Viaceré výskumy dokázali nárast zlých či živých snov počas lockdownu.
„Počas pandémie narástli v našej populácii úzkostné a depresívne poruchy,“ vysvetľuje Andrea Heretiková Marsalová. S tým môže podľa psychoterapeutky súvisieť aj nárast zlých a živých snov, ktoré nás trápia počas lockdownu. Koronakríza totiž podľa viacerých odborníkov ovplyvnila aj náš spánok.
Profesor psychiatrie Tore Nielsen tvrdí, že pandémia zmenila, koľko snívame, či si sny zapamätáme a čo presne sa nám sníva. Počas pandémie máme živšie sny, akoby nám myseľ chcela dopriať dobrodružstvo aspoň v podvedomom stave, keď sa realita v našom každodennom živote premenila na stereotyp.
Zlé sny nás môžu trápiť aj cez deň po zobudení, najmä keď nechápeme ich význam.
Psychiatrička Andrea Heretiková Marsalová radí, aby sme ich nezamietli pod koberec a pokúšali sa im porozumieť. Vo svojej psychoterapeutickej praxi pracuje so snami pacientov. Podľa nej môžeme na základe našich snov zmeniť náš životný štýl, správanie aj myslenie.
- Ako sa naučíš pracovať so snami.
- Prečo je pre teba dôležité snívať.
- Ako naše sny ovplyvnila pandémia.
- Čo robiť s nočnými morami.
- Ako funguje psychoterapia prostredníctvom analýzy snov.
Zahraničné výskumy potvrdili, že počas pandémie máme živšie a horšie sny než obyčajne. Prečo je to tak?
Poznáme domáce výskumy, ktoré potvrdili nárast úzkostných a depresívnych porúch v našej populácii. Prekvapujúco sa to týka viac mladšej než staršej generácie. Môže to súvisieť s nárastom zlých snov.
To len potvrdzuje odporúčania odborníkov, že počas koronakrízy by sme mali klásť väčší dôraz na psychické zdravie.
Pandémia covidu veľmi zasiahla do našich životov. Priniesla nielen ohrozenie zdravia, ale aj frustráciu z nenaplnenia veľkého množstva našich potrieb.
Každý z nás si vytvára svoje „zvládacie“ stratégie, ako si v tejto situácii zachovať duševné zdravie. V našej knihe píšeme, že namiesto neustáleho zahlcovania televíznymi seriálmi sa môžeme viac venovať vlastným snom.
Sú aspoň také zaujímavé ako akčné či romantické filmy. Ponúkame aj rad cvičení na to, ako sa učiť pracovať s vlastnými snami. Je to metóda osobného rastu.
Aké cvičenie by ste odporučili začiatočníkom?
Začať treba vždy s asociovaním – s nápadmi , čo by jednotlivé postavy, predmety alebo deje mohli znamenať. Treba sa pýtať aj na to, akú „úlohu“ splnil ten sen. Splnil mi nejaké skryté prianie? Naznačuje, kam sa mám uberať v budúcnosti? Ako zložky svojej osobnosti by som mal viac zapájať do svojho života?
Vo vašej knihe okrem toho spomínate, že je dobré sny po zobudení zapisovať. Prečo?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako sa naučíš pracovať so svojimi snami.
- Prečo je pre teba dôležité snívať.
- Ako môžeš vedome zasiahnuť do snov.
- Čo robiť s nočnými morami.
- Ako môžeš pochopiť svojim snom.
- Ako naše sny ovplyvnila pandémia.