Medzinárodná agentúra pre energetiku vypracovala nový plán, ako znížiť závislosť od ruskej energie.
Európska únia sa snaží výrazne znížiť svoju závislosť od ruskej energie, a tak predstavitelia jej členských štátov nielenže hľadajú alternatívne zdroje zemného plynu či ropy, ale vymýšľajú aj spôsoby, ako môžu bežní ľudia upraviť svoj životný štýl a znížiť svoju spotrebu a tým prispieť k porážke Vladimira Putina na Ukrajine, píše BBC.
Podľa Európskej únie, ktorá spojila sily s Medzinárodnou agentúrou pre energetiku, by ľudia mali menej jazdiť autom, nepúšťať toľko klimatizáciu a najmä pracovať z domu aspoň tri dni do týždňa. Agentúra tvrdí, že keby sa domácnosti riadili novým 9-bodovým plánom, každá z nich by mohla ročne ušetriť minimálne 450 eur na výdavkoch na energie.
Základom plánu s názvom Playing My Part je výzva, aby Európania obmedzili používanie svojich áut. Ak zredukujú jazdu autom, namiesto ktorej presadnú do verejnej dopravy, okamžite výrazne znížia svoju spotrebu pohonných hmôt, z ktorých veľké množstvo Európa vyrába zo surovín pochádzajúcich z Ruska.
Medzinárodná agentúra pre energetiku vyzýva ľudí, aby sa pokúšali pracovať z domu minimálne tri dni do týždňa, svoje domovy v zime menej vykurovali a v lete zase obmedzovali používanie klimatizácie, alebo konštatuje, že zníženie rýchlosti jazdy na diaľniciach spoločne s vypnutím klimatizácie výrazne šetrí palivo.
Our new guide offering simple steps for EU citizens to reduce their energy use & save money is out now, produced with @Energy4Europe.
— International Energy Agency (@IEA) April 21, 2022
These actions could save enough oil to fill 120 super tankers & enough natural gas to heat 20 million homes.
More → https://t.co/qbrmVXNjYw pic.twitter.com/n4WvZNKpP1
Plán ľuďom odporúča, aby namiesto lietania využívali vlaky a auto vymenili za bicykel alebo chodenie pešo všade, kde je to možné. Agentúre sa pozdávajú iniciatívy, ktoré v mnohých mestách zakazujú vstup autám do centra počas nedele, a tak toto nariadenie odporúča zaviesť väčšine miest v Európe nielen ako pragmatické riešenie, ale aj ako symbolický krok smerom k udržateľnejšej budúcnosti.
„Tento plán obsahuje jednoduché kroky, ktoré spôsobujú len minimálne alebo dokonca žiadne nepohodlie, ako zredukovať prúdenie peňazí do ruskej armády, a pomôžu dostať nás na cestu k čistejšej a udržateľnejšej planéte,“ hovorí šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku Fatih Birol.
Podľa Birola sa obyvatelia Európy nemôžu nečinne prizerať hrozivým prípadom ľudského utrpenia na Ukrajine, ktoré spôsobili ruské jednotky po vpáde do krajiny, a tak chcú priložiť ruku k dielu. Keby sa novým plánom riadil každý Európan, podľa kalkulácií agentúry by Európa ušetrila 220 miliónov barelov ropy a 17 miliárd kubických metrov zemného plynu.