Trh s kryptomenami sa prepadol, pretože sa za posledné dni nakopilo množstvo negatívnych správ, statusov či tweetov. Veľké firmy však nereagovali tak, že by svoje mince predávali.
Nákup kryptomien je jednou z najrizikovejších špekulatívnych investícií, aké môžeš v súčasnosti urobiť. Mnohokrát médiá aj odborníci upozorňujú, že v takýchto prípadoch treba investovať výlučne toľko peňazí, koľko je človek ochotný stratiť bez toho, aby sa mu akokoľvek závažne zmenil život.
Napriek dobre mieneným radám si ľudia nedajú povedať. Množstvo investorov zo Slovenska sa preto v posledných dňoch ocitlo v nezávideniahodnej situácii, keď sa cena bitcoinu začala rapídne prepadať z viac ako 55-tisíc na 42-tisíc dolárov. Medzitým sa trh včera prepadol ešte hlbšie, keď bitcoin dočasne padol až na 38-tisíc dolárov. Momentálne osciluje okolo hranice 40-tisíc. Nikto nevie, čo sa bude diať teraz.
Ak vezmeme do úvahy cenu bitcoinu vyše 64-tisíc dolárov spred pár týždňov, keď ošiaľ vrcholil, tak sa medzitým jeho hodnota prepadla o viac ako 40 percent.
- Ako Elon Musk vďaka pár slovám na Twitteri zhodil trh o viac než 20 percent.
- Kto Muska vysmial na internete, keď sa chválil svojimi vedomosťami o peniazoch.
- Ako je možné, že trh padol, keď podľa dát obrovské korporácie nakupujú.
- Ktorý šéf obrovskej firmy nakúpil bitcoin za milióny počas terajšieho poklesu.
- Ako funguje priemerovanie nákupnej ceny, ktorým sa riadia aj veľké firmy.
- Čo spravil najmladší kryptomiliardár s mincami za 6 miliárd, ktoré mohol predať.
- Prečo chcú americké úrady vyšetrovať pranie špinavých peňazí na veľkej burze.
- Či Čína v posledných dňoch zakázala obchodovanie s kryptomenami.
Vo vrcholiacom ošiali, keď bežná verejnosť nadobúdala pocit, že hodnota kryptomien môže len rásť, miliardár Elon Musk ako jeden z najbohatších ľudí sveta propagoval dogecoin na všetkých možných platformách a mince s názvami psov imitujúce práve dogecoin rástli o tisícky percent, nebolo ťažké nechať sa uniesť a zainvestovať v nesprávnom čase do nesprávnej mince príliš veľa peňazí.
Elon Musk s trhom obkrúteným okolo prsta
Doteraz ho volali vizionár, dnes mu nevedia prísť na meno. Milovníci kryptomien a najmä bitcoinu zostali šokovaní, keď Musk oznámil, že automobilka Tesla viac nebude akceptovať platbu za svoje autá v tejto mene, pretože bitcoin nie je dostatočne priateľský k životnému prostrediu.
Táto správa spustila výraznejší prepad cien pred pár dňami, ale koncom uplynulého víkendu prilial Musk olej do ohňa, keď sa na sociálnej sieti Twitter neprestajne hádal s podporovateľmi bitcoinu, aby napokon naznačil, že Tesla možno predala alebo v budúcnosti predá svoje nakúpené mince. Na spustenie ďalšieho rozpredaja stačilo, aby Musk jediným slovom prisvedčil náhodnému tweetu – a trh sa na chvíľku zbláznil.
Miliardár napokon o pár hodín vysvetľoval, že Tesla žiadnu zo svojich mincí nepredala, ale na upokojenie trhu už bolo neskoro. Prepad sa síce zastavil a spomalil, ale bitcoin atakoval svoju podpornú hranicu 42-tisíc dolárov a investori, ktorí investovali príliš veľa alebo ich ovládol strach, začali v panike svoje mince predávať.
Musk medzitým ohlásil, že hľadá environmentálne atraktívnejšiu kryptomenu, ktorú by Tesla mohla začať akceptovať. Na Twitteri ho však vysmiali; Musk začal vymýšľať, ako zefektívniť dogecoin, lenže svoje znalosti zo sveta financií, ktoré všetkým verejne pripomenul, mu neboli nič platné, keďže ľudia mu rýchlo vysvetlili, že zvyšovať veľkosť blokov na blockchaine dogecoinu nepovedie k želanému výsledku.
215-tisíc bitcoinov nakúpených za 30 dní
Vo svetle postupného prepadu trhu za posledný mesiac vyšlo najavo, že predávanie svojich mincí v panike zrejme teší inštitúcie a veľkých investorov, ktorí ochotne nakupujú bitcoin za nižšie ceny z rúk malých investorov.
Iniciatíva Bitcoin Treasuries monitorujúca najväčšie transakcie tejto kryptomeny počas uplynulého víkendu oznámila, že za posledných 30 dní inštitúcie a korporácie údajne nakúpili dohromady 215 000 bitcoinov v celkovej hodnote okolo 10 miliárd dolárov.
Tieto investície nie sú zanedbateľné a podľa Bitcoin Treasuries poukazujú na to, že trh momentálne nečaká tvrdý prepad, ale vraj treba počítať s krátkodobými poklesmi, ktoré vytvorili príležitosti pre veľké firmy doplniť svoje investičné fondy mincami, ak sa v nasledujúcich mesiacoch chystá nárast do nových výšin.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako je možné, že trh padol, keď podľa dát obrovské korporácie nakupujú.
- Ktorý šéf obrovskej firmy nakúpil bitcoin za milióny počas terajšieho poklesu.
- Ako funguje priemerovanie nákupnej ceny, ktorým sa riadia aj veľké firmy.
- Čo spravil najmladší kryptomiliardár s mincami za 6 miliárd, ktoré mohol predať.
- Prečo chcú americké úrady vyšetrovať pranie špinavých peňazí na veľkej burze.
- Či Čína v posledných dňoch zakázala obchodovanie s kryptomenami.