
Nadávajú si do „Židmi zaplatených potkanov" aj primitívov. Kotlebova ĽSNS sa rozpadá na dve extrémistické strany (vývoj rozpadu)
Odsúdený extrémista, neonacistický spevák a nezaradený europoslanec avizujú vytvorenie novej strany. Štiepenie ĽSNS sprevádzajú bizarné urážky aj paradoxy.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Nadávajú si do „Židmi zaplatených potkanov" aj primitívov. Kotlebova ĽSNS sa rozpadá na dve extrémistické strany (vývoj rozpadu)
Odsúdený extrémista, neonacistický spevák a nezaradený europoslanec avizujú vytvorenie novej strany. Štiepenie ĽSNS sprevádzajú bizarné urážky aj paradoxy.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V politickom priestore vznikne nová ĽSNS, ktorá bude rovnako nebezpečná, ako strana Mariana Kotlebu, myslia si odborníci na dezinformácie a bezpečnosť z Infosecurity.
„Mazurek sa nám v posledných týždňoch snaží nahovoriť, že sa z nácka, ktorý na stanici v Bratislave útočil na ženy a deti len pre ich pôvod a vierovyznanie, stal slušný človek. Nedajme sa oklamať, ostal presne tým istým Miňom,“ upozorňuje Infosecurity.
Ako sa stal Kotleba navždy vodcom
Marian Kotleba stihol pred rozhodnutím odvolacieho súdu zmeniť stanovy strany vo svoj prospech tak, aby mal Ľudovú stranu Naše Slovensko pod kontrolou aj v prípade, že by išiel do väzenia.
Neprávoplatne odsúdený extrémista Marian Kotleba dostal od Špecializovaného trestného súdu trest 4 roky a 4 mesiace za propagáciu fašistických symbolov. Kauza podozrivých šekov s hodnotou 1488 eur však nie je definitívne ukočená, rozhodovať bude druhostupňový Najvyšší súd v najbližších týždňoch, resp. mesiacoch. Ak rozsudok potvrdí, Kotleba pôjde za mreže.
V stanovách už napríklad nie je stanovené funkčné obdobie, a tak by mohol Marian Kotleba šéfovať strane doživotne. Pod kontrolou má personálne zloženie aj program strany a predseda už nemusí zvolávať snem každý rok.
To by spraviť logicky nemohol, keby bol v base. Zmeny stanov nahnevali niekoľkých kľúčových členov, ktorí najprv oznamili odchod z predsedníctva a neskôr aj z extrémistickej parlamentnej strany, ktorú volilo skoro 8 % občanov Slovenska.
Milan Mazurek, Ondrej Ďurica, Milan Uhrík aj Miroslav Suja tvrdia, že Kotleba zo seba spravil absolutného vodcu ĽSNS bez toho, aby im to vopred oznámil.

„Totalitné praktiky“
„Začiatkom tohto mesiaca delegáti snemu strany odhlasovali zmenu stanov, ktorá mení spôsob fungovania predsedníctva, jeho štruktúru a dáva predsedovi strany prakticky všetky kompetencie. Z praktického hľadiska tak predsedníctvo stratilo význam a stalo sa len čisto pro forma orgánom,“ napísal Mazurek s tým, že sa o obsahu zmien stanov dozvedel náhodou.
Prekáža mu, že s ním nikto zmeny nekonzultoval a nedostal možnosť vyjadriť sa. „Nedokážem si nijako vysvetliť, prečo nám to zatajili, prečo nám takto klamali...,“ napísal Mazurek. Nasledoval výrok europoslanca Milana Uhríka. „Obávam sa, že s takto zmenenými stanovami bude ťažké nárokovať si morálne právo kritizovať kohokoľvek za totalitné praktiky,“ napísal na Facebooku Uhrík.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1912 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM
Ako tretí do partie sa pridal neonacista, spevák a hovorca strany Ondrej Ďurica, dôvodom bol odchod Mazureka a Uhríka. „Keďže obaja takto významní funkcionári končia v predsedníctve strany, nevidím ani ja zmysel byť naďalej jeho súčasťou. Práve oni totiž boli vo vedení strany významným prínosom, prinášali mnohé nápady, ale aj konštruktívnu kritiku,“ napísal Ďurica. Do štvorice sa pridal Miroslav Suja.
Nový čas už v minulosti informoval, ako na jeden z koncertov Bieleho odporu prišiel Marian Kotleba a hlásal, že chce, aby „Slovensko bolo biele.“ Denník nazval v článku Ďuricu neonacistom, kvôli čomu podal aj trestné oznámenie, súd však rozhodol, že médiá môžu v rámci slobody slova nazývať Ďuricu neonacistickým spevákom vzhľadom na pôsobenie v skupine Biely odpor, informoval denník SME.
Kotleba: Nech si idú
Marian Kotleba odkázal rebelujúcim členom, že ich výhrady berie na vedomie, ale nevidí dôvod posielať si odkazy prostredníctvom sociálnych sietí a médií.
„Kto chce ísť svojou vlastnou cestou, kľudne môže ísť, nikoho nebudem držať nasilu,“ odkázal nespokojným poslancom šéf ĽSNS. Vraj sa teraz nechce sústrediť na vnútorné rozbroje v strane, keď Slovensku vládne Igor Matovič.
Kotleba svoje vyjadrenie nahral na video, v ktorom nevystupuje sám. Spoločnosť mu robia poslanci Rastislav Schlosár a Martin Beluský, pričom obaja údajné netransparentné zmeny stanov odmietli.

Mazurek: Zrútil sa mi celý svet
Tesne pred oficiálnym odchodom zo strany zrušil Marian Kotleba štvorici odídencov e-mailové adresy aj napriek tomu, že ešte vo videu dával možonsť „slobodnej voľby“.
Milan Mazurek sa následne vyjadril pre Kulturblog. „To v živote možno zažijete len raz, že sa cítite byť zradený ľuďmi, s ktorými ste niečo budovali, boli ste ochotný ísť za nich do väzenia. Zrútil sa mi celý svet,“ povedal.
„Medziľudské vzťahy sú zničené, v troskách. Nedá sa pracovať v nejakom tíme, kde neviete, či vás niekto nepodvedie,“ vyhlásil ďalej Mazurek a deklaroval, že v politike zostáva a s Harabinom sa nespojí.
Definitívny odchod, pridali sa ďalší
Štvorica definitívne opustila stranu 26. januára 2021.
„Rozhodnutie predsedu Mariana Kotlebu prevziať všetku moc na seba podporila aj vybraná časť členskej základne, ktorá to bez nášho vedomia odhlasovala. Toto rozhodnutie zmeniť pôvodne ľudovú stranu na stranu jediného muža musím rešpektovať, avšak ako zástanca tímovej spolupráce sa s tým jednoducho nedokážem stotožniť,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Milana Uhríka za všetkých odídencov.
Pridali sa aj Eduard Kočiš a Miroslav Urban, ktorý je okrem poslanca aj lekárom v ružomberskej nemocnice. Popieranie pandémie stranou ĽSNS v Národnej rade už kritizoval.
„Nikto z nás z politiky neodchádza. Práve naopak, budeme sa snažiť bojovať za Slovensko, za vaše práva a za vašu lepšiu životnú úroveň oveľa profesionálnejšie, múdrejšie a efektívnejšie,“ upozornili pri odchode.
Kotleba hovoril po odchode o „trpkej skúsenosti“ a chcel vyučovať demokraciu. „Zmenu stanov schválil najvyšší kolektívny orgán strany, o tom je demokracia,“ bránil sa Kotleba v deň odchodu poslancov v televízii TA3.
Milana Mazureka kritizoval aj oblastný tajomník Kotlebovej ĽSNS z Oravy Emil Kupčík. Vyčíta mu, že sa ide stať „štandardným politikom“ ako Peter Pellegrini alebo Zuzana Čaputová. Myslí si tiež, že ľudia mali Mazureka radi práve preto, že sa „postavil na odpor proti tomuto režimu“. Tiež o ňom tvrdí, že Mazurek nebol nikdy politicky korektný.
Rastislav Schlosár ako jeden z pozostalcov v Kotlebovej strane tvrdí, že koalícia má veľmi blízko k oddídencom. „Teraz sa však vládni poslanci postavili na stranu Mazureka a spol. Aj to svedčí o tom, že vládna koalícia a odídenci z našej strany majú už teraz k sebe podozrivo blízko,“ tvrdí to v súvislosti s hlasovaním o výboroch napriek tomu, že všetky koaličné strany dlhodobo vylučovali spoluprácu s extrémistami.
Potkani zaplatení Židmi vs. primitívi správajúci sa ako primáti
Milan Mazurek už potvrdil, že s odídencami zakladajú nový politický subjekt, ktorý má byť „odbornou a slušnou alternatívou.“
„Pracujeme na tom, aby sme mohli priniesť alternatívu, aby tu bola národná, kresťanská a sociálne orientovaná strana, ktorá bude odborná, slušná a razantná,“ opísal svoje budúce politické kroky.
Oblastný predseda strany Anton Grňo odkázal Mazurekovi a Uhríkovi, že sú „potkani zaplatení Židmi“. Mazurek sa mal podľa jeho slov zaľúbiť do Ireny Bihariovej – predsedníčky Progresívneho Slovenska.
Mazurek reagoval útokom na členov ĽSNS, ktorí sú podľa neho primitívi a správajú sa ako primáti, čo bol zároveň vraj jeden z dôvodov, prečo odišl.
Ozval sa aj ďalší pozostalec po boku Mariana Kotlebu Martin Beluský, ktorý tvrdí, že je primitívne niekoho nazývať primátom. Spor bude pokračovať aj naďalej. „Takéto útoky nenecháme len tak. V priebehu týždňa natočíme adekvátnu reakciu,“ uviedol Beluský.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.