Dezinformácie a mýty sú na sociálnych sieťach čoraz populárnejšie. EÚ proti nim bojuje, chystá nové nariadenie.
Slovensko oslavuje 17. výročie vstupu do Európskej únie a podľa posledného prieskumu má najväčšiu dôveru obyvateľov Slovenska za posledných 10 rokov. Európskym inštitúciám veria dokonca dvakrát viac než svojmu parlamentu.
Napriek tomu je na Slovensku stále veľa euroskeptikov. Na sociálnych sieťach sa im darí. Podľa odborníkov sú totiž na týchto platformách najpopulárnejšie príspevky, ktoré sú polarizujúce. Preto sa extrémistické názory ľahšie stanú virálnymi. Šíriť nepravdivú informáciu na internete je dnes jednoduché: zoberieš do ruky mobil a svoj pohľad na vec napíšeš za pár minút.
Aj vďaka tomu medzi ľuďmi koluje veľa mýtov a dezinformácií. Mnoho z nich je práve o Európskej únii. O piatich najbizarnejších sme sa porozprávali s publicistom Jakubom Godom a s odborníkmi na dezinformácie zo Zastupiteľstva Európskej komisie na Slovensku.
- Akých päť mýtov o EÚ koluje na slovenskom internete.
- Či Európska únia zakazuje krivé uhorky.
- Ako sa chystá bojovať proti mýtom a dezinformáciám.
- Prečo sociálne siete rozdeľujú spoločnosť.
- Ako je možné, že extrémistom sa na internete tak darí.
1. „Diktát Bruselu“
Obľúbené slovné spojenie populistických politikov, ktoré fičí aj v nenávistných facebookových komentároch. Na Slovensku ho vidieť aj počuť pomerne často. Šíritelia tohto mýtu tvrdia, že Brusel Slovensku diktuje jedno nariadenie za druhým.
Akosi však zabúdajú na to, že Slovensko má v Európskom parlamente svojich zástupcov práve tak ako všetky ostatné členské štáty. Tých si demokraticky volíme v eurovoľbách. Europoslanci hlasujú v európskom parlamente a snažia sa robiť rozhodnutia spoločne. Európska únia nie je autorita, ktorá si niečo vymyslí a rozkáže to štátom. Svoj hlas má každá členská krajina vrátane Slovenska. O budúcnosti Slovenska tak rozhodujú jeho nominanti a jeho občania, nie diktát Bruselu.
Podľa odborníka na hoaxy Jakuba Godu tento mýtus vznikol aj preto, že európska politika je obyvateľom Slovenska vzdialenejšia. Sledujú ju pomerne málo, možno aj preto, že im pripadá nudnejšia než tá domáca.
„Brusel nie je monštrum, ktoré nám niečo diktuje bez našej vôle. Slovensko sa dobrovoľne pričlenilo do Európskej únie po referende,“ vysvetľuje Jakub Goda. „Keď sa niečo prijíma na úrovni Bruselu, hlasujú o tom slovenskí zástupcovia. Tí boli demokraticky zvolení,“ dodáva odborník na hoaxy.
2. „Európska únia zakazuje krivé uhorky“
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ktorých päť mýtov o EÚ koluje na slovenskom internete.
- Či nám Európska únia zakazuje krivé uhorky.
- Prečo sociálne siete rozdeľujú spoločnosť a ako to, že extrémistom sa na nich darí.