Meno Vladimíra Mečiara a jeho blízkeho človeka Ivana Lexu dnes skloňujú politici v súvislosti so zásadným rozhodnutím súdu v Luxemburgu.
Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ v prípade kauzy únosu Michala Kováča mladšieho považuje prezidentka SR Zuzana Čaputová za prelomové.
„Dnes Súdny dvor EÚ rozhodol, že je možné pokračovať v trestnom konaní. Považujem to za prelomové rozhodnutie – konečne sa pre naše súdy otvorila príležitosť do dôsledkov vyšetriť kauzu, ktorá dlhé roky polarizovala spoločnosť, a rozhodnúť o vine alebo nevine obžalovaných,“ povedala prezidentka.
Mečiarove amnestie boli podľa nej hanebným príkladom zneužitia práva. „Roky sa občianska spoločnosť aj mnohí naši politici snažili dosiahnuť ich zrušenie, a teda aj vyšetrenie zodpovednosti Slovenskej informačnej služby (SIS) a ďalších osôb pri únose syna prezidenta Michala Kováča,“ podotkla.
V prípade Mečiarových amnestií vo veci zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny sme podľa predsedu vlády Eduarda Hegera bližšie k dosiahnutiu spravodlivosti.
„Sme zase bližšie k zaceleniu rany na našej spravodlivosti. Je to pre našu krajinu dôležitá správa, ktorá nám umožní vyšetriť krivdy minulosti. Zaslúži si to naša spoločnosť, ale aj pamiatka po zavraždenom Róbertovi Remiášovi,“ podotkol Heger s tým, že na základe rozhodnutia Súdneho dvora EÚ vo veci zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny môžu súdy naďalej konať a pokračovať v trestnom stíhaní vrátane možnosti vydania európskeho zatykača.
Koaličná strana SaS považuje rozhodnutie Súdneho dvora EÚ v prípade Mečiarových amnestií za zásadný míľnik na ceste k spravodlivosti. Poslanec parlamentu Alojz Baránik (SaS) uviedol, že únos Michala Kováča mladšieho dlhé roky traumatizoval slovenskú spoločnosť. „Vražda Róberta Remiáša je čiernou škvrnou na dejinách demokratického Slovenska, a preto vítame toto zásadné rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, ktoré môže napomôcť potrestať všetkých páchateľov,“ podotkol Baránik.
Predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) nebude komentovať rozhodnutia Súdneho dvora Európskej únie.
Spravodlivosť má podľa ministra financií a lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča konečne vytvorenú diaľnicu. Podľa Budaja rozhodnutie otvorilo dvere spravodlivosti. Ďalší postup je podľa jeho slov v rukách polície a prokuratúry.
Únos podľa obžaloby Ivan Lexa zosnoval spolu s vtedajším riaditeľom kontrarozviedky Jaroslavom Svěchotom, ktorý zomrel v roku 2004. Spolu vraj vytvorili organizovanú skupinu, ktorá mala za cieľ dostať Kováča mladšieho do Rakúska a spustiť tak proces, ktorý by sa končil rezignáciou hlavy štátu. Väzenie hrozí okrem Lexu aj ďalším dvanástim ľuďom.
Viac o samotnej kauze a o tom, akú rolu zohrala v únose Slovenská informačná služba, ale aj Marian Kočner, si môžeš prečítať v našom rozsiahlom článku.
Hlavný aktér kauzy Lexa už cez svojho advokáta odkázal, že sa bude zúčastňovať na všetkých prípadných právnych úkonoch.