Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 23. 10. 2021 meniny má Alojza

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám…
Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby. Jednotka 731 vypúšťala na ľudí biologické zbrane Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby.…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé…
Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby prekazil oslavu narodenín jej dcéry. Povolenie filmárom nestačilo Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby…
Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k novovzniknutej konkurencii Real Fight Arena. Vec vraj už riešia právnici Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k…
Alec Baldwin počas natáčania nechtiac postrelil kameramanku aj režiséra. Žena zraneniam podľahla Alec Baldwin počas natáčania nechtiac postrelil kameramanku aj…
Zaujímavosti - Zahraničné

Majú krajiny okolo Slovenska lockdown? Rakúsko plánuje otváranie interiérov reštaurácií, Maďarsko kolabuje a zatvárajú aj Poliaci

Majú krajiny okolo Slovenska lockdown? Rakúsko plánuje otváranie interiérov reštaurácií, Maďarsko kolabuje a zatvárajú aj Poliaci

Adam Novosad
16. marec 2021, 14:30 Čas čítania: 5:33
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Zaujímavosti - Zahraničné
2
Adam Novosad
16. marec 2021, 14:30
Čas čítania: 5:33

Majú krajiny okolo Slovenska lockdown? Rakúsko plánuje otváranie interiérov reštaurácií, Maďarsko kolabuje a zatvárajú aj Poliaci

Majú krajiny okolo Slovenska lockdown? Rakúsko plánuje otváranie interiérov reštaurácií, Maďarsko kolabuje a zatvárajú aj Poliaci

Adam Novosad
16. marec 2021, 14:30
Čas čítania: 5:33
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Slovensko od začiatku marca nabehlo na zatiaľ jedny z najtvrdších opatrení, aké v krajine od začiatku pandémie platili. Vláda chce otestovať, či tvrdý lockdown so zákazom večerného vychádzania dokáže krivku zlomiť. Aj keď prešli len dva týždne od zavedenia prvých opatrení, krivka sa v poslednom čase stabilizovala a podľa viacerých odborníkov počet nakazených začína klesať. 

 

Jedným z nich bol na tlačovej konferencii 9. marca vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí. „Predpoklad na ďalšie obdobie je, že sa nám začne postupne zlepšovať epidemická situácia,“ hovoril s optimizmom v hlase. Počet hospitalizovaných pacientov v nemocniciach klesol pod hranicu 4-tisíc, denne stále pribúda okolo 2-tisíc nových prípadov, ale ani krivka na Slovensku sa nezdá byť zlomená. Marek Krajčí síce tvrdil, že sme ju nalomili, avšak potrvá ešte niekoľko týždňov, kým by sa Slovensko mohlo dostať z najhoršieho vonku.

 

 

Opak je pravdou u susedov. Zrejme si spomínaš, ako Poľsko začiatkom februára triumfálne otváralo hotely aj lyžiarske strediská, pretože situácia bola stabilizovaná. Vzápätí mestá ako Zakopané obsadili tisíce ľudí, ktorí pod vplyvom alkoholu tancovali, spievali a na rúška pozabúdali. Dnes v Poľsku deň čo deň evidujú nový rekord nakazených.

 

Zo Srbska sa zase na prelome januára a februára šírili videá, ktoré ukazovali otvorené terasy reštaurácií a stovky ľudí v uliciach. Ani tam situácia nevydržala, a tak vláda zaviedla oveľa prísnejšie opatrenia a lockdown. Aj v Rakúsku počty prípadov stúpli a najhoršie dopadlo Maďarsko, kde sa situácia radikálne prepadla.

 

Epidemiológ Martin Pavelka z Inštitútu zdravotných analýz konštatuje, že nárast v susedných krajinách sa dal očakávať: „Ten nárast je len funkciou toho, že v týchto krajinách nemajú dostatočné opatrenia.“

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Ako dopadli divoké radovánky v Zakopanom, keď Poľsko otvorilo zjazdovky.
  • Ako vláda v Poľsku reaguje na pribúdajúce rekordné prírastky nových prípadov.
  • Prečo Viktor Orbán tvrdí, že Maďarsko nebude potrebovať pomoc zo zahraničia.
  • Ako alibisticky sa Maďarsko v posledných týždňoch stavalo k vírusu.
  • Kedy chce Rakúsko otvárať interiéry reštaurácií. 
  • Ako Rakúsko povoľuje v najlepších regiónoch otváranie terás reštaurácií.
  • Ako slobodné a otvorené Srbsko potrebuje lockdown v dôsledku tisícok prípadov.
  • Čo sa deje v Česku, keď tam krivku stále nevedia zlomiť.

 

Zdroj: TASR - Czarek Sokolowski via AP

 

Poľsko

Začiatkom februára vyzerala situácia v Poľsku idylicky. Denné prírastky nových nakazených sa pohybovali od štyroch do šiestich tisícok pozitívnych osôb, čo podľa vlády nebola na krajinu s veľkosťou Poľska žiadna katastrofa. Obyvatelia strácali trpezlivosť a chceli naspäť svoju slobodu. Vláda preto rozhodla, že nastal čas uvoľňovať opatrenia.

 

Nešli na to postupne, ale rovno pootvárali hotely, lyžiarske strediská, kiná či divadlá. Plány zneli ambiciózne – začiatkom jari mali v úmysle otváranie reštaurácií. Opak však bude pravdou. Počty nakazených začali rásť a v posledných dňoch prekročili hranicu 20-tisíc nových pozitívnych testov, čo je tohtoročný rekord a najväčší prírastok od uplynulého novembra. Počty obetí sa zvýšili z menej ako 300 denne na viac ako 400.

 

 

Nateraz napriek rapídnemu nárastu nových prípadov môžu podľa oficiálnej stránky poľskej vlády fungovať múzeá či galérie za prísnych hygienických opatrení, kiná a múzeá s polovičnou kapacitou a otvorené zostávajú aj kostoly, kde je obmedzený maximálny počet účastníkov ceremónie na rozlohu kostola.

 

Reštaurácie jedlo predávajú vo forme donášky alebo so sebou, ale ľudia sa môžu zhromažďovať na verejnosti v prípade, ak veľkosť skupiny neprekročí päť osôb. Vo viacerých regiónoch však vláda od 15. marca zatvorila väčšinu inštitúcií a vraj sa v najbližších dňoch chystá celoplošné sprísňovanie pravidiel, pretože situácia začína byť neudržateľná.

 

 

Zdroj: TASR/AP

 

Maďarsko

Situácia v Maďarsku bola síce začiatkom februára relatívne stabilizovaná, ale určite nie taká optimistická ako v Rakúsku či Poľsku. Maďari už vtedy očakávali, že sa u nich začne tretia vlna pandémie, ale nezareagovali žiadnym zásadným sprísnením opatrení.

 

„Nemajú tam žiadne dostatočné opatrenia. Jediné opatrenie je to, že o siedmej večer zatvoria obchody a od ôsmej majú zákaz vychádzania. Otvorené však sú nákupné centrá či McDonaldy. Ten nárast je funkcia toho, že tam potrebné opatrenia neexistujú,“ komentoval epidemiológ Martin Pavelka situáciu v Maďarsku pred sprísnením opatrení.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2559 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Pandémia zatriasla aj prenájmami cez Airbnb. Oplatí sa kupovať nehnuteľnosti na krátkodobý prenájom?Pandémia zatriasla aj prenájmami cez Airbnb. Oplatí sa kupovať nehnuteľnosti na krátkodobý prenájom?
Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby. Jednotka 731 vypúšťala na ľudí biologické zbraneSedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby. Jednotka 731 vypúšťala na ľudí biologické zbrane
Kto sú nebinárni ľudia, za akých sa označujú aj Demi Lovato? Je to výmysel modernej doby alebo ich skutočná identita?Kto sú nebinárni ľudia, za akých sa označujú aj Demi Lovato? Je to výmysel modernej doby alebo ich skutočná identita?
VIAC

 

Momentálne sa tam stav zhoršil tak výrazne, že Maďarsko prekonáva všetky rekordy v počte nových prípadov, ktoré naposledy dosahovalo v novembri minulého roka. V posledných dňoch tam denne pribúda viac ako 9-tisíc nových prípadov, čo je absolútne najviac od vypuknutia pandémie, aj keď začiatkom februára úrady hlásili často menej ako 1,5 tisíca nových nakazených denne. Na rekordnú úroveň z jesene minulého roka sa šplhajú aj počty úmrtí. V Maďarsku denne zomiera na koronavírus viac ako 150 pacientov.

 

Predseda vlády Viktor Orbán označil týždeň uprostred marca za najhorší, ale krajina vraj nebude potrebovať pomoc zo zahraničia. Lekári napriek tomu uvádzajú, že zdravotnícky systém kolabuje a musia sa rozhodovať, koho prevezú na jednotku intenzívnej starostlivosti a komu sa lôžko neujde. Hrozivo vyznieva najmä fakt, že na pľúcnej ventilácii majú Maďari pripojených viac ako tisíc pacientov, pričom celkovo v nemocniciach zostáva okolo 8 700 osôb.

 

Vláda Viktora Orbána sa k zhoršujúcej sa epidemickej situácii v posledných týždňoch stavala alibisticky. Napriek varovaniam od lekárov a hygienikov platil len večerný zákaz vychádzania od dvadsiatej do piatej ráno, ale pootvárané zostali obchody aj mnohé služby. Zmenilo sa to až po sprísnení opatrení od 8. marca, keď vláda nariadila uzavretie všetkých obchodov okrem tých, ktoré predávajú nevyhnutný tovar, rovnako ako v prípade služieb. Hotely, divadlá aj kiná zostávajú zatvorené.

 

Seniori sa chránia respirátorom FFP2 počas nákupu v supermarkete vo Viedni v pondelok 25. januára 2021. Zdroj: TASR/AP

 

Rakúsko

Rakúsko malo ambiciózne plány už začiatkom marca, keď Slovensko vstupovalo do tvrdého lockdownu s večerným zákazom vychádzania. Aj keď počet prípadov stúpal a nič nenasvedčovalo tomu, že by bola krivka definitívne zlomená, vláda kancelára Sebastiana Kurza si zaumienila otváranie terás kaviarní a reštaurácií či šport v školách. Plány boli jasne stanovené niekoľko týždňov vopred, aby sa mohli ľudia aj prevádzky na uvoľňovanie pripraviť.

 

Terasy chcel Kurz otvárať v spolkovej krajine Vorarlbersko od 15. marca, v ostatných regiónoch postupne od 27. marca a v apríli plánoval postupne otvoriť vnútorné sedenie reštaurácií. Život by sa tak postupne vracal do normálu, čomu by nakoniec prospelo uvoľňovanie kultúrnych podujatí v prípade negatívneho výsledku testu na koronavírus. Prebiehajúca pandémia však rakúske plány prekazila.

 

 

„V Rakúsku majú otvorený prvý aj druhý stupeň základných škôl prezenčne, stredné školy sa učia jeden týždeň online a druhý prezenčne. Aj preto im počet prípadov stúpa,“ konštatuje epidemiológ Pavelka.

 

Minulú sobotu vláda na svojom rokovaní nerozhodla o tom, či sa od 27. marca otvoria terasy reštaurácií, pretože ju zaskočil narastajúci počet nových prípadov. Zatiaľ čo začiatkom februára stlačili Rakúšania počty pozitívnych testov až k tisícke denne, dnes sa pohybujú okolo 3-tisíc nových prípadov každý deň. Výrazne sa to, našťastie, neprejavilo na úmrtiach, ktoré zostávajú na úrovni okolo 20 obetí denne.

 

Nateraz teda vláda plánuje pokračovať vo vopred oznámenom uvoľňovaní športu v školách a v organizovaných voľnočasových aktivitách, ktoré doteraz zostávali zatvorené. Zatiaľ čo v celom Rakúsku zostáva sedemdňová incidencia na úrovni 205, v spolkovej krajine Vorarlbersko sa pohybuje na úrovni okolo 70, a tak svoje terasy otvorí.

 

Zdroj: SlovakPatriotTV/Youtube

 
Srbsko

Srbsko bolo na začiatku februára jednou z najrozoberanejších tém na slovenských sociálnych sieťach. Najmä na YouTube a Facebooku sa šírili videá od Slovákov, ktorí sa šli do Srbska pozrieť a verejnosti ukazovali pravdu o tom, ako slobodne sa podľa nich žije v krajine, ktorá nie je členským štátom Európskej únie.

 

Zábery z mesta Nový Sad zachytávali pootvárané terasy reštaurácií a kaviarní, stovky ľudí prechádzajúcich sa po uliciach a takmer jarné slnečné počasie. Vraj takto vyzerá život počas pandémie, ak v krajine nevládne totalita. Situácia sa však rýchlo zmenila aj v Srbsku. 

 

Srbsko síce rýchlo pokračuje v očkovaní svojej populácie, keďže prvú dávku už dostalo vyše 17 percent obyvateľov, ale ani prekonanie tejto hranice nespôsobilo náhle vymiznutie pandémie. Srbská vláda tak na naliehanie odborníkov a lekárov minulý piatok – 12. marca –  oznámila, že zavádza dočasný lockdown na najbližší víkend.

 

Svoje dvere zatvoria bary, reštaurácie aj obchody, ktoré nepredávajú životne nevyhnutné produkty, a tak sa Srbsko v priebehu jedného mesiaca premenilo z krajiny, kde ľudia vysedávali na slnečných terasách, zase na krajinu, kde bolo potrebné zaviesť sprísnený režim. Epidemiológ Predrag Kon vyhlásil, že jediným účinným spôsobom, ako šírenie vírusu zastaviť, je zaviesť na minimálne 14 dní drastické opatrenia ako počas uplynulého víkendu.

 

V prvých dňoch februára pritom Srbi hlásili menej ako 2-tisíc nových prípadov denne, ale táto bilancia sa v posledných týždňoch vyšplhala až na viac ako 4-tisíc pozitívnych testov za deň. Napriek masívnej vakcinačnej kampani sa mierne zdvihol aj počet obetí, ktorý stúpol z približne 15 na 25 osôb denne. Krajina za túto nízku smrtnosť môže vďačiť doterajšiemu zvládaniu pandémie, ale veľkú úlohu zohráva nepochybne očkovanie.

 

Zdroj: Policie České republiky

 

Česko

V susednom Česku stúpajú počty prípadov závratnou rýchlosťou od polovice februára. Keď sa zdalo, že Čechom sa už podarilo prelomiť krivku z decembra a januára, tak krajinu zasiahla ďalšia vlna a počty prípadov sa opäť vyšplhali na rekordné čísla.

 

Momentálne tam pribúda od 10- do 15-tisíc nových pozitívnych testov denne, pričom počas víkendu čísla z technických príčin vždy mierne klesnú, a výrazne sa nezlepšuje ani počet pribúdajúcich obetí. V krajine zomiera okolo 200 pacientov denne.

 

V nemocniciach zostáva hospitalizovaných viac ako 8-tisíc pacientov, čo oproti predchádzajúcemu týždňu nepredstavuje žiadny pokles. Stúpol pritom počet pacientov vo vážnom stave, ktorých dnes majú v českých nemocniciach hospitalizovaných takmer 2-tisíc.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: TASRNáhľadový obrázok: TASR/AP/YouTube
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené…
Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby. Jednotka 731 vypúšťala na ľudí biologické zbrane Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby. Jednotka…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo…
Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby prekazil oslavu narodenín jej dcéry. Povolenie filmárom nestačilo Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby…
Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k novovzniknutej konkurencii Real Fight Arena. Vec vraj už riešia právnici Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k…
Alec Baldwin počas natáčania nechtiac postrelil kameramanku aj režiséra. Žena zraneniam podľahla Alec Baldwin počas natáčania nechtiac postrelil kameramanku aj…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť