Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
17. marca 2022 o 21:59
Čas čítania 1:25
Ivan Koribanič

Polícia upozorňuje na hoaxy o ukrajinských utečencoch. Zrejme ich bude pribúdať a majú za cieľ rozdeliť spoločnosť

Polícia upozorňuje na hoaxy o ukrajinských utečencoch. Zrejme ich bude pribúdať a majú za cieľ rozdeliť spoločnosť
Zdroj: TASR/František Iván
ZAUJÍMAVOSTI HOAXY RUSKO RUSKO-UKRAJINSKÝ KONFLIKT SLOVENSKO UKRAJINA
Uložiť Uložené

Polícia však tento podnet rázne odsúdila. „Ak by došlo na Slovensku k protiprávnej činnosti a hromadným krádežiam, informovali by sme o tom ako prví.“

Polícia Slovenskej republiky prostredníctvom svojej facebookovej stránky Hoaxy a podvody informuje o hoaxoch v súvislosti s vojnovými utečencami z Ukrajiny. Tí údajne chodia po dedinách, pričom sú označovaní za „nebezpečných migrantov“. Uzimení, ubolení a unavení Ukrajinci číhajú a čakajú na moment, kedy môžu svoje obete okradnúť.

Polícia však tento podnet rázne odsúdila. „Ak by došlo na Slovensku k protiprávnej činnosti a hromadným krádežiam, informovali by sme o tom ako prví.“ Ďalej upozorňuje, že takýmto spôsobom sa snaží kremeľská propaganda rozdeliť slovenskú spoločnosť. „Trollovia majú jasnú úlohu: Rozhádajte Slovákov, vytvorte informačný chaos a obráťte verejnú mienku o našej protiprávnej okupácii.“


Tento hoax nie je jediný, ktorý sa v posledných dňoch šíri naprieč internetom. Ukrajinskí utečenci údajne vo vlakoch masívne porušujú protipandemické opatrenia. Trollovia sa snažia dodať hoaxu dôveryhodnosť skrz „autentickú fotografiu“. 

„Zatiaľ čo na prvej fotografii česká mestská polícia zasahuje proti mužovi, ktorý v čase zlej pandemickej situácie neuposlúchol výzvu policajta, neupustil od protiprávneho konania, čoho svedkom bolo bohužiaľ aj jeho dieťa, na druhej fotke sa podľa interiéru vlaku ani nejedná o slovenský vlak. Podľa označenia vlaku sa možno domnievať, že fotka ani nevznikla na Slovensku a môže byť stará niekoľko rokov, teda vytrhnutá z kontextu pandémie koronavírusu,“ vysvetľuje polícia.

Tá zároveň pridáva aj postup, ako ruskej propagande nepodľahnúť. Vyzýva na overovanie zdrojov, logické uvažovanie, nesledovať ruské médiá a takisto ani anonymné facebookové účty.

Cieľom propagandy je narušiť dôveru

Na tieto praktiky upozornil hneď po začiatku vojny na Ukrajine niekdajší občiansky aktivista Juraj Smatana, ktorý pôsobí ako štátny tajomník ministerstva životného prostredia za stranu OĽaNO. Vo svojom facebookovom statuse varoval koncom februára pred podobným vývojom hybridnej vojny. „Príde únava, všednosť, energetická kríza a hlavne – prídu premyslené provokácie, ktoré nám budú chcieť nahovoriť, že Ukrajinci nie sú ako my. Niekto neznámy v noci postrieka ukrajinskými slovami stenu na kostole. Niekto neznámy vypustí na sociálne siete fámu, že ukrajinský utečenec znásilnil dievčatko, vykradol obchod,“ píše Smatana.


Tieto scenáre pritom označil za najrealistickejšie vzhľadom na metodiku hybridnej vojny. Jej cieľom je podľa Smatanu narušovať všetky tri úrovne dôvery. „Dôveru v spoločenský systém, dôveru v inštitúcie a dokonca aj najzákladnejšiu dôveru medzi ľuďmi.“

Možným východiskom je podľa neho priamy kontakt s Ukrajincami či len samotné uvedomenie si týchto kontextov.

Domov
Zdieľať
Diskusia