- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
Na sociálnej sieti Tiktok vo veľkom fungujú extrémisti. Správcovia nedostatočne blokujú jej obsah.
Hákové kríže, melodické pesničky ISIS či neonacistické užívateľské mená. Na Tiktoku sa v poslednom čase začalo dariť extrémistom. Zdá sa, že čínska sociálna sieť nezvláda regulovať svoj obsah.
Je to pritom veľký paradox, keďže Čína na iných sociálnych sieťach bezbreho cenzuruje (aj často neškodný) obsah, ktorý komunistickej vláde nevyhovuje. Ako je teda možné, že správcovia Tiktoku na ňom nedokážu včas blokovať neonacistický obsah či nábor mladých bojovníkov ISIS?
„Aj kontroverzný extrémistický obsah priťahuje pozornosť a s tým súvisiaci čas užívateľov strávený na danej platforme, čo priamo ovplyvňuje zisky spoločností, ktoré ich spravujú,“ vysvetľuje odborník na extrémizmus Tomáš Nociar.
Fakt, že Tiktok nedostatočne reguluje svoj obsah, podľa neho súvisí aj s komplikovaným vzťahom medzi právom a slobodou prejavu. Podobnú dilemu však musí riešiť aj Facebook či Twitter, no im sa už extrémistický obsah darí (najmä vďaka tlaku verejnosti a čoraz lepším algoritmom) potláčať lepšie.
Zmapovali sme profily a príspevky na Tiktoku a sústredili pozornosť na rôzne formy extrémistov. Treba spomenúť, že až 41 % používateľov siete Tiktok je vo veku 16 až 24 rokov. Dosť veľkú časť z nich teda tvoria tínedžeri. O to nebezpečnejší je pre nich extrémistický alebo nenávistný obsah.
- Čo všetko sa extrémistom podarilo šíriť cez Tiktok.
- Aké triky využívajú, aby sa vyhli zablokovaniu obsahu.
- Ako sa tam dostali hákové kríže a militaristické pesničky ISIS.
- Do akej miery túto sociálnu sieť využívajú extrémisti na Slovensku a v Česku.
- Ako možno zastaviť šírenie extrémistického obsahu.
Neonacisti ohnutí do tvaru hákového kríža
Pravicoví extrémisti sa vynašli. „Vodcovia" ich spolkov zistili, že ak si budú na Tiktoku vytvárať profily, je veľmi pravdepodobné, že ich používatelia nahlásia a zablokujú. Na propagáciu preto využívajú tiktokové účty bežných používateľov, ktorí na nich potom odkazujú vo svojich profiloch. Na tomto profile má napríklad používateľ meno podľa policajta Dereka Chauvina, ktorý zabil Georgea Floyda. Vo svojom bio odkazuje na americký rasistický spolok Patriot Front so slovami: „Ilegálni imigranti nie sú imigranti, sú to kriminálnici!“
Extrémisti si našli aj ďalšiu účinnú zbraň. Hashtagy. Podporovatelia fašistických či nacistických ideológií často propagujú svoju agendu prostredníctvom populárnych hesiel ako #blacklivesmatter, ktoré pridávajú pod svoje fotky. Podľa organizácie ADL k nim potom pridajú napríklad hashtagy #alllivesmatter alebo #whitelivesmatter. Užívateľom sa však ich obsah zobrazí vďaka najpopulárnejšiemu #blacklivesmatter.
Jeden z príkladov je tento používateľ Tiktoku, ktorý pod hashtagom #blacklivesmatter pridával rasistický príspevok so slovami „Na životoch černochov nezáleží.“
Ďalšou pozoruhodnou reakciou na vraždu Afroameričana Georgea Floyda, na ktorej podnet vzniklo hnutie #BlackLivesMatter, je fotografia neonacistu v takmer „jogínskej" pozícii, v ktorej vytvoril hákový kríž. Opis jeho tiktokového príspevku znie: „Každý sa klania Georgeovi Floydovi. Takto sa mu klaniam ja.“
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo všetko sa extrémistom podarilo šíriť cez Tiktok.
- Ako sa tam dostali hákové kríže a militaristické pesničky ISIS.
- Do akej miery túto sociálnu sieť využívajú extrémisti na Slovensku a v Česku.
- Ako možno zastaviť šírenie extrémistického obsahu.