Čisto ženská protipytliacka jednotka bude chrániť nosorožce a iné ohrozené zvieratá pomocou smartfónov.
V Juhoafrickej republike, podobne ako v ďalších okolitých krajinách, trápi ľudí okrem pandémie aj mnoho ďalšieho. Vysoká nezamestnanosť, nízka životná úroveň či mizerné postavenie žien v spoločnosti. A tiež neustále ubúdanie ohrozených druhov zvierat, hlavne nosorožcov.
Pred 8 rokmi si v oblasti rezervácie Balule niekoľko žien povedalo, že to zmenia. Vznikla nevšedná protipytliacka iniciatíva Black Mambas zložená len zo žien. Jednou z nich bola aj Leitah Mkhabela, s ktorou sme mali možnosť sa porozprávať.
Aktivistkám podala pomocnú ruku spoločnosť Samsung a v spolupráci s lokálnou firmou Africam vytvorili projekt Wildlife Watch. Pomocou smartfónov streamujú 24 hodín denne zábery z parku.
Na stream sa môže pripojiť ktokoľvek a sledovať africkú divočinu, ale hlavne kontrolovať, či sa na záberoch nedeje niečo nekalé. Rovno z mobilu alebo tabletu tak môžu jedným kliknutím upozorniť Black Mambas, že zahliadli pytliakov alebo iné nevšednosti.
Jednotka Black Mambas bola založená nielen na boj proti pytliakom, ktorí neľútostne lovia nosorožce pre ich rohy, ale aj na motiváciu lokálnej komunity. Začínali so 6 ženami, dnes ich už je 36. Ich unikátnosťou je, že oproti klasickým ochrancom parku nepoužívajú žiadne zbrane. Aj napriek tomu sa im už po prvých 8 mesiacoch od založenia podarilo znížiť výskyt pytliactva o 68 percent a odstrániť všetky nastražené pasce.
- Ako funguje protipytliacka čisto ženská jednotka Black Mambas
- Čo robia pre lokálnu komunitu
- Čo má Samsung spoločné s pytliactvom v Juhoafrickej republike
- Ako ovplyvnila pandémia prácu Black Mambas
Ochrankyne prírody sa postupne stali lokálnymi hrdinkami a svoj zápal pre životné prostredie či zrovnoprávnenie postavenia žien šíria napríklad aj prostredníctvom environmentálneho vzdelávacieho programu The Bush Babies, teda cez učenie detí v okolitých školách.
Aká bola vaša motivácia pripojiť sa k skupine Black Mambas?
Hlavne som bola nespokojná s postavením žien v Juhoafrickej republike. Tunajšia spoločnosť sa pozerá na ženy s tým, že nemajú svoje slovo, že nedokážu robiť to čo muži. Ako dievča z vidieka som sa chcela stať aj hlasom žien a dokázať okoliu, že toho dokážeme veľa.
Zároveň milujem našu prírodu a chcela som nejako skomplikovať život pytliakom v parku Balule. Som matka a chcem, aby moje deti mohli vidieť nosorožca, aby vedeli, čo znamená mať vzťah s prírodou. To všetko ma motivovalo k tomu, aby som riskovala život pre budúce generácie.
Takže prečo čisto ženská jednotka? Aby to podnietilo snahy o zrovnoprávnenie žien?
Chceli sme zmeniť vnímanie žien aj tým, že dokážu robiť dovtedy čisto mužskú prácu rangerov. Navyše iným štýlom. Black Mambas na rozdiel od mužských ochrancov parku nepoužívajú žiadne zbrane. Chceli sme dokázať, že vieme pomôcť ochraňovať zvieratá aj bez pušiek. Tiež sme tým chceli zaslať odkaz okolitým komunitám, že nechceme strieľať po našich strýkoch a otcoch, pretože pytliactvu sa tu venuje hocikto. Chceme ich však od pytliactva odradiť a chrániť tak prírodu pre ďalšie pokolenia.
Aké atribúty musí mať Black Mamba? Vyžaduje sa nejaké zázemie v prírodných vedách?
Nie je to podmienka. Mnoho lokálnych ľudí aj tak nemá prostriedky na štúdium. Preto tituly nie sú potrebné, iba odvaha a zapálenie pre vec. Hľadáme ženy, ktoré vedia, čo chcú. Ženy, ktoré sú odvážne, silné, odolné. A hlavne také, ktoré to s ochranou zvierat nevzdajú. Lebo kto potom ostane na ich záchranu? Black Mambas sú hlasom ohrozených zvierat. Ďalším atribútom je dôvera. Musíme záujemkyni veriť, že bude chrániť informácie o parku a napríklad nepredá pozície stád nosorožcov pytliakom. Samozrejme, každá Black Mamba musí úspešne dokončiť náročný trojmesačný tréning.