Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 17. 4. 2021 meniny má Rudolf, Rudolfa

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

Pred 25 rokmi uniesli prezidentovho syna. Akú rolu v únose zohrala SIS a čo má s prípadom spoločné Marian Kočner?

„Strieborný Mercedes, Hainburg, policajná stanica, stojí pred tým. A keď tam nebude stáť, už ho majú policajti v Hainburgu”. Toto je nahrávka telefonátu, ktorú odvysielalo v roku 1999 dnes už neexistujúce Rádio Twist.

31. august 2020, 13:47 Čas čítania: 8:06
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Pred 25 rokmi uniesli prezidentovho syna. Akú rolu v únose zohrala SIS a čo má s prípadom spoločné Marian Kočner?
Zdroj: TASR - Vladimír Benko
História - Slovensko
2
Adel Ghannam
31. august 2020, 13:47
Čas čítania: 8:06

Pred 25 rokmi uniesli prezidentovho syna. Akú rolu v únose zohrala SIS a čo má s prípadom spoločné Marian Kočner?

„Strieborný Mercedes, Hainburg, policajná stanica, stojí pred tým. A keď tam nebude stáť, už ho majú policajti v Hainburgu”. Toto je nahrávka telefonátu, ktorú odvysielalo v roku 1999 dnes už neexistujúce Rádio Twist.

Adel Ghannam
31. august 2020, 13:47
Čas čítania: 8:06
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Pred 25 rokmi uniesli prezidentovho syna. Akú rolu v únose zohrala SIS a čo má s prípadom spoločné Marian Kočner?
Zdroj: TASR - Vladimír Benko

Bolo štvrtkové letné ráno 31. augusta. Nikto vo Svätom Jure neočakával, že sa stane malé vinárske mestečko severovýchodne od Bratislavy dejiskom zločinu siahajúceho až na samotné špičky štátu. Býval tam však Michal Kováč mladší, syn vtedajšieho prezidenta. To, čo sa vtedy stalo, opísal vo svojej obžalobe prokurátor Michal Serbin ešte v roku 2000. Obžalobu v celom znení zverejnil o 15 rokov neskôr Denník N.

 

 

Po 10:30 vyrazil Mercedes 190 D Michala Kováča mladšieho z jeho domu na Novej Pezinskej ulici smerom do Bratislavy. Pri poľnohospodárskom družstve ho už však čakal tím zložený podľa obžaloby z príslušníkov Slovenskej informačnej služby (SIS) a niekoľkých civilistov.

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Ako prebiehal únos Michala Kováča ml.
  • Ako sa SIS pokúšala zahladiť stopy
  • Kto je Oskar Fegyveres
  • Čo bola kauza Technopol a ako v nej figuroval Marian Kočner
  • Prečo sa po 25 rokoch ešte nezačalo ani len hlavné pojednávanie

 

Ich pozornosť si Kováč mladší všimol podľa knihy Ľuby Lesnej Únos už štyristo metrov za tabuľkou označujúcou koniec Svätého Jura, keď mu vodič červeného Seatu gestikuloval, aby zastavil auto. K Seatu sa pridalo ďalšie auto s úmyslom prezidentovho syna zastaviť. Muži so zbraňou v ruke, niektorí oblečení v maskáčoch s páskami polícia, niektorí v civile, vyzývajú Kováča, aby vystúpil z auta.

 

Na archívnej snímke z 5. októbra 1995 tlačová konferencia Michala Kováča ml. v hoteli Astron vo Viedni. Syn slovenského prezidenta Michal Kováč mladší usporiadal 4. októbra 1995 vo viedenskom hoteli Astron tlačovú konferenciu so slovenskými aj zahraničnými novinármi.
Na archívnej snímke z 5. októbra 1995 tlačová konferencia Michala Kováča ml. v hoteli Astron vo Viedni. Syn slovenského prezidenta Michal Kováč mladší usporiadal 4. októbra 1995 vo viedenskom hoteli Astron tlačovú konferenciu so slovenskými aj zahraničnými novinármi. Zdroj: TASR - Drahotín Šulla

Keď výzvy nefungujú, nastupuje hrubá sila. Neštítia sa pritom zabuchovania dverí napriek tomu, že v nich má Michal Kováč nohy. Únoscovia ho bijú, keď sa pokúša utiecť z idúceho auta. Vyhrážajú sa mu smrťou a sľubujú, že ak bude spolupracovať, tak bude ešte v ten večer doma. Kováča nútia vypiť fľašku whisky, a potom aj ďalšiu.

 

Tá druhá má však už v sebe sedatíva. Počas pitia mu prikladajú na penis paralyzér, čo neskôr potvrdzuje podľa vyjadrení Serbina pre portál Aktuality.sk aj lekárska prehliadka. Michal Kováč stráca vedomie a prebúdza sa v inom štáte.

 

Medzitým ho skupina mužov hrajúca sa na policajtov odovzdá aj s jeho autom ďalšej skupine na Dolnozemskej ulici v Bratislave, a tí ho prevážajú cez diplomatickú zónu hraničného priechodu Berg do mestečka Hainburg, ktoré pozná každý Bratislavčan.

 

Prečo však tento zločin vôbec niekto spáchal, a prečo na synovi prezidenta republiky? Aby sme pochopili, čo viedlo k únosu Michala Kováča ml., musíme pochopiť situáciu na slovenskej politickej scéne uprostred 90-tych rokov. 

 

V roku 1995 bolo to, čo dnes voláme mečiarizmus, v plnom prúde. Predseda vlády Vladimír Mečiar požíval takmer absolútnu moc, do všetkých štátnych podnikov nominoval svoje kádre a privatizácia štátneho majetku sa zdala byť nezastaviteľná a bezbrehá. 

 

 

Jeden z mála, čo sa vtedajšiemu predsedovi vlády vzoprel, bol prezident Michal Kováč. Jeho prejav o stave republiky z marca 1994 už raz vládu Mečiara položil a potom, čo Ivana Lexu z HZDS odmietol vymenovať najprv za ministra privatizácie a neskôr za riaditeľa SIS, začal hľadať Mečiar spôsoby, ako ho odvolať. To sa mu však nedarilo. Čo ak by však prezident musel odstúpiť?

 

Riaditeľ Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa prechádza vlajkoslávou na plochu štadióna Spartaku 18. júla 1998 počas nominačného snemu HZDS v Trnave
Riaditeľ Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa prechádza vlajkoslávou na plochu štadióna Spartaku 18. júla 1998 počas nominačného snemu HZDS v Trnave Zdroj: Vladimír Benko/TASR

Vráťme sa preto opäť do Hainburgu, kde únoscovia zobrali prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho. „Strieborný Mercedes, Hainburg, policajná stanica, stojí pred tým. A keď tam nebude stáť, už ho majú policajti v Hainburgu”. Toto sú slová z telefónnej nahrávky, ktorú odvysielalo v roku 1999 dnes už neexistujúce Rádio Twist.

 

Podľa vtedajšieho ministra vnútra Ladislava Pittnera hlasy na nahrávke patrili bývalému šéfovi SIS Ivanovi Lexovi a mečiarovskému privatizérovi Karolovi Martinkovi. Podľa obžaloby Lexu usvedčuje z organizácie únosu.

 
Únos podľa obžaloby Ivan Lexa zosnoval spolu s vtedajším riaditeľom kontrarozviedky Jaroslavom Svěchotom, ktorý zomrel v roku 2004.

 

Spolu vraj vytvorili organizovanú skupinu, ktorá mala za cieľ jediné: dostať Kováča mladšieho do Rakúska a spustiť tak proces, ktorý by sa končil rezignáciou hlavy štátu. Tá mala nastať potom, čo by prezidentovho syna zatkli pre medzinárodný zatykač súvisiaci s kauzou Technopol, ktorú si netreba mýliť s neskoršou kauzou Technopol Servis odhalenú Jánom Kuciakom.

 

Na oboch kauzách je však zaujímavé to, že ich spája okrem samotného Technopolu aj iný spoločný menovateľ. Marian Kočner.

 

Technopol

Kauza Technopol pojednávala o podvode, v ktorom mala holandská spoločnosť Intercommerce zinkasovať od slovenského Technopolu 2,3 milióna dolárov za textil, ktorý nikdy nedorazil. Práve s textilom obchodoval v 90-tych rokoch podľa vlastných slov aj Marian Kočner.

Článok pre predplatiteľov REFRESHER+
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOM
alebo Odomkni 1 článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 88177 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ako sa SIS pokúšala zahladiť stopy
  • Kto je Oskar Fegyveres a prečo je v celom prípade dôležitý
  • Čo bola kauza Technopol a ako v nej figuroval Marian Kočner
  • Prečo po 25 rokoch ešte nezačalo ani len hlavné pojednávanie

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Drahotín Šulla Tagy: únos, Michal Kováč
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Český premiér Babiš: Existuje dôvodné podozrenie, že Rusko je zapojené do výbuchu muničných skladov v roku 2014
2 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
3 Ľudia, ktorí prekonali covid-19, majú výnimku z obmedzenia pohybu až na 180 dní
4 19-ročný Patrik sa zaočkoval ako náhradník vďaka reportáži RTVS o AstraZenece: Je to lepšie ako vakcíny vyhodiť, vraví
5 Do ZOO s testom, do kostola bez. Vláda spresnila opatrenia, ktoré budú na Slovensku platiť od pondelka
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Do ZOO s testom, do kostola bez. Vláda spresnila opatrenia, ktoré budú na Slovensku platiť od pondelka
3 Harabin odišiel do Tatier, cez Facebook provokuje políciu: Pátranie môže byť vyhlásené iba po osobe, ktorá sa skrýva
4 Národný bezpečnostný úrad varuje: Zachytili sme významné ransomvérové útoky na slovenské ciele
5 Bizarná naháňačka v Petržalke: mužovi ukradol kolobežku, ten ho stihol dobehnúť a spacifikovať
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Slovák sa na Facebooku chválil, ako vybabral s policajnou hliadkou. Tá to označila za hoax, on však tvrdí, že ide o šikanu
3 Saudskoarabský princ kúpil falošný obraz od Leonarda da Vinci za 450 miliónov. Vraj nútil Louvre, nech ho vystavia s Monou Lisou
4 Too Hot to Handle po slovensky? Markíza odvysiela reality šou so Slovákmi plnú sexu, lásky a nahoty
5 Národný bezpečnostný úrad varuje: Zachytili sme významné ransomvérové útoky na slovenské ciele
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Rytmus naložil komičke Simone po tom, čo kritizovala Cibulkovú za jej výlet do exotiky. Vysmieva sa jej aj za postavu
3 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
4 Erik Žibek z Pána profesora: So seriálovou priateľkou by som v reálnom živote nikdy neskončil (Rozhovor)
5 VIDEO: Opitý Slovák skočil rovno pod auto. Vodič nemal šancu zastaviť
Viac z témy história
Česká sériová vrahyňa s prezývkou Krvavá blondína vraždila len mužov. Charakterizovala ju bezcitnosť a aroganciaČeská sériová vrahyňa s prezývkou Krvavá blondína vraždila len mužov. Charakterizovala ju bezcitnosť a arogancia
Očakávaný sex Johna Lennona či pletky s nacistkami. Aj takto vyzerali vzťahy na historických fotografiáchOčakávaný sex Johna Lennona či pletky s nacistkami. Aj takto vyzerali vzťahy na historických fotografiách
Najväčší škandál v histórii britskej vlády: Minister obrany sa oddával večierkom, drogám a milenkámNajväčší škandál v histórii britskej vlády: Minister obrany sa oddával večierkom, drogám a milenkám
Viac článkov
Sponzorované články
Katka z Nosene ti poradí, ako si vytriediť šatník. Podelila sa o svojich 5 zlatých pravidielKatka z Nosene ti poradí, ako si vytriediť šatník. Podelila sa o svojich 5 zlatých pravidiel
Peniaze na stravu namiesto gastrolístkov. Taká je voľba väčšiny zamestnancovPeniaze na stravu namiesto gastrolístkov. Taká je voľba väčšiny zamestnancov
Bezlepkové pečivo zo Slovenska: nepocítiš rozdiel v chuti a poteší dostupnou cenouBezlepkové pečivo zo Slovenska: nepocítiš rozdiel v chuti a poteší dostupnou cenou
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Z nemocnice uniesla v športovej taške dieťa. Predala ho za vyše 1 800 €Z nemocnice uniesla v športovej taške dieťa. Predala ho za vyše 1 800 €
Trestom za odpor bossovi bola smrť, vyhlásil na súde člen sátorovcov Kristián KádarTrestom za odpor bossovi bola smrť, vyhlásil na súde člen sátorovcov Kristián Kádar
Mafián Peter Čongrády: Nemal rád odpor. To, čo povedal, bral za hotovú vec, tvrdí vydieraný podnikateľMafián Peter Čongrády: Nemal rád odpor. To, čo povedal, bral za hotovú vec, tvrdí vydieraný podnikateľ
Nesmiete prestať bojovať proti pravicovému extrémizmu, odkazuje mladým ľuďom Eva Umlauf, ktorá ako dvojročná prežila OsvienčimNesmiete prestať bojovať proti pravicovému extrémizmu, odkazuje mladým ľuďom Eva Umlauf, ktorá ako dvojročná prežila Osvienčim
Autá a slovenská mafia: Na čom jazdili známi slovenskí zločinci?Autá a slovenská mafia: Na čom jazdili známi slovenskí zločinci?
Rozhovor: Slovenská mafia na juhu zavraždila 150 až 200 ľudí. Gangstri sa zdravili s políciou a znásilňovali ženyRozhovor: Slovenská mafia na juhu zavraždila 150 až 200 ľudí. Gangstri sa zdravili s políciou a znásilňovali ženy
Slovenská agentka bojovala proti nacistom a prešla si výcvikom ako James Bond. Jej tréning v púšti bol náročný, hovorí historikSlovenská agentka bojovala proti nacistom a prešla si výcvikom ako James Bond. Jej tréning v púšti bol náročný, hovorí historik
FOTO: Slovensko pred 34 rokmi zasiahla pamätná kalamita. V Bratislave boli dvojmetrové závejeFOTO: Slovensko pred 34 rokmi zasiahla pamätná kalamita. V Bratislave boli dvojmetrové záveje
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.