Ruská armáda používa termobarické rakety na bombardovanie obliehaného mesta Mariupol. Explózia takejto hlavice je násobne účinnejšia ako výbuch konvenčnej bomby, vysvetľuje bezpečnostný analytik Vladimír Bednár.
„Testy ukázali, že nové zbrane sú porovnateľné s atómovou bombou zo stránky účinnosti aj schopnosti,“ konštatoval na margo termobarickej bomby už v roku 2007 vysokopostavený predstaviteľ ruskej armády Alexandr Rukšin. Vtedy Ruská federácia testovala termobarické bomby, ktorými dnes ostreľuje ukrajinské mesto Mariupol počas svojej invázie na Ukrajinu.
O ruských termobarických bombách sa rozpráva prakticky od začiatku vojny, pretože na fotografiách ruskej výbavy sa viackrát objavil raketomet TOS-1A vybavený práve termobarickými strelami. Až teraz však na internet prenikli prvé zábery, ktoré ukazujú raketomet v plnej prevádzke strieľajúci rakety na obliehané mesto Mariupol.
„Výbušná sila termobarickej hlavice je taká veľká, že jej explózie sa často prirovnávajú k malej atómovej zbrani,“ vysvetľuje bezpečnostný analytik Vladimír Bednár. Princíp, na ktorom termobarické bomby fungujú, spôsobuje totálnu deštrukciu oblasti dopadu.
Smrteľná však nie je len samotná tlaková vlna, ale aj podtlak, ktorý explózia vytvorí. Ten dokáže človeku v zóne dopadu roztrhnúť pľúca.
Takto vyzerá prvé potvrdené ostreľovanie termobarickými hlavicami
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kedy sa objavili prvé potvrdené zábery na ruské termobarické ostreľovanie.
- Ako funguje termobarická bomba, ktorá sa vyznačuje obrovskou účinnosťou.
- Ako je možné, že termobarická bomba dokáže zasiahnuť aj kryty či pivnice.
- Čo spôsobuje, že v epicentre výbuchu vzniká tlaková vlna aj takmer vákuum.
- Ako môže výbuch človeku roztrhnúť pľúca aj ušné bubienky.
- Prečo sa termobarická bomba prirovnáva k výbuchu malej atómovky.
- Koľko raketometov TOS-1A majú Rusi vo výbave armády.
- Ako termobarické bomby používali už nacisti, ale aj Američania.