Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
26. júla 2022, 9:30
Čas čítania 4:51
Jana Chovancová

10 zaujímavostí o Taliansku

10 zaujímavostí o Taliansku
Zdroj: Unsplash/Spencer Davis
ZAUJÍMAVOSTI CESTOVANIE CESTOVNÝ RUCH KAM NA DOVOLENKU TALIANSKO
Uložiť Uložené

Vyberáš si dovolenku v Taliansku podľa dostupnosti, ceny či lokality? Po prečítaní článku azda vezmeš do úvahy aj ďalšie veci, o ktorých si dosiaľ možno nevedel.

Dovolenka v Taliansku? Prečo nie. Táto krajina láka tisícky turistov a rozhodne im má čo ponúknuť. Môžeš si vybrať zo širokej škály prírodných krás, pohorí, sopiek, historických miest či pláží. Okrem toho na teba čaká aj skvelý gurmánsky zážitok. Lokálna pizza, skvelé cestoviny a k tomu pohár talianskeho vína očaria nejedného turistu. 

Taliansko však ukrýva mnoho ďalších miest, vynálezov a vecí, ktoré si pred názov môžu pripísať NAJ. Pozri sa s nami na to, čo by si si v tejto krajine rozhodne mal pozrieť, a rozšír si obzory. 

V Refresheri ti každý deň prinášame zaujímavé články z domova i zo sveta. Ak sa ti naša tvorba páči a chcel by si podporiť redakčný tím, staň sa členom klubu Refresher+

Bolonská univerzita je najstaršou na svete

Univerzitu v Bologni založili v roku 1088, a keďže od týchto čias nezanikla, patrí jej titul najstaršej univerzity na svete. Donedávna univerzita umožňovala iba doktorandské štúdium, no po novom ponúka široké spektrum programov, ktoré tam vyučujú na rôznych úrovniach.

Odporúčané
Slovenské dvojičky Adam a Andrej prešli najnebezpečnejšiu cestu v Pakistane. Zažili aj pád lavíny (Rozhovor) Slovenské dvojičky Adam a Andrej prešli najnebezpečnejšiu cestu v Pakistane. Zažili aj pád lavíny (Rozhovor) 28. novembra 2023, 14:30

Je na nej zapísaných približne 87 760 študentov, z čoho zhruba 6 400 je zahraničných. Medzi slávnych absolventov Bolonskej univerzity patria traja pápeži, mnohí podnikatelia a niekoľko talianskych politikov.

Talianske mesto Bologna.
Talianske mesto Bologna. Zdroj: Unsplash/Felix M. Dorn

Sedemnáste poschodie možno v budovách nenájdeš, považujú ho za nešťastné

Zatiaľ čo vo väčšine sveta považujú za nešťastné číslo trinásť, v Taliansku sa ho vôbec neboja. Dokonca trinástku považujú za šťastné číslo. Taliani nemajú radi číslo sedemnásť. Dokonca piatok sedemnásteho mnohí označujú za čierny.

Niektorí ľudia si v tento deň berú dovolenku, aby nemuseli vyjsť z domu. Na piatky sedemnásteho neplánujú ani svadby či iné veľké udalosti. Zároveň pri sebe nosia rôzne talizmany a táto povera má vplyv aj na sedadlá v lietadlách. Talianska letecká spoločnosť Alitalia nemá sedadlá s číslom sedemnásť a Renault svoj model R17 v Taliansku predával ako R177.

V niektorých výťahoch v Taliansku nenájdeš číslo sedemnásť, lebo ho Taliani považujú za nešťastné.
V niektorých výťahoch v Taliansku nenájdeš číslo sedemnásť, lebo ho Taliani považujú za nešťastné. Zdroj: Unsplash/Arisa Chattasa

Každoročne hodia turisti do Fontány di Trevi v Ríme milión eur

Legenda pochádza z filmu Tri koruny vo fontáne. Hovorí sa, že ak do Fontány di Trevi hodíš tri koruny (alebo eurá či inú menu, tak sa jedného dňa vrátiš do Ríma. Ak však prihodíš ďalšie dve, v živote ťa stretne romantická láska a možno aj rímska svadba. Fontána sa napĺňa tak rýchlo, že k nej každú noc musia prísť zamestnanci a vyprázdniť jej obsah.

Za rok sa v nej nazbiera aj milión eur. Tieto peniaze sa posielajú neziskovej katolíckej organizácii, ktorá na celom svete podporuje projekty zamerané na ochranu zdravia, odstraňovanie následkov katastrof, chudobu a migráciu.

Na dne Fontány di Trevi sa každoročne nachádza milión eur.
Na dne Fontány di Trevi sa každoročne nachádza milión eur. Zdroj: Unsplash/Michele Bitetto

Pinocchio pochádza z Talianska

Rozprávka o drevenej bábke Pinocchio, ktorú vytvoril tesár vo Florencii, patrí medzi najznámejšie na svete. Podľa počítačového experta Alessandra Vegniho, ktorý príbeh porovnával s historickými mapami, sa príbeh o Pinocchiovi odohráva v toskánskej dedine San Miniato Basso, ktorá leží medzi Pisou a Florenciou. Pôvodný názov dediny bol v skutočnosti Pinocchio.

Odporúčané
Róbert Vrábel o Antarktíde: Ľudia majú sex aj v stanoch, raz som primrzol k záchodu (Rozhovor) Róbert Vrábel o Antarktíde: Ľudia majú sex aj v stanoch, raz som primrzol k záchodu (Rozhovor) 15. novembra 2023, 9:30

Rozprávka o Geppettovi a jeho bábke z borovicového dreva sa neskôr zmenila na knihu s názvom Pinocchiove dobrodružstvá. Je to jeden z najprekladanejších románov na svete a inšpiroval stovky ďalších divadelných hier a filmov, ako napríklad aj ikonickú animovanú verziu Walta Disneyho.

Drevená postavička Pinocchio pochádza z Talianska.
Drevená postavička Pinocchio pochádza z Talianska. Zdroj: Unsplash/Jametlene Reskp

Mont Blanc je najvyšším vrchom Álp

Nachádza sa na hranici medzi Francúzskom a Talianskom a názov Mont Blanc v preklade znamená biela hora, čo je preň úplne trefné. Je to preto, že väčšinu roka jeho vrcholce pokrýva sneh.

Posledné roky sa však celý svet zaoberá otázkou globálneho otepľovania a topenia ľadovcov. Zasiahlo to aj tento majestátny vrch, ktorý sa v priebehu niekoľkých rokov znížil takmer o meter. Z jeho ľadovcov začalo ubúdať a Mont Blanc prichádza ročne v priemere o trinásť centimetrov svojej výšky.

Najvyšší vrch Európy Mont Blanc sa nachádza na území Talianska.
Najvyšší vrch Európy Mont Blanc sa nachádza na území Talianska. Zdroj: Unsplash/S Migaj

Nápad o vytvorení prvého teplomeru vznikol v hlave Taliana

Tomu, v akej podobe poznáme teplomer v dnešnej dobe, predchádzali roky vedeckých skúmaní. Za vynálezcu teplomeru mnohí považujú Galilea Galilei. Je pravda, že sa o to pokúsil, no jeho vynález teplotu iba zaznamenával. Aby sme mohli hovoriť o teplomere, musel by spĺňať funkciu, ktorou je teplotu merať na stupnici. To Galileov vynález bez stupnice nerobil, preto ho nazvali termoskop.

Odporúčané
Lacné letenky na december: Vianoce v Kodani či púšť v Aqabe pod 70 eur Lacné letenky na december: Vianoce v Kodani či púšť v Aqabe pod 70 eur 9. novembra 2023, 9:30

Prvým človekom, ktorý zostrojil teplomer, bol Talian Santorio Santorio. Pomáhal mu s tým celý tím vedcov a tento vynález prešiel za tie roky až po súčasnosť mnohými zmenami. Jeho teplomer bol určený na meranie vonkajšej teploty a nebol úplne presný. Až takmer sto rokov po jeho zostrojení vznikla Celziova a Kelvinova stupnica na meranie teploty tak, ako to robíme v súčasnosti.

Teplotu dnes môžeš merať aj vďaka talianskemu vynálezcovi.
Teplotu dnes môžeš merať aj vďaka talianskemu vynálezcovi. Zdroj: Unsplash/Matteo Fusco

Vďaka ďalšiemu talianskemu vynálezcovi dnes môžeš vidieť lepšie

V súčasnosti nosí okuliare naozaj veľa ľudí. Kedysi si mohli okuliare dovoliť len bohatí vysokopostavení ľudia, dnes sú súčasťou každodenného sveta, keď ich nosíme aj ako módny doplnok. Riešenie krátkozrakosti, ďalekozrakosti alebo iných porúch oka nie je vôbec komplikované. 

Za vynálezcu okuliarov považujeme Taliana Salvina D’Armatiho, ktorý ich zostrojil v 13. storočí. Do drevenej konštrukcie vložil dve konvexné šošovky. Človek, ktorý chcel cez ne vidieť, si ich musel držať pred očami. Okuliare sa odvtedy pokúsili mnohí upraviť na niečo pohodlnejšie a praktickejšie, no až do 18. storočia neexistovali také, ktoré by sa dali nosiť bez držania.

Dioptrické okuliare prvýkrát vytvorili v Taliansku.
Dioptrické okuliare prvýkrát vytvorili v Taliansku. Zdroj: Unsplash/David Travis

Existuje tajná chodba, ktorá slúžila ako núdzový východ

Nejeden človek si pri spomenutí Vatikánu vybaví pápeža, historické centrum či Baziliku svätého Petra. Keď sa však prejdeš ulicou od tejto baziliky, natrafíš na Anjelský hrad. Ten ukrýva naozaj zaujímavý skvost, o ktorom vie málokto. Je ním takmer 800 metrov dlhá chodba vedúca do centra Vatikánu.

Odporúčané
4 tipy na zaujímavé miesta na Slovensku podľa Milana Bez Mapy. Tu si užiješ pokojnú atmosféru bez davov ľudí 4 tipy na zaujímavé miesta na Slovensku podľa Milana Bez Mapy. Tu si užiješ pokojnú atmosféru bez davov ľudí 7. novembra 2023, 12:00

Existuje mnoho príbehov spojených s touto chodbou, najznámejším sa však stal útek pápeža Klementa VII. Keď na konci roku 1527 oddiel nemeckých landsknechtov vpadol do Ríma, pápež sa pred nimi rozhodol utiecť z mesta do Anjelského hradu. Prešiel práve touto chodbou, čo mu však napokon nepomohlo, pretože hrad po niekoľkých dňoch obkľúčili a on sa musel vzdať. Od toho dňa sa stal cisárskym väzňom v hrade až na šesť mesiacov.

Z Anjelského hradu vedie stovky metrov dlhá chodba.
Z Anjelského hradu vedie stovky metrov dlhá chodba. Zdroj: Unsplash/Michele Bitetto

Nájdeš tu tri európske aktívne sopky

Pri výbere dovolenky v Taliansku si ľudia väčšinou vyberajú podľa dostupnosti, ceny či lokality. Je jednoduché dať si veci dokopy, sadnúť do lietadla a užiť si skvelú dovolenku. Ale čo v prípade, že si napríklad v Catanii ľahneš na pláž a sčista-jasna uvidíš v diaľke hustý dym vychádzajúci z hory? Tušil si pred odchodom, že v tvojej destinácii sa nachádza aktívna sopka? Tie sú v Taliansku tri, Etna, Stromboli a Vezuv.

Etna je najvyššou sopkou v Európe a nachádza sa medzi mestami Catania a Messina. Jej posledná erupcia bola v roku 2012, no turistov môže kedykoľvek prekvapiť jej aktivita, ktorá neraz ovplyvnila aj leteckú dopravu v okolí. Sopka Stromboli sa nachádza na rovnomennom ostrove, ktorý je súčasťou súostrovia Liparské ostrovy, a patrí medzi najviac aktívne sopky na svete. Špecialitou je, že z nej pravidelne vyteká láva, ktorú môžu turisti sledovať z bezpečnej vzdialenosti. Vezuv nájdeš kúsok od mesta Neapol. Táto sopka je jedna z najnebezpečnejších na svete a v roku 79 nášho letopočtu doslova pochovala historické mestá Herculaneum a Pompeje.

Etna je najvyššou sopkou v Európe.
Etna je najvyššou sopkou v Európe. Zdroj: Unsplash/Samir Kharrat

Populácia v Taliansku je najstaršia v Európe

Vo výskume, ktorý sa zaoberal počtom obyvateľov nad 65 rokov v krajinách sveta, sa Taliansko umiestnilo spomedzi všetkých európskych štátov na prvom mieste. Presne 22,8 percenta Talianov je starších ako 65 rokov. Za krajinou pizze sa nachádzajú v tesnom závese Fínsko, Grécko a Portugalsko.

Odporúčané
Táňa a Martin žijú už dva mesiace v Indii: V Himalájach sme šúľali hašiš, na kurze jogy sme vracali slanú vodu (Rozhovor) Táňa a Martin žijú už dva mesiace v Indii: V Himalájach sme šúľali hašiš, na kurze jogy sme vracali slanú vodu (Rozhovor) 31. októbra 2023, 16:30

Čo však prichádza s vekom, sú rôzne ochorenia a najväčším nepriateľom je starecká demencia. Ak sa situácia bude naďalej vyvíjať rovnako, v roku 2050 bude v Taliansku 2,2 milióna ľudí trpiacich demenciou. Otázkou zostáva, čím je spôsobená dlhovekosť v tejto krajine. Cestovinami, espressom či životom na pobreží mora?

V Taliansku je najviac obyvateľov nad 65 rokov spomedzi krajín v Európe.
V Taliansku je najviac obyvateľov nad 65 rokov spomedzi krajín v Európe. Zdroj: Unsplash/Tim Kilby
Domov
Zdieľať
Diskusia