Politici majú voči mne rešpekt, nikdy mi neadresovali oplzlé poznámky. Aspoň nie mne do očí, tvrdí v rozhovore reportérka Lenka Ježová z TA3.
Lenka Ježová je redaktorkou domáceho spravodajstva. Od roku 2015 pôsobí v spravodajskej televízii TA3 a okrem vlastných reportáží má aj reláciu zameranú na financie. Je aktívna aj na Instagrame, ktorý podľa nej úplne oddeľuje od práce a vysielania.
V rozhovore prezrádza, že počas pandémie pracuje v teréne aj 16 hodín denne. Rozprávali sme sa s ňou aj o správaní politikov, o tom, či mávajú oplzlé poznámky k jej výzoru, aký má vzťah s majiteľom TA3 a kontroverzným oligarchom Ivanom Kmotríkom st., ale aj o jej sociálnych sieťach a príspevku, pre ktorý bola pranierovaná.
Svoje fotky v plavkách považuje za normálnu a bežnú vec. „Keď to môžu robiť ostatní seriózni novinári, prečo nie ja? Myslím si, že nežijeme v minulom storočí a aj tá názorová rovina na to, čo je striktne zakázané, sa trochu posunula. Som možno viac obdarená ako iné kolegyne a verejnosť to okamžite vníma ako vyzývavejšie. Považujem to za dvojaký meter,“ hovorí Ježová.
- Prečo má na brífingoch TA3 nepísané pravidlo prvej otázky.
- Či sa stretáva s tým, že by politici mali oplzlé poznámky k jej výzoru.
- Ako vníma príspevok, v ktorom ju označili za neetickú pre údajné porušenie novinárskeho kódexu.
- Prečo svoje fotky v plavkách nepovažuje za vyzývavé.
- Či pociťuje Kmotríkov vplyv v televízii.
- Prečo si podľa nej niektorí novinári chybne myslia, že reklamou na Instagrame porušujú zákon.
- Ako sa s odstupom času pozerá na účasť na Miss Bratislava.
Posledné mesiace sa objavujete na televíznych obrazovkách čoraz častejšie. Vidieť a najmä počuť vás na takmer každej tlačovej besede vlády. Pociťujete väčšie pracovné nasadenie ako pred pandémiou?
Určite áno, s príchodom pandémie sa totiž zvýšil počet mediálnych výstupov. Ale aj predtým som bývala takmer na každej tlačovej konferencii. Len teraz namiesto desiatich hodín mávam pokojne aj šestnásťhodinové pracovné dni.
Hovorí sa však, že televízia postupne „vymiera“ a nahrádza ju práve online prostredie. Vnímate to na sledovanosti?
Práveže nie. Naša televízia je zameraním jedinečná. Sme spravodajská televízia, ktorej sledovanosť je dobrá a stále sa zvyšuje. Veľmi sledované sú napríklad tlačové konferencie, ktoré máme aj online. Ale áno, práve tento priestor je našou prioritou. Rastieme aj na ňom, a preto sa mu chceme venovať ešte viac.
Od nového roka máte na TA3 vlastnú reláciu s názvom Investujeme. Cítite sa kompetentná v téme financií?
V téme financií sú tí najkompetentnejší práve naši hostia, ktorých v relácii máme. My sme moderátori, čiže im tú diskusiu len moderujeme, aby mohli divákom podať exaktné a odborné informácie. My sa nehráme na to, že máme patent na túto tému. Snažíme sa však sprevádzať diváka odbornými diskusiami.
Pýtam sa preto, lebo vašou doménou je predovšetkým domáce spravodajstvo a táto oblasť ma u vás celkom prekvapila. Investujete aj vy? Napríklad do bitcoinu, ktorý teraz dosahuje historické maximá?
Do bitcoinu som zatiaľ neinvestovala, pretože som dosť obozretná a tým, že sa stretávam s mnohými odborníkmi, počúvam rôzne názory. Ja som skôr konzervatívny investor. Ale áno, investujem.
Do čoho napríklad?
Sú tam nejaké akcie, dlhopisy prostredníctvom ETF fondov a nehnuteľnosti.
Vráťme sa k tlačovkám. Prečo má na brífingoch TA3 nepísané pravidlo prvej otázky?
Nenazvala by som to nepísaným pravidlom. Nie vždy sa pýtam prvá. Ja osobne sa však hlásim pomaly v sekunde, ako si sadnem. (smiech) Takže to môže byť spôsobené aj tým.
Mám pocit, že oproti niektorým kolegom nie ste v otázkach až taká kritická a konfrontačná. Nie je aj to dôvod, prečo politici dávajú priestor na prvé slovo v otázkach práve vám?
Nemyslím si, že by to bolo tým, a nemám ani pocit, že by som nebola kritická. Rozdiel je v tom, že sa snažím nebyť tendenčná.
Nesnažia sa s vami poslanci „skamarátiť“, aby ste k nim boli v otázkach zhovievavá?
Rozhodne nie, a aj keby chceli, určite by v tom neuspeli.
Novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová v minulosti upozorňovala na to, že poslanci ju často obťažovali, mali oplzlé poznámky či skrátka komentovali jej vzhľad. Stretávate sa s tým v parlamente aj vy?
Pravdupovediac, ja osobne sa s tým nestretávam, voči mne majú politici rešpekt. Správajú sa ku mne slušne a nikdy mi neadresovali žiadne neslušné poznámky. Minimálne nie priamo mne do očí.
Keby vám hovorili, že vám to pristane, vnímali by ste to ako kompliment alebo je to podľa vás nevhodné?
Záleží na tom, kto by mi to povedal, ako a čo presne by povedal.
Pred pár mesiacmi sa hovorilo o predaji TA3, no majiteľom je napokon stále kontroverzný oligarcha Ivan Kmotrík starší. Pocítili ste už niekedy jeho vplyv alebo vám vedenie ešte nikdy nezasahovalo do obsahu?
Mne do obsahu vedenie nikdy nezasahuje.
Nijako teda nepociťujete, kto je teraz majiteľom televízie.
Absolútne nie. Ja si vykonávam svoju prácu poctivo a to, kto vlastní firmu, ide úplne mimo mňa.
Poznáte sa s Kmotríkom aj osobne?
Videla som ho na pár vianočných večierkoch.
Medzi novinármi sú veľmi priateľské vzťahy. Pandémia to podľa môjho názoru ešte viac umocnila a zomkla nás.
Aj ste spolu komunikovali?
Iba klasicky, zdvorilostne.
Existuje medzi novinármi rivalita?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo si myslí, že jej vyzývavé fotky jej neuberajú na kredibilite.
- Pre aký príspevok bola pranierovaná a prečo v ňom autorka klamala.
- Čo si myslí o novinároch, ktorí prejavujú svoje sympatie a antipatie na sociálnych sieťach.
- Či medzi novinármi existuje rivalita.
- Prečo podľa nej ľudia používajú dvojaký meter, pokiaľ ide o ženské krivky.
- Aké sú jej ženské zbrane.