Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
3. marca 2022, 9:30
Čas čítania 6:21
Adam Novosad

Turecký dron Bayraktar je postrachom a ničivou zbraňou Ukrajiny v boji proti Rusku. Ukrajinci mu už zložili pesničku

Turecký dron Bayraktar je postrachom a ničivou zbraňou Ukrajiny v boji proti Rusku. Ukrajinci mu už zložili pesničku
Zdroj: Ozbrojené sily Ukrajiny
ZAUJÍMAVOSTI UKRAJINA
Uložiť Uložené

Ukrajinská armáda nasadzuje v boji proti ruskej invázii na svojom území turecké drony Bayraktar TB2, ktoré sa dokážu nenápadne priblížiť k ruským jednotkám a spraviť z nich ohnivú guľu. Čo sa za dronom skrýva?

Ukrajinci už o ňom zložili veselú pesničku, ukrajinské ministerstvo obrany sa pýši škodami, ktoré dokázal narobiť ruským konvojom, a samotní ruskí vojaci sa musia mať neustále na pozore, či im nelieta nad hlavou.

Takto by sa dal opísať turecký dron Bayraktar TB2, ktorý sa v posledných dňoch stal zrejme najznámejším dronom na celom internete. My sme sa o ňom porozprávali s bezpečnostným analytikom Vladimírom Bednárom.

Ukrajinské ozbrojené zložky na svojich sociálnych sieťach od uplynulého víkendu zverejnili viacero videí, ktoré zachytávajú útoky Bayraktaru na ruské vojenské konvoje. Dron ničil všetko, čo mu vošlo do cesty a na čo Ukrajinci mierili. Ruský protilietadlový raketový komplet, tanky, obrnené transportéry, ale aj palivový konvoj na logistickú podporu jednotiek.

bayraktar
Zdroj: Wikimedia Commons/Bayhaluk

Aj keď sa od prelomu milénií postupne drony stávali bežnou výbavou armád krajín z celého sveta, máloktorému stroju sa podarilo preniknúť do vnímania bežných ľudí tak ako Bayraktaru.

Odporúčané
Rus Dmitrij bojuje za Ukrajinu: Vagnerovci mali ukrajinské uniformy aj nášivky. Bol to chaos, nevedeli sme, proti komu bojovať Rus Dmitrij bojuje za Ukrajinu: Vagnerovci mali ukrajinské uniformy aj nášivky. Bol to chaos, nevedeli sme, proti komu bojovať 29. apríla 2023, 16:30

Nejde o obrovský stroj ako americké drony, ktoré si možno pamätáš z vojenských operácií v krajinách ako Irak, Afganistan či Sýria, ale o dron strednej veľkosti, ktorý je na bojisku ťažko identifikovateľný.

 

 

Božia spravodlivosť, napísala k útokom dronu ukrajinská ambasáda

„Toto je Božia spravodlivosť,“ napísala ukrajinská ambasáda v Ankare k videu, na ktorom dron Bayraktar v priebehu pár sekúnd zničil viac ako tucet ruských vojenských vozidiel na juhu Ukrajiny. Ukrajinci si turecké drony vo svojom armádnom portfóliu pochvaľujú.

Málokto síce očakával, že sa ukrajinská armáda bude vedieť proti ruskej invázii brániť tak intenzívne, ako to dnes predvádza, lenže bezpečnostní analytici už v januári upozorňovali na potenciálne riziko, ktoré Bayraktar predstavuje pre ruskú armádu.

Spojenie tureckého výrobcu dronov s ukrajinskou armádou prišlo v roku 2019, keď Baykar Technologies získali kontrakt na dodanie šiestich dronov. Ukrajincom sa drony zapáčili natoľko, že po úvodnej spolupráci sa na Turecko obrátili znovu a naobjednávali si viac ako 40 dronov, ktoré však firma nestihla doručiť pred začiatkom ruskej invázie.

Odporúčané
Kradnú Ukrajinci robotu Slovákom? Dáta ukázali, ako to je Kradnú Ukrajinci robotu Slovákom? Dáta ukázali, ako to je 12. apríla 2023, 15:30

Odhady hovoria o tom, že Ukrajina mohla mať pred útokom Ruska k dispozícii okolo 20 tureckých dronov, avšak presný počet nie je verejne dostupná informácia. Ukrajinská armáda navyše v stredu 2. marca oznámila, že na Ukrajinu dorazila dodávka nových dronov, ktoré vojaci okamžite zapojili do protiútokov proti ruským konvojom.

Nie je príliš drahý a rozmermi vie uniknúť aj radaru

Turecké drony spĺňajú všetky parametre na vedenie efektívnych útokov na modernom bojisku. V prípade Bayraktaru TB2 ide o stroj, ktorý nie je príliš drahý, svojimi rozmermi vie uniknúť radaru aj protivzdušnej obrane nepriateľa a vo vzduchu dokáže vydržať viac ako 24 hodín.

Armády po celom svete ho dnes nepoužívajú len na útoky, ale často aj na prieskum terénu a ťažko prístupných oblastí.

Bayraktar je bezpilotný stroj, ktorý z riadiaceho centra ovládajú traja členovia posádky. Na dĺžku dosahuje 6,5 metra, rozpätie krídel je 12 metrov a vzlietnuť dokáže s celkovou hmotnosťou 650 kilogramov. Takmer výlučne sa ako munícia používajú rakety typu MAM-L, ktoré dokážu cieľ trafiť vďaka navigácii pomocou GPS alebo laseru.  

Každý dron nevyzerá ako obrovské americké stroje z filmov

Turecké drony Bayraktar TB2 sa však svojou veľkosťou ani len nepribližujú masívnym dronom, ktoré možno poznáš z amerických akčných filmov. 

Americký dron Global Hawk monitorujúci situáciu na bieloruských hraniciach.
Zdroj: Flightradar/Reprofoto

„Najznámejšie drony, ktoré často používa armáda Spojených štátov amerických, sú veľmi výkonné, vážia niekoľko ton a používajú prúdové motory. Jedným z príkladov takýchto dronov je Global Hawk, ktorý má vďaka svojim vlastnostiam podstatne väčší dolet aj výdrž, a tak ho USA môžu využívať globálne. Tieto bezpilotné prostriedky operujú vo výške nad desať kilometrov,“ vysvetľuje bezpečnostný analytik Vladimír Bednár.

Odporúčané
Vojak točí bojové misie na Ukrajine z pohľadu prvej osoby. Videá realisticky ukazujú smrť aj utrpenie, ktoré prináša vojna Vojak točí bojové misie na Ukrajine z pohľadu prvej osoby. Videá realisticky ukazujú smrť aj utrpenie, ktoré prináša vojna 28. februára 2023, 11:00

Analytik konštatuje, že aj keď to nemusí byť pravda pri každom stroji, vo všeobecnosti možno vzťah medzi hmotnosťou a dosahom dronu zjednodušiť tak, že jeden kilogram hmotnosti v praxi znamená jeden kilometer dosahu navyše.

Bayraktar experti označujú za efektívnu zlatú strednú cestu

Bednár vysvetľuje, že drony sa delia na viacero kategórií od najmenších až po tie najväčšie s globálnym dosahom. „Tie najmenšie vážia menej ako jeden kilogram a veľkosťou by sa dali prirovnať k detským hračkám – malým bezpilotným lietadielkam, ktoré sa používajú vnútri budov,“ vysvetľuje analytik.

„Ďalšou kategóriou sú drony, ktoré operátori púšťajú z rúk a zvyčajne vážia do päť kilogramov. Tieto drony sa používajú prevažne na vzdialenosti do desať kilometrov,“ objasňuje. Nad touto kategóriou sa nachádza typ dronov s hmotnosťou v desiatkach kilogramov, ktoré sú schopné pôsobiť vo vzdialenosti niekoľkých desiatok kilometrov.

Drony Bayraktar TB2 občas experti označujú ako zlatú strednú cestu. „Turecké drony používané ukrajinskou armádou vážia okolo 600 až 700 kilogramov a bežne operujú vo výške od 4 000 do 6 000 metrov nad zemským povrchom, zatiaľ čo maximálne môžu operovať vo výške okolo 8 000 metrov,“ hovorí Bednár so slovami, že z tohto dôvodu sú označované ako stroje operujúce v stredných výškach.

Odporúčané
Zajatí vagnerovci na drogách a detský kútik uprostred pekla (Reportáž z ukrajinského frontu) Zajatí vagnerovci na drogách a detský kútik uprostred pekla (Reportáž z ukrajinského frontu) 24. februára 2023, 16:30

Sú také lacné, že ťa netrápi, ak oň v boji prídeš
Ukrajinská armáda si tureckú spoločnosť v roku 2019 vybrala aj z dôvodu, že dlho nevedela nájsť dodávateľa dronov a vojenskej techniky, pretože jej objednávky odmietali krajiny ako Spojené štáty americké, Izrael, Čína či Saudská Arábia. Turecko však s dodávkami pre Ukrajinu nemalo problém.

Šéf spoločnosti Baykar Technologies minulý rok uviedol, že ostatné krajiny odmietali Ukrajine predať technológiu dronov so zbraňovými systémami. „Turecko bolo jediná krajina, ktorá súhlasila s predajom tejto technológie na Ukrajinu,“ vysvetlil vo webinári. Ukrajina dokonca začala s Turkami spolupracovať na vývoji týchto dronov.

Technologickým šéfom firmy je Selçuk Bayraktar, ktorému je pripisovaný úspech samotnej firmy. Nielenže na prestížnej americkej univerzite MIT vyštudoval odbor diaľkovo riadených lietadiel, ale za manželku si vzal dcéru tureckého prezidenta Recepa Tayypa Erdoğana, a tak je dnes firma Baykar Technologies považovaná za súkromnú, no konajúcu na pokyn tureckej zahraničnej politiky.

„Rozhodujúca vec na týchto dronoch je fakt, že sú lacné. A keďže sú lacné, až tak ťa netrápi, či o ne prídeš,“ hovorí pre TIME Tony Osborne z magazínu Aviation Week. „Môžeš ich vrhnúť do boja, a ak sa im podarí dramatický zásah ako ten, ktorý sme videli, náhle začínaš vyhrávať vojnu v číslach,“ skonštatoval na margo Bayraktarov. Experti odhadujú, že Ukrajina drony z Turecka nakúpila za jednotky miliónov za jeden kus.

Dokáže Bayraktar zlomiť vojnu v prospech Ukrajiny?

Ukrajinská armáda sa síce úspešnými útokmi dronov Bayraktar vo veľkom chváli na sociálnych sieťach, avšak jej vzdušné sily sú naďalej oveľa slabšie ako sily ruskej armády. Nás preto zaujímalo, či by takéto strategické útoky tureckými dronmi mohli v celkovom konflikte napokon zohrať významnú úlohu.

Odporúčané
Ako som šiel do Michaloviec a skončil v Donbase. Doma mi hovoria, že mŕtvoly, čo na vlastné oči vidím, sú herci (Komentár) Ako som šiel do Michaloviec a skončil v Donbase. Doma mi hovoria, že mŕtvoly, čo na vlastné oči vidím, sú herci (Komentár) 24. februára 2023, 10:00

 

„Významnú úlohu už v konflikte zohrávajú. Ohromnou výhodou týchto dronov je to, že sú dostatočne malé a obratné, vďaka čomu je ťažké ich vo vzduchu identifikovať a zamerať,“ vysvetľuje analytik Bednár.

„Na druhej strane majú dostatočnú kapacitu na to, aby disponovali relatívne silnými útočnými prostriedkami, ako napríklad protitankové riadené strely, ktoré sú zároveň inteligentné. Rakety vedia navádzať s extrémnou presnosťou rádovo v decimetroch, a tak môžu byť použité aj na pohyblivé ciele,“ opisuje odborník najväčšie prednosti Bayraktaru.

Na logistický konvoj s dronom nemá zmysel útočiť
Ak ruská armáda použije balistickú raketu, môže počítať s presnosťou možno v rádiuse 30 metrov. Takýto útok podľa neho nemôže konkurovať dronu, ktorý dokáže zasiahnuť pohyblivý cieľ s vysokou presnosťou.

„Toto sú v tejto chvíli najúčinnejšie zbraňové systémy, ktoré má Ukrajina k dispozícii. Ukrajinská armáda ich používa na tie najviac hodnotné ciele, či už tanky, alebo prepravované systémy protivzdušnej obrany,“ vysvetľuje, ako s dronmi strategicky narábajú ukrajinské ozbrojené sily.

Na satelitnej snímke severný koniec konvoja ruských vozidiel, ktorý sa nachádza juhovýchodne od Ivankiva počas piateho dňa ruskej invázie na Ukrajinu v pondelok 28. februára 2022.
Na satelitnej snímke severný koniec konvoja ruských vozidiel, ktorý sa nachádza juhovýchodne od Ivankiva počas piateho dňa ruskej invázie na Ukrajinu v pondelok 28. februára 2022. Zdroj: TASR/AP

Tieto argumenty podčiarkujú, prečo Ukrajina zatiaľ dronmi nebombardovala medializovaný konvoj vozidiel na severozápade od Kyjeva. Konvoj údajne dosahuje desiatky kilometrov, ale tvoria ho prevažne vozidlá zabezpečujúce logistickú podporu.

Odporúčané
Ruská vojna na Ukrajine trvá už rok. „Je to možno poslednýkrát, čo ma vidíte živého,“ povedal Zelenskyj v deň jej začiatku Ruská vojna na Ukrajine trvá už rok. „Je to možno poslednýkrát, čo ma vidíte živého,“ povedal Zelenskyj v deň jej začiatku 24. februára 2023, 7:45

„Tento dron nie je prostriedok na použitie proti konvoju logistických vozidiel, lebo ak by útočili na podporné vozidlá, zbytočne by mrhali efektom, ktorý by mohol mať niekde inde,“ uzatvára Bednár. Odhady hovoria, že Ukrajina momentálne disponuje okolo dvadsiatimi dronmi Bayraktar, a tak je podľa neho logické, že sa skôr zameriava na ruské systémy protivzdušnej obrany, samohybné raketomety či tanky.

Bayraktar je stále nad vašimi hlavami, varujú Rusov ukrajinskí vojaci

Ukrajinci sa zo zásahov Bayraktaru vytešujú na internete a dokonca mu zložili pesničku, v ktorej ruským okupantom odkazujú, že nad nimi krúži turecký dron vždy vtedy, keď to najmenej očakávajú. Takéto kroky experti označujú za súčasť psychologickej vojny Ukrajincov proti Rusom, ktorých chcú demotivovať, frustrovať a prinútiť báť sa.

„Drony môžu určite silno vplývať na psychiku ruských vojakov. Predovšetkým si treba uvedomiť, že napríklad v konfliktoch v Afganistane, Sýrii či Iraku to boli práve drony, ktoré najsilnejšie pôsobili proti rozličným teroristickým zoskupeniam ako ISIL,“ hovorí Bednár.

Upozorňuje, že v nedávnom konflikte medzi Azerbajdžanom a Arménskom o Náhorný Karabach boli drony pravdepodobne najefektívnejší prostriedok, ktorý sa na bojisku objavil.

„Nasadenie tohto prostriedku má veľký psychologický efekt. Ruskí vojaci si uvedomujú, že pre nich drony spoločne s modernými protitankovými zbraňami predstavujú jednu z najväčších hrozieb,“ uzatvára bezpečnostný analytik.

Domov
Zdieľať
Diskusia