Na súostroví zaznamenali rozsiahle, až katastrofálne škody.
Tichomorský ostrovný štát Tonga utrpel po silnom sobotňajšom výbuchu podmorskej sopky a následnej vlne cunami rozsiahle materiálne škody. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na údaje OSN.
Prvé správy o rozsahu škôd v tomto ostrovnom kráľovstve sa objavili tri dni po erupcii sopky vďaka satelitnému telefonickému kontaktu s Tongou, prieskumným letom a družicovým snímkam.
Prvou potvrdenou obeťou je Britka Angela Gloverová. Jej brat oznámil, že táto 50-ročná žena zahynula, keď sa snažila zachrániť svoje psy. Najmenej jednu ďalšiu osobu tamojšie úrady vyhlásili za nezvestnú.
Austrália a Nový Zéland v pondelok vyslali prieskumné lietadlá nad Tongu, aby posúdili rozsah škôd, a pripravili lode s dodávkami humanitárnej pomoci. Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) uviedol, že na tongskom ostrove Mango zaznamenali núdzový signál.
Úrad ďalej dodal, že prieskumné lety potvrdili „značné škody na majetku“ na Mangu a ďalšom ostrove Fonoi. Podľa tongskej vlády na Mangu žije 36 ľudí a 69 na ostrove Fonoi. Snímky, ktoré zachytili novozélandské ozbrojené sily, ukázali „katastrofické škody“ na odľahlom ostrove Atata.
Ostrovy Fonoifua, Niniva, Nomuka a Mango zaznamenali rozsiahle, až katastrofálne škody. Tongské hlavné mesto Nuku'alofa pokryli dva centimetre sopečného popola a prachu a v mnohých štvrtiach boli prerušené dodávky elektriny.
Sobotňajšia erupcia sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai pri jednom z neobývaných ostrovov Tongy bola taká silná, že ju bolo počuť až na Aljaške. V Tichom oceáne spôsobila aj vlny cunami, ktoré zaplavili pobrežia od Japonska po Spojené štáty a v Peru zabili dvoch ľudí. Aj na Slovensku došlo pre výbuch sopky ku krátkemu zvýšeniu tlaku, informovala stanica Meteo východ.