Ukrajina však Rusko vyzvala, aby prepustili civilistov.
Námorníkom povedali, aby zložili zbrane, no oni im odkázali: „Ruská bojová loď, choď do r**i.“ Jedenásti ukrajinskí námorníci brániaci Hadí ostrov po svojom odpore skončili v ruskom zajatí. Rusko a Ukrajina sa však po rokovaniach spoločne dohodli na výmene celkovo 50 vojnových a civilných zajatcov, medzi ktorých patrí aj skupina námorníkov.
Z ich odkazu ruskej bojovej lodi sa medzičasom stala legendárna hláška a symbol odporu voči ruskej agresii. Kyjev tvrdí, že nedávna dohoda medzi Ruskom a Ukrajinou je prvou „plnohodnotnou“ výmenou zajatcov. Správu o ich výmene potvrdila ako Ukrajina, tak aj Rusko.
Podpredsedníčka ukrajinskej vlády Iryna Vereščuková povedala, že v stredu prišlo k výmene deviatich ruských zajatcov za zajatého starostu Melitopola Ivana Fedorova. Vereščuková ďalej vo štvrtok informovala o zajatí 14 ukrajinských činiteľov z radov poslancov a členov mestských rád.
Podpredsedníčka žiada, aby ich prepustili, a odkazuje na medzinárodné právo, podľa ktorého by nemali zajímať civilistov. Ukrajina pritom tvrdí, že Rusko na svoje územie odviedlo už státisíce ukrajinských civilistov, kde ich môžu držať ako zajatcov. Podľa ukrajinskej ombudsmanky Ľudmyly Denisovovej ide o 402 000 ľudí vrátane 84 000 detí.
Ruský generálplukovník Michail Mizincev tvrdí, že do Ruska evakuovali zhruba 400 000 ľudí z Doneckej a Luhanskej oblasti. Podľa ruských úradov im poskytujú finančnú podporu aj ubytovanie.
Ukrajinskí predstavitelia však tvrdia, že Rusi berú evakuovaným ľuďom pasy a následne ich presúvajú do „filtračných táborov“ na východe Ukrajiny, ktoré kontrolujú proruskí separatisti. Odtiaľ putujú do Ruska.
Podľa ukrajinského ministerstva zahraničných vecí ich chce Rusko použiť ako „zajatcov a vyvíjať tak politický tlak na Ukrajinu“. Takýmto spôsobom údajne odviedli aj 6 000 obyvateľov z Mariupola, ktoré oblieha Rusko.