Nová štúdia skúmala, aké rozdiely budú medzi generáciami spred 60 rokov a deťmi narodenými dnes.
Na klimatické zmeny dopláca už dnešná generácia, ale vedci sa obávajú, že deti narodené v aktuálnych rokoch doplatia na extrémne počasie výraznejšie ako ich rodičia a starí rodičia kedykoľvek predtým. Tieto závery publikovali výskumníci v novej štúdii v žurnále Science.
Bábätká dnešných dní sa podľa nich nemajú na čo tešiť. Vlny horúčav budú zažívať priemerne až 7-krát častejšie ako starí rodičia v minulosti, takmer trojnásobne viac ich budú ničiť dlhé obdobia sucha, rovnako ako povodne a nedostatok úrody, čo spôsobí kolaps poľnohospodárstva a nedostatok potravy.
Deti z roku 2020 v najhoršom katastrofickom scenári, ak sa planéta oteplí až o 3,5 stupňa, zažijú 44-krát viac horúčav ako ľudia pred 60 rokmi. Podľa vedcov sa takéto vlny horúčav v budúcnosti môžu natiahnuť aj na dvojnásobne dlhšie obdobie ako v súčasnosti.
Vedci porovnávali vyhliadky dnešných detí na budúcnosť s tým, čo zažívali ľudia pred 60 rokmi. „Štúdia objavila dôležitú nespravodlivosť v tom, aké dosahy má klíma na rôzne generácie, rovnako ako odhalila zodpovednosť dospelých a starých ľudí s mocou,“ skonštatoval líder vedcov Wim Thiery.
Thiery vysvetľuje, že dnešní novorodenci vo svojom živote doplatia na nečinnosť dospelých, ktorí mali celé desaťročia na to, aby si uvedomili, čo na planéte páchajú, a situáciu zvrátili. Niet preto divu, že čím ďalej, tým viac ľudí zvažuje, či chce na svet v aktuálnom stave planéty priviesť dieťa.