Čoraz populárnejší svet virtuálnej reality je podľa niektorých odborníkov pre deti nebezpečný.
Niektoré aplikácie, ktoré podporujú VR headsety, sú nebezpečné už len samotným dizajnom, vraví britská charitatívna organizácia NSPCC zameraná na ochranu detí. Deti majú v metaverze možnosť vstúpiť do striptízových klubov, sledovať sexuálne scény, podľa investigatívy britskej redakcie BBC News navyše dostávajú sexuálne návrhy či vyhrážky od dospelých mužov.
Toxické kombo nebezpečenstva
Podľa Andyho Burrowsa, šéfa oddelenia kyberbezpečnosti detí v NSPCC, vyšetrovanie odhalilo, že metaverzum prináša toxickú kombináciu nebezpečenstva. Deti – dolná veková hranica je zväčša nastavená na 13 rokov – vo virtuálnom svete dostávajú sexuálne návrhy, vidia kondómy či erotické pomôcky a vstupujú do barov, kde sa odohrávajú sexuálne scény.
Výskumníčka pre BBC sa k jednej z aplikácií pripojila s falošným účtom 13-ročného dievčaťa. Počas pobytu v metaverze bola svedkyňou tzv. groomingu, teda cieleného budovania vzťahu medzi sexuálnym predátorom a jeho zvyčajne detskou obeťou. Zažila aj rasistické urážky, dostávala ponuky na sex a vyhrážali sa jej, že ju znásilnia. Mnohé z miestností, ktoré vo VR svete navštívila, boli určené skôr pre dospelé publikum. Šlo o striptízové kluby alebo bary, v ktorých sa často odohrávali skupinové sexuálne orgie.
Ďalšia výskumníčka pre BBC potvrdila, že pri skúšaní VR sveta bola svedkom traumatických a rozrušujúcich momentov. V jednej z aplikácií spoločnosti Meta stretla 7-ročné dievča. Obkolesila ich skupina mužov, ktorí tvrdili, že ich obe znásilnia. Musela sa doslova postaviť medzi dieťa a mužov, aby ho ochránila. „Nemala by som to musieť robiť,“ rozhorčuje sa. Vraví, že metaverzum ešte nemá dostatok pravidiel a kontroly obsahu, aby bolo pre deti bezpečné.
Pre BBC opisuje, že keď sa jej avataru dotýkal avatar cudzieho človeka alebo ju inak obťažoval, v dôsledku ponorenia sa do VR sveta mala pocit, že sa jej to naozaj deje. „Bola som prekvapená tým, ako veľmi vás priestor pohltí. Hneď som sa znovu cítila ako dieťa.“ Pobyt v metaverze ju znervózňoval a vystrašil. Podľa zástupcov neziskovky NSPCC, ktorá pracuje s deťmi, sú virtuálne svety pre deti nebezpečné a ich tvorcovia sa z prvej generácie sociálnych sietí vôbec nepoučili.
Aplikácia, ktorú použila, nepochádza z dielne Mety (niekdajší Facebook), ale dá sa stiahnuť na Meta Quest (v minulosti Oculus Quest), jeden z najpopulárnejších headsetov na virtuálnu realitu. Pri prihlasovaní nedošlo k overeniu veku ani totožnosti. Stačil jej facebookový účet – ten si vytvorila len kvôli tejto investigatíve a bol falošný. V samotnom metasvete sa deti pohybujú voľne a bežne sa stretávajú s dospelými. Mnohé apky ponúkajú možnosť premietať dianie vo VR svete na počítač alebo televízor. Nateraz je to jediná skutočná možnosť pre rodičov, ako vedieť, čo ich dieťa pri hrách vidí a zažíva.