Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
6. júla 2022 o 20:41
Čas čítania 1:06
Ema Stanovská TASR

Rusko sprísnilo tresty za „tajnú spoluprácu s cudzincami a konanie proti záujmom krajiny“. Občanom hrozí 7 až 20 rokov väzenia

NEWS RUSKO-UKRAJINSKÝ KONFLIKT SPRÁVY ZO SVETA VOJNA NA UKRAJINE
Uložiť Uložené

Ľudskoprávni aktivisti sa obávajú, že Rusko novú legislatívu použije na potlačenie posledných zvyškov disentu v krajine.

Ruský parlament v stredu schválil prísne tresty za vyzývanie ku konaniu, ktoré „ohrozuje národnú bezpečnosť“, a za „tajnú“ spoluprácu s cudzincami. Za verejné vyzývanie ku konaniu, ktoré ohrozuje národnú bezpečnosť Ruska, hrozí po novom až sedem rokov vo väzení.


Za „tajnú“ spoluprácu s cudzincami alebo medzinárodnými organizáciami a pomoc v ich činnosti proti záujmom Ruska, môže hroziť až osemročný trest odňatia slobody.


Ruskí poslanci sprísnili aj tresty za vlastizradu a špionáž. Zhromažďovanie, ukladanie a presun informácií nepriateľovi, ktoré sa môžu použiť proti ruskej armáde, sa bude považovať za formu špionáže. Páchateľom za to hrozí 10 až 20 rokov vo väzení.


„Tieto zmeny sú adekvátnou a včasnou reakciou na výzvy, ktorým naša krajina v súčasnosti čelí,“ uviedol predseda parlamentnej Komisie pre bezpečnosť a boj s korupciou Vasilij Piskariov.

Návrat do sovietskych čias

Podľa agentúry AFP to pripomína sovietske časy, keď bol kontakt ruských občanov s cudzincami prísne monitorovaný. Ľudskoprávni aktivisti sa obávajú, že Rusko novú legislatívu použije na potlačenie posledných zvyškov disentu v krajine.

Odporúčané
21-ročný ruský vojak priznal vinu pred ukrajinským súdom. Za vojnové zločiny mu hrozí doživotie 21-ročný ruský vojak priznal vinu pred ukrajinským súdom. Za vojnové zločiny mu hrozí doživotie 18. mája 2022 o 17:55

Vpád ruských vojsk na Ukrajinu viedol k ďalšiemu obmedzeniu slobody slova v Rusku a odchodu zahraničných aj nezávislých ruských novinárov. Zakázaná je kritika ruskej vojenskej operácie na Ukrajine, médiá nesmú v tejto súvislosti používať označenie vojna alebo invázia.


V marci tiež ruský parlament schválil zákon, na základe ktorého je možné potrestať odňatím slobody a šírenie „nepravdivých“ informácií s cieľom diskreditovať ruskú armádu.

Ruský vedec Dmitrij Kolker nedávno zomrel na rakovinu pankreasu po tom, čo ho Kremeľ dal previezť zo „smrteľnej postele“ na Síbiri až do Moskvy, kde ho zatkli a zavreli do väzenia napriek ťažkému zdravotnému stavu. Kolkera ruské úrady v minulosti obvinili z vlastizrady, za čo mu hrozil trest odňatia slobody až do výšky 20 rokov.

Domov
Zdieľať
Diskusia