového drdola či sendviča.
V priestore, kde ešte prednedávnom boli len kancelárie a knižnica a bežný návštevník sem nemal prístup, dnes stojí kaviareň Emil, ktorú vlastnia majitelia úspešného bistra Otto! na Grösslingovej ulici – Robert Nagy, Martin Danielič a Vladimír Kuny. O prevádzku novej kaviarne sa stará Nina Svítková.
Mesto oslovili (aj) humorom
Ako sa im podarilo otvoriť kaviareň na takom vzácnom historickom mieste? „Prihlásili sme sa do súťaže, ktorú vypísala Galéria mesta Bratislavy, a podarilo sa nám vyhrať,“ vysvetľuje nám Robert Nagy s tým, že k Ottovi sa teda pridal mladší brat Emil. „Keď sme sa sem prišli pozrieť, bola to láska na prvý pohľad. Očarilo nás nádherné nádvorie, klenbový interiérový priestor aj lokalita v centre mesta.“
Súťaž prebiehala anonymne, mesto teda netušilo, kto sa vlastne prihlasuje. Záujemcovia museli v prihláške uviesť, akú majú predstavu o koncepte prevádzky a nájomnom, do akej miery sa chcú správať ekologicky, prípadne či budú pristupovať regionálne k dodávateľom a surovinám.
Majitelia šli do toho od začiatku so sofistikovaným humorom – už do súťaže sa prihlásili pod pracovným menom Emil. „Zdalo sa nám vtipné mať ďalšiu prevádzku s mužským menom a zároveň to vychádzalo z názvu paláca. Pokračujeme v tom doteraz a aj navonok sa snažíme komunikovať elegantne, archaickým a slušným tónom, aký sa dnes už veľmi nenosí,“ konštatujú.
Galéria mesta Bratislavy sa postarala o kompletný návrh a rekonštrukciu priestoru. Všetko ostatné – ponuka nápojov, jedál, riad, komunikácia – je v réžii nových nájomcov.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo všetko ochutnáš v kaviarni Emil (a koľko ťa to bude stáť).
- Čo prevratné kaviareň priniesla galérii v Mirbachovom paláci.
- Aké akcie tu budú organizovať.
- Aký majú majitelia kaviarne vzťah s mestom.
- Či ešte majú v pláne otvoriť prevádzku na Dunajskej.
- Nad akým ďalším projektom v súčasnosti premýšľajú.