Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
13. júla 2021, 14:30
Čas čítania 6:02
Jakub Paulík

Súťaž v odsekávaní hláv a hromadné znásilnenia mladých dievčat i stareniek. Masaker v Nankingu sa podľa niektorých ľudí ani nestal

Súťaž v odsekávaní hláv a hromadné znásilnenia mladých dievčat i stareniek. Masaker v Nankingu sa podľa niektorých ľudí ani nestal
Zdroj: Viasat History
HISTÓRIA NANKINSKÝ MASAKER
Uložiť Uložené
Citlivý obsah
Článok môže obsahovať:
 • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
 • sex, nahotu a iný NSFW obsah
 • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
mám nad 18 rokov
a chcem zobraziť obsah
späť na hlavnú stránkuSpäť

Nezabíjali z nutnosti, ale preto, že chceli.

O nacistickom holokauste či vojnových zločinoch Sovietskeho zväzu (nielen) za druhej svetovej vojny sme v našich končinách počuli veľa. Obdobné zverstvá sa však v 20. storočí diali napríklad aj v Ázii. Japonská armáda po vpáde do čínskeho mesta Nanking v roku 1937 symbolicky otvorila brány pekla a vo vojakoch sa prebudili tie najtemnejšie zákutia.

Bez akéhokoľvek dôvodu spustili masaker nevídaných rozmerov. Civilistov strieľali rad za radom, odsekávali im hlavy a z ich popráv si spravili dokonca súťaž. Kto odtne viac hláv, vyhráva.

Brutálne pristupovali aj k deťom a ženám. Mladé, staré či dokonca tehotné Číňanky hromadne znásilňovali a následne neraz popravili alebo im do pohlavných orgánov vkladali bambusové palice či bajonety. Chceli ich tak čo najviac ponížiť. V meste sa začali kopiť mŕtvoly a ich zápach bol všadeprítomný. 

V tomto článku si prečítaš:
 • Prečo dokázali vojaci vraždiť a znásilňovať bez akejkoľvek ľútosti.
 • Ako podľa opisu vojaka zabili aj matku s deťmi.
 • Kto písal žiadosť o pomoc Adolfovi Hitlerovi.
 • Ako podľa japonského vojaka prebiehali hromadné znásilňovania.
 • Kto súťažil v stínaní hláv Číňanom.
Zavraždené dieťa.
Zavraždené dieťa. Zdroj: Wikimedia/Bernhard Arp Sindberg (Creative Commons)

Zavraždili aj matku, ktorá držala na rukách deti

Keď japonská cisárska armáda počas druhej čínsko-japonskej vojny dobyla v decembri roku 1937 čínsky Nanking, v meste sa rozpútal jeden z najhorších masakrov modernej histórie. Japonci nezabíjali len vojakov, ale aj státisíce civilistov. Odhady historikov uvádzajú, že v Nankingu počas neslávne známeho masakra vojaci znásilnili asi 20 000 žien a zabili zhruba 250 000 až 300 000 osôb, píše BBC. Obetí mohlo byť pritom ešte viac, no niekoľko státisícov obyvateľov stihlo pred príchodom japonských vojsk utiecť z mesta.

Shiro Azuma sa ako jeden z mála japonských vojakov ospravedlnil za brutálne činy, ktoré páchali na obyvateľoch Nankingu. Aktivistka Tamaki Matsuoka natočila v roku 2009 dokument Torn Memories of Nanjing, aby ukázala Japonsku pravý rozsah masakra v meste Nanking. Zarážajúce je, že z 250 bývalých vojakov Japonska, ktorých vyspovedala, ľútosť za svoje činy vraj prejavili len traja, píše CBC.

„Bolo tam asi 37 starých mužov, žien a detí. Zajali sme ich a zhromaždili na námestí. Medzi nimi bola aj žena, ktorá na pravej ruke držala dieťa a druhé mala na ľavej. Matku aj obe deti sme zabili – nabodli sme ich ako zemiaky na ražeň,“ opisoval Shiro Azuma popravy, na ktorých sa osobne zúčastnil. 

Spomenul aj to, ako išiel odseknúť hlavu jednému z farmárov, no nechtiac ho zasiahol tak, že mu odťal iba časť lebky. Pri pohľade na to, ako z neho vystrekla krv, znova zaťal a farmára sa mu nakoniec podarilo pripraviť o život. Takéto brutálne scény pritom neboli žiadnou výnimkou. Podľa očitých svedkov išlo o bežnú rutinu.

„Keď boli ženy znásilňované, boli ľuďmi. Len čo sa však znásilňovanie skončilo, stalo sa z nich prasacie mäso,“ cituje jeho slová CNN.

Nanking.
Nanking. Zdroj: Viasat History

Súťaž v odsekávaní hláv

Chrániť civilistov nebolo prakticky možné. Obrana vedená generálom Tchang Šeng-čom skončila fiaskom. Čínski vojaci, ktorí zostali v meste, pretože nestihli utiecť, mali čo robiť, aby si zachránili vlastné životy. V ideálnom prípade sa ihneď vyzliekli z vojenských uniforiem, aby zapadli do davu bežných občanov.

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 100236 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Čo sa stalo s vojakmi, ktorí súťažili v odsekávaní hláv.
 • Ako japonským vojakom vymývali mozgy.
 • V akých podmienkach žili utečenci v bezpečnostnej zóne.
 • Ako člen nacistickej NSDAP zachránil život státisícom Číňanov.
 • Ako unášali vojaci zo školy mladé dievčatá.
Domov
Zdieľať
Diskusia