„Bez toho, aby si chiropraktik pozrel váš röntgen chrbtice, ak mu vôbec rozumie, nedajte si siahať na chrbticu, a už vôbec si ju nedajte praskať,“ upozorňuje neurochirurg.
Jeden rázny hmat, hlasné puknutie a náhla úľava. Asi takto si väčšinou predstavujeme návštevu u chiropraktika či ľudového „naprávača“. Takúto terapiu vyhľadávajú ľudia s akútnymi, ale aj chronickými bolesťami pohybového aparátu, no často aj s vážnymi degeneratívnymi ochoreniami (ako sú napríklad vyskočené platničky).
Lieky nezaberajú (alebo zaberajú len veľmi slabo), bolesti začínajú byť neznesiteľné a tvoj dobrý známy ti povie – choď za chiropraktikom, ja som uňho minule bol a dal ma dokopy. Je to však dobrý nápad? Môže ti chiropraktik naozaj pomôcť, alebo skôr ublížiť? A čím sa vlastne odlišuje od fyzioterapeuta?
V Refresheri ti prinášame články o zdraví a zdravom životnom štýle, na ktorých pracujeme spolu s odborníkmi, vedcami a lekármi. Aby ti nič neušlo, sleduj tému Zdravie. Nezabudni sa pridať do nášho Refresher+ klubu, vďaka čomu získaš prístup k všetkým exkluzívnym článkom.
300 eur aj s prezliekaním
V zahraničí – napríklad v Nemecku, Rakúsku či USA – sa chiropraxia študuje na vysokej škole. Človek na konci získa titul doktor chiropraxie a následne lieči ľudí, podobne ako ortopéd. Na Slovensku je však úplne iná situácia – chiropraxia sa tu považuje za alternatívny zdravotný smer, ktorý u nás nie je uznaný ako zdravotná špecializácia či odbor.
Techniky, ktoré používajú chiropraktici či naprávači, nie sú podľa odborníkov ničím podložené a neexistujú dostatočné dáta, ktoré by potvrdili ich účinnosť a bezpečnosť. Zdravotné poisťovne preto túto procedúru neuhrádzajú.
„S postupmi chiropraktikov lekári-špecialisti nesúhlasia a upozorňujú na možné riziká a trvalé následky, ktoré tieto naprávania môžu spôsobiť. Akékoľvek manuálne techniky patria do rúk odborných zdravotníckych pracovníkov,“ upozorňuje pre Refresher predsedníčka sekcie ambulantných ortopédov Andrea Švrčková, ktorá pôsobí v súkromnej ortopedickej ambulancii Ortopedika v Skalici.
Na Slovensku sa chiropraxii venujú väčšinou maséri so strednou masérskou školou alebo „samoštudovaní“ naprávači, čo si spravili pár kurzov (ktoré nie sú akreditované ani certifikované). Nie je však, žiaľ, ojedinelé, že „napravenie“ poskytujú aj vyštudovaní lekári, a to často za nemalú sumu.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo má chiropraxia vo väčšine prípadov psychologický efekt.
- Aký je hlavný rozdiel medzi chiropraktikmi/naprávačmi a fyzioterapeutmi.
- Prečo sa ľudia zväčša dozvedia len o pozitívnych zásahoch chiropraktikov.
- Aké fatálne následky môže mať zásah naprávača, ak ho navštívi človek s vážnou diagnózou.
- Ako sa líšia fyzioterapeutické „manipulácie“ od naprávania.
- Aké absurdné tvrdenie zvyknú naprávači hovoriť svojim pacientom.
- Ako odlíšiť odborníka od šarlatána.