Smartfóny sú centrom komunikácie, zábavy a ega.
Na drahý smartfón sa dá pozerať ako na drahý automobil. Niekedy jeho kúpa dáva úplný zmysel, pretože môže ponúkať viac bezpečnostných prvkov pre rodinu alebo pomáha vytvárať lepší dojem pri stretnutiach s klientom. Inokedy je to len o egu. Existujú vôbec relevantné a logické argumenty na to, aby som si so spokojným svedomím mohol kúpiť iPhone alebo Samsung smartfón za 1 000 a viac eur?
Keď sa pozrieš na stránku mobilných operátorov, tak viacero tých najdrahších modelov je nedostupných. Overili sme si, že dodávok nie je málo. Len sa jednoducho rýchlo „rozchytajú“. Podobne to je aj u bežných predajcov. Nemusí to hneď znamenať, že ich Slováci nakúpili v miliónoch kusov. Ale minimálne z globálneho hľadiska platí, že Apple či Samsung nestíhajú uspokojovať dopyt. A to aj v tejto dobe, ktorá je, jemne povedané, finančne nestabilná. Stále si kopec z nás dopraje malú čiernu placku za sumu, ktorá by stačila nakŕmiť štvorčlennú rodinu na pekných pár týždňov. Toto ale nemá byť text, ktorý má vzbudiť výčitky. Len malý pokus motivovať ku sebareflexii.
Pomáhame vytvárať dojem, že vlajkové lode sú tie najlepšie. Problém je v tom, že to je veľmi často aj pravda.
U recenzenta nie je raritou, že sa mu na stole objavia v rovnakú dobu aj 3 – 4 novinky, ktoré nasledujú ďalšie a ďalšie. Možno tým strácame kontakt s realitou. Tiež chceme testovať len to najlepšie. Zákonite je to takmer vždy súčasne to najdrahšie. Pomáhame potom vytvárať dojem, že vlajkové lode sú tie najlepšie. Problém je v tom, že to je veľmi často aj pravda.
Pri fotoaparátoch prakticky univerzálna. Je to bežná stratégia všetkých značiek - nový senzor alebo objektív ukázať na vlajkovej lodi a o rok ju posunúť do lacnejších modelov.
Pri výkone je to presne tak isto. Respektíve high-end rad dostane poslednú generáciu high-end čipu ako je Snapdragon 888 od Qualcommu. Stredná trieda zas najnovšie edície Snapdragon 700 či 600.
S displejmi je to do tretice veľmi podobné, hoci tam sa toho až tak nemení.
Jediný parameter, ktorý nie je vyhradený len pre drahé modely je výdrž batérie. Možno práve naopak. Lacnejšie smartfóny majú displeje s menším rozlíšením a nemusia byť čo najtenšie. Takže sa tam zmestí väčšia batéria a celý smartfón vie vydržať aj niekoľko dní. Krásnou ukážkou je napríklad Motorola Moto G9 Power za dve stovky. Jej 6 000 mAh batéria potiahne mobil so základnými parametrami pokojne aj 96 hodín.
Všetko je to potom o správnej kombinácií týchto štyroch pilierov. Možno ešte s piatym – dizajnom. Nepotrebujem veľkú výdrž, lebo som stále doma. Ale ako hráč chcem výkonný procesor a podobne. Práve vlajkové lode majú silné všetky tieto piliere súčasne.