Guvernérka Elvira Nabiullinová koncom apríla varovala pred prudkým nárastom cien a vážnym narušením ruského trhu práce. Povedala, že ruská ekonomika bude pravdepodobne v roku 2023 stagnovať.
Ako píše Telegraph, uniknutá kópia dokumentov z Kremľa naznačuje, že ruská ekonomika zažíva najhoršiu krízu za takmer tri desaťročia, keďže krajinu tvrdo poznačili sankcie Západu.
Ruské ministerstvo financií predpovedá v tomto roku 12-percentný prepad HDP, čo je najväčší pokles od roku 1994, keď vládol Boris Jeľcin. Medzinárodný menový fond údajne očakáva pokles o 8,5 %.
Podľa britského denníka by tento prepad zničil približne desaťročie hospodárskeho rastu. Problémom pre Rusko je, že Západ plánuje ďalšie sankcie. Diskutuje sa totiž o zákaze ropy z ruskej krajiny. Európska komisia údajne zvažuje, že ponúkne viac peňazí vnútrozemským krajinám východnej Európy na vybudovanie podpory pre zákaz.
Británia a USA už prisľúbili, že sa zbavia ruskej ropy, a európske krajiny sa takisto snažia odstaviť sa od dodávok plynu z Moskvy. Ruská centrálna banka v posledných týždňoch opakovane znížila úrokové sadzby po tom, ako ich na začiatku konfliktu zvýšila.
Telegraph pripomína, že škrty zamerané na zvýšenie výdavkov prišli napriek prudkému nárastu inflácie na 17,7 %. Guvernérka Elvira Nabiullinová koncom apríla varovala pred prudkým nárastom cien a vážnym narušením ruského trhu práce. Povedala, že ruská ekonomika bude pravdepodobne v roku 2023 stagnovať.
Ruská ekonomika sa v roku 2020, teda počas prvého roku pandémie, prepadla o 3 % a v roku 2009 o 7,8 % v dôsledku globálnej finančnej krízy. Podnikové prieskumy naznačujú, že aktivita naďalej klesá, keďže sankcie spôsobujú vysychanie dopytu.
Zároveň niekoľko najväčších svetových námorných spoločností bojkotuje Rusko, čím zvyšuje inflačný a dodávateľský tlak na krajinu. Údaje z prieskumu, ktoré sleduje Goldman Sachs, naznačujú, že ruská ekonomická aktivita sa stabilizuje na úrovni približne 10 percent pod úrovňou pred inváziou.