Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
4. júla 2022, 15:14
Čas čítania 1:05
Adam Novosad

Rusko zatklo svojho popredného vedca na „smrteľnej posteli“ a obvinilo ho z vlastizrady. Po prevoze do väznice vzápätí zomrel

NEWS RUSKO SMRŤ VLADIMIR PUTIN
Uložiť Uložené

Kremeľ previezol popredného vedca lietadlom zo Sibíri do Moskvy napriek ťažkému zdravotného stavu.

Ruský vedec Dmitrij Kolker zomrel na rakovinu pankreasu po tom, čo ho Kremeľ dal previezť zo „smrteľnej postele“ na Síbiri až do Moskvy, kde ho zatkli a zavreli do väzenia napriek ťažkému zdravotnému stavu, informuje Sky News.

Kolker bol fyzik, z ktorého sa rokmi stal expert na laserovú technológiu. Ruské úrady ho však v minulosti obvinili z vlastizrady, za čo mu hrozil trest odňatia slobody až do výšky 20 rokov.

Rodina zosnulého fyzika obvinila ruský režim, že fyzika naschvál zadržal na Sibíri, aj keď vedel, že je v zlom zdravotnom stave, a dal ho previezť do moskovského väzenia Lefortovo. Kolkerov stav sa po prevezení do väznice zhoršil natoľko, že ho museli hospitalizovať v neďalekej nemocnici, kde nakoniec zomrel.

Podľa Kolkerovej rodiny sa Kremeľ chcel fyzika zbaviť za každú cenu. Obvinenie z vlastizrady vraj vzniklo následkom vedcovej akademickej činnosti v Číne, kde prednášal práve o laserovej technológii.

Odporúčané
Slovenky na Bali upozorňujú na správanie Rusov: Menu iba v azbuke a pláže, na ktoré púšťajú len ľudí s ruským pasom Slovenky na Bali upozorňujú na správanie Rusov: Menu iba v azbuke a pláže, na ktoré púšťajú len ľudí s ruským pasom 15. mája 2024, 9:30

Obsah prednášok vraj Kolker pred vycestovaním do Číny skonzultoval s ruskou tajnou službou FSB, aby neprezrádzal štátne tajomstvá, lenže v obvinení tieto konzultácie údajne nezohrali žiadnu rolu. V posledných rokoch dal Kremeľ zatknúť viacero ruských vedcov, ktorí podľa ruského režimu vyzrádzali tajomstvá cudzím mocnostiam. Vedci však tieto obvinenia odmietli.

Kolkerov bratranec Anton Dianov vyhlásil, že obvinenia z vlastizrady boli vymyslené. „Bol vedec, miloval svoju krajinu, pracoval vo svojej krajine napriek tomu, že dostal pozvánky z mnohých popredných univerzít a laboratórií, aby šiel pracovať do zahraničia,“ skonštatoval. Napriek tomu podľa jeho slov zostal v Rusku, kde chcel pokračovať vo vyučovaní študentov.

Domov
Zdieľať
Diskusia