Klienti ma pri kúpe bytu žiadali o bunkre v podzemí pre prípad vojny. Čoraz viac Slovákov nakupuje byty v Dubaji, prezrádza realitná maklérka Veronika.
„Ceny za byty v Dubaji a v Bratislave sú cenovo veľmi porovnateľné. Rozdiel však je v benefitoch. V Dubaji je kvalita bývania omnoho vyššia, v bytovom komplexe máš k dispozícii bazén, fitnes, recepciu, ochranku či rezidenčné kino. A to sa bavíme o bytoch, ktoré na začiatku predaja stoja od 150- až 170-tisíc eur s rozlohou, akú majú u nás dvojizbáky,“ hovorí Veronika Plichtová.
Veronika sa narodila v Trenčíne, no dlhé roky žila v Londýne a dnes pôsobí ako realitná maklérka v Dubaji. Podľa jej slov je to jedna z najatraktívnejších a najrýchlejšie sa rozvíjajúcich lokalít sveta. Dubajské nehnuteľnosti majú najvyššiu ziskovosť spomedzi všetkých metropol sveta, čo láka aj mnohých slovenských investorov.
V rozhovore s Veronikou sme sa rozprávali aj o tom, ako vyzerá najdrahší byt v Dubaji, ktorý má v portfóliu, aké sú rozdiely v cenách nehnuteľností v Dubaji a na Slovensku, čo ponúkajú luxusné byty, ktoré predáva, aký najdrahší apartmán má v portfóliu a čo sa na realitnom trhu v Dubaji zmenilo po tom, čo vypukla ruská invázia na Ukrajine.
Do Dubaja si prišla koncom roka 2020 a prakticky okamžite si sa dostala do špičkovej realitnej kancelárie. Aké okolnosti tomu predchádzali?
Do Dubaja som prišla ešte ako obchodná riaditeľka pôsobiaca v Londýne so zameraním na južnú a strednú Európu. Dubaj ma tak neskutočne očaril, že som sa rozhodla zostať tu natrvalo. Nevedela som však, čo tu budem robiť, tak som si začala hľadať prácu. K tomu, že sa mi rýchlo podarilo získať dobrú pozíciu, mi určite dopomohla niekoľkoročná kariéra v Európe a znalosť jazykov.
Predtým si však pôsobila v B2B (business-to-business) sfére marketingu s predajom zameraným na softvéry, čo je pomerne odlišná oblasť.
Keď som prišla do Dubaja, okamžite som pochopila, akým smerom sa tu uberá trh. Môžeme to nazvať aj intuíciou. Bolo to veľmi pocitové rozhodnutie, ktoré v konečnom dôsledku ani trochu neľutujem. Pochopila som, že tie realitky pôjdu hore, a myslím si, že som na ten vlak naskočila v ideálnom čase. Teraz totiž zažívame veľký ošiaľ na trhu a ja som na to pripravená.
Slováci nakupujú v Dubaji pomerne dosť. Páči sa im tu, pretože je tu more, dobrá klíma, príjemní ľudia a prostredie, všetko je tu inovatívne. Cez Whatsapp sa tu dá vybaviť všetko – od kúpy potravín, liekov či upratovačky až po kúpu nehnuteľnosti.
Podobne ako v Kalifornii, aj v Dubaji platí pravidlo „your network is your net worth“, teda že veľmi dôležitá je socializácia a spoznávanie nových ľudí. Ty si však prišla do krajiny, kde si takmer nikoho nepoznala. Bolo ťažké presadiť sa?
Áno, súhlasím. A jednoduché to nebolo určite. Mala som tu dvoch-troch známych, ktorí sa pohybujú v úplne odlišných pracovných oblastiach. Musela som si všetko vybudovať od začiatku sama, ale pomohlo mi, že som veľmi spoločenský typ. Vrhla som sa do toho na plný plyn a vyšlo to.
Je Dubaj lákavá destinácia na kúpu nehnuteľnosti aj pre Slovákov?
Rozhodne áno, Slováci nakupujú v Dubaji pomerne dosť, mám ich aj medzi svojimi klientmi. Slovákom sa tu páči, pretože je tu more, dobrá klíma, príjemní ľudia a prostredie, všetko je tu inovatívne. Cez Whatsapp sa tu dá vybaviť všetko – od kúpy potravín, liekov či upratovačky až po kúpu nehnuteľnosti.
Dubaj má najvyššiu rentabilitu spomedzi všetkých metropol na svete.
Aká vysoká je ziskovosť nehnuteľností v Dubaji v porovnaní s európskymi metropolami?
Dubaj má najvyššiu rentabilitu spomedzi všetkých metropol na svete. Je to dané tým, že je tu dlhá sezóna, aspoň 10 mesiacov v roku, prijateľná cena za štvorcový meter oproti iným veľkomestám a nájmy relatívne vysoké. Čistá ziskovosť môže byť v Dubaji v priemere okolo 8 percent v čistom ročne. Niektoré vychytené byty v dobrých lokalitách, ako napríklad v časti Business Bay, idú aj do 12 percent. Nedá sa to ani porovnať s takým Londýnom, kde sa bavíme o 2-3 percentách.
Dosť k tomu asi prispieva aj úľava od daňovej povinnosti či už zo zisku, alebo aj zo samotnej nehnuteľnosti.
To je pravda, ale aj keď si pozrieš štatistiky uvádzané v gross, teda v hrubom, tak aj v takom prípade má Dubaj stále najvyššiu návratnosť z nájmu na svete.
Aké sú rozdiely medzi slovenským a dubajským realitným trhom?
Najväčší rozdiel je práve v tej návratnosti. Mám slovenských klientov, ktorí kupovali prémiové byty aj v Bratislave, a tie ceny sú naozaj predražené. Napríklad niektoré byty z projektu od Zahy Hadid majú hodnotu 800-tisíc eur, ale v porovnaní s relatívne nízkymi nájmami dochádza k tomu, že návratnosť na Slovensku je po zaplatení všetkých poplatkov okolo 1 percenta. Ďalším rozdielom je, že na Slovensku sa veľmi nestavia a materiály sú drahé, takže ceny idú stále hore. Dnes je kúpa bytu v Bratislave vec luxusu.
Mnohé jednoizbáky v Dubaji majú od 60 až 80 štvorcových metrov. Takú rozlohu majú v Bratislave väčšinou dvojizbové byty. Vo všeobecnosti sa tu stavajú väčšie byty ako na Slovensku.
A čo ceny v Dubaji?
Povedala by som, že to je cenovo veľmi porovnateľné. Treba si však uvedomiť, aké benefity získa človek kúpou bytu v Dubaji. Tá kvalita života a bývania je omnoho vyššia, v bytovom komplexe má vo väčšine prípadov k dispozícii bazén, fitnes, recepciu 24 hodín denne, ochranku, niektoré byty sa už stavajú aj s tenisovými kurtmi, rezidenčným kinom a podobne. A to sa bavíme o bytoch, ktoré na začiatku predaja stoja od 150- až 170-tisíc eur s rozlohou, akú majú u nás dvojizbáky. Taktiež má väčšina bytov plne využívateľný balkón. Človek tu môže získať ako investor aj rezidenčné víza, takže získa prechodné bydlisko, ktoré sa spája s ďalšími výhodami.
Spomínala si, že v Dubaji sú byty navyše priestrannejšie a v porovnaní so Slovenskom majú väčšiu rozlohu.