Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 23. 4. 2021 meniny má Vojtech

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

Nadávajú si do „Židmi zaplatených potkanov" aj primitívov. Kotlebova ĽSNS sa rozpadá na dve extrémistické strany (vývoj rozpadu)

Odsúdený extrémista, neonacistický spevák a nezaradený europoslanec avizujú vytvorenie novej strany. Štiepenie ĽSNS sprevádzajú bizarné urážky aj paradoxy.

8. február 2021, 18:28 Čas čítania: 4:12
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Politika
6
Viktor Kniš
8. február 2021, 18:28
Čas čítania: 4:12

Nadávajú si do „Židmi zaplatených potkanov" aj primitívov. Kotlebova ĽSNS sa rozpadá na dve extrémistické strany (vývoj rozpadu)

Odsúdený extrémista, neonacistický spevák a nezaradený europoslanec avizujú vytvorenie novej strany. Štiepenie ĽSNS sprevádzajú bizarné urážky aj paradoxy.

Viktor Kniš
8. február 2021, 18:28
Čas čítania: 4:12
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

V politickom priestore vznikne nová ĽSNS, ktorá bude rovnako nebezpečná, ako strana Mariana Kotlebu, myslia si odborníci na dezinformácie a bezpečnosť z Infosecurity.

 

 „Mazurek sa nám v posledných týždňoch snaží nahovoriť, že sa z nácka, ktorý na stanici v Bratislave útočil na ženy a deti len pre ich pôvod a vierovyznanie, stal slušný človek. Nedajme sa oklamať, ostal presne tým istým Miňom,“ upozorňuje Infosecurity. 

 

Ako sa stal Kotleba navždy vodcom

Marian Kotleba stihol pred rozhodnutím odvolacieho súdu zmeniť stanovy strany vo svoj prospech tak, aby mal Ľudovú stranu Naše Slovensko pod kontrolou aj v prípade, že by išiel do väzenia.

 

Neprávoplatne odsúdený extrémista Marian Kotleba dostal od Špecializovaného trestného súdu trest 4 roky a 4 mesiace za propagáciu fašistických symbolov. Kauza podozrivých šekov s hodnotou 1488 eur však nie je definitívne ukočená, rozhodovať bude druhostupňový Najvyšší súd v najbližších týždňoch, resp. mesiacoch. Ak rozsudok potvrdí, Kotleba pôjde za mreže. 

 

V stanovách už napríklad nie je stanovené funkčné obdobie, a tak by mohol Marian Kotleba šéfovať strane doživotne. Pod kontrolou má personálne zloženie aj program strany a predseda už nemusí zvolávať snem každý rok. 

 

To by spraviť logicky nemohol, keby bol v base. Zmeny stanov nahnevali niekoľkých kľúčových členov, ktorí najprv oznamili odchod z predsedníctva a neskôr aj z extrémistickej parlamentnej strany, ktorú volilo skoro 8 % občanov Slovenska. 

 

Milan Mazurek, Ondrej Ďurica, Milan Uhrík aj Miroslav Suja tvrdia, že Kotleba zo seba spravil absolutného vodcu ĽSNS bez toho, aby im to vopred oznámil. 

 

„Totalitné praktiky“

„Začiatkom tohto mesiaca delegáti snemu strany odhlasovali zmenu stanov, ktorá mení spôsob fungovania predsedníctva, jeho štruktúru a dáva predsedovi strany prakticky všetky kompetencie. Z praktického hľadiska tak predsedníctvo stratilo význam a stalo sa len čisto pro forma orgánom,“ napísal Mazurek s tým, že sa o obsahu zmien stanov dozvedel náhodou. 

 

Prekáža mu, že s ním nikto zmeny nekonzultoval a nedostal možnosť vyjadriť sa. „Nedokážem si nijako vysvetliť, prečo nám to zatajili, prečo nám takto klamali...,“ napísal Mazurek. Nasledoval výrok europoslanca Milana Uhríka. „Obávam sa, že s takto zmenenými stanovami bude ťažké nárokovať si morálne právo kritizovať kohokoľvek za totalitné praktiky,“ napísal na Facebooku Uhrík.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1912 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

Ako tretí do partie sa pridal neonacista, spevák a hovorca strany Ondrej Ďurica, dôvodom bol odchod Mazureka a Uhríka. „Keďže obaja takto významní funkcionári končia v predsedníctve strany, nevidím ani ja zmysel byť naďalej jeho súčasťou. Práve oni totiž boli vo vedení strany významným prínosom, prinášali mnohé nápady, ale aj konštruktívnu kritiku,“ napísal Ďurica. Do štvorice sa pridal Miroslav Suja. 

 

Prečo je možné nazývať Ondreja Ďuricu neonacistom?

Nový čas už v minulosti informoval, ako na jeden z koncertov Bieleho odporu prišiel Marian Kotleba a hlásal, že chce, aby „Slovensko bolo biele.“ Denník nazval v článku Ďuricu neonacistom, kvôli čomu podal aj trestné oznámenie, súd však rozhodol, že médiá môžu v rámci slobody slova nazývať Ďuricu neonacistickým spevákom vzhľadom na pôsobenie v skupine Biely odpor, informoval denník SME.

Kotleba: Nech si idú

Marian Kotleba odkázal rebelujúcim členom, že ich výhrady berie na vedomie, ale nevidí dôvod posielať si odkazy prostredníctvom sociálnych sietí a médií.

 

„Kto chce ísť svojou vlastnou cestou, kľudne môže ísť, nikoho nebudem držať nasilu,“ odkázal nespokojným poslancom šéf ĽSNS. Vraj sa teraz nechce sústrediť na vnútorné rozbroje v strane, keď Slovensku vládne Igor Matovič.

 

Kotleba svoje vyjadrenie nahral na video, v ktorom nevystupuje sám. Spoločnosť mu robia poslanci Rastislav Schlosár a Martin Beluský, pričom obaja údajné netransparentné zmeny stanov odmietli.

 

Zdroj: TASR - Martin Baumann

Mazurek: Zrútil sa mi celý svet

Tesne pred oficiálnym odchodom zo strany zrušil Marian Kotleba štvorici odídencov e-mailové adresy aj napriek tomu, že ešte vo videu dával možonsť „slobodnej voľby“. 

 

Milan Mazurek sa následne vyjadril pre Kulturblog. „To v živote možno zažijete len raz, že sa cítite byť zradený ľuďmi, s ktorými ste niečo budovali, boli ste ochotný ísť za nich do väzenia. Zrútil sa mi celý svet,“ povedal. 

 

„Medziľudské vzťahy sú zničené, v troskách. Nedá sa pracovať v nejakom tíme, kde neviete, či vás niekto nepodvedie,“ vyhlásil ďalej Mazurek a deklaroval, že v politike zostáva a s Harabinom sa nespojí. 

Definitívny odchod, pridali sa ďalší

Štvorica definitívne opustila stranu 26. januára 2021.

 

„Rozhodnutie predsedu Mariana Kotlebu prevziať všetku moc na seba podporila aj vybraná časť členskej základne, ktorá to bez nášho vedomia odhlasovala. Toto rozhodnutie zmeniť pôvodne ľudovú stranu na stranu jediného muža musím rešpektovať, avšak ako zástanca tímovej spolupráce sa s tým jednoducho nedokážem stotožniť,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Milana Uhríka za všetkých odídencov. 

 

Pridali sa aj Eduard Kočiš a Miroslav Urban, ktorý je okrem poslanca aj lekárom v ružomberskej nemocnice. Popieranie pandémie stranou ĽSNS v Národnej rade už kritizoval. 

 

„Nikto z nás z politiky neodchádza. Práve naopak, budeme sa snažiť bojovať za Slovensko, za vaše práva a za vašu lepšiu životnú úroveň oveľa profesionálnejšie, múdrejšie a efektívnejšie,“ upozornili pri odchode. 

 

Kotleba hovoril po odchode o „trpkej skúsenosti“ a chcel vyučovať demokraciu. „Zmenu stanov schválil najvyšší kolektívny orgán strany, o tom je demokracia,“ bránil sa Kotleba v deň odchodu poslancov v televízii TA3. 

 

 

Milana Mazureka kritizoval aj oblastný tajomník Kotlebovej ĽSNS z Oravy Emil Kupčík. Vyčíta mu, že sa ide stať „štandardným politikom“ ako Peter Pellegrini alebo Zuzana Čaputová. Myslí si tiež, že ľudia mali Mazureka radi práve preto, že sa „postavil na odpor proti tomuto režimu“. Tiež o ňom tvrdí, že Mazurek nebol nikdy politicky korektný. 

 

Rastislav Schlosár ako jeden z pozostalcov v Kotlebovej strane tvrdí, že koalícia má veľmi blízko k oddídencom. „Teraz sa však vládni poslanci postavili na stranu Mazureka a spol. Aj to svedčí o tom, že vládna koalícia a odídenci z našej strany majú už teraz k sebe podozrivo blízko,“ tvrdí to v súvislosti s hlasovaním o výboroch napriek tomu, že všetky koaličné strany dlhodobo vylučovali spoluprácu s extrémistami. 

Potkani zaplatení Židmi vs. primitívi správajúci sa ako primáti

Milan Mazurek už potvrdil, že s odídencami zakladajú nový politický subjekt, ktorý má byť „odbornou a slušnou alternatívou.“ 

 

„Pracujeme na tom, aby sme mohli priniesť alternatívu, aby tu bola národná, kresťanská a sociálne orientovaná strana, ktorá bude odborná, slušná a razantná,“ opísal svoje budúce politické kroky.

 

Oblastný predseda strany Anton Grňo odkázal Mazurekovi a Uhríkovi, že sú  „potkani zaplatení Židmi“. Mazurek sa mal podľa jeho slov zaľúbiť do Ireny Bihariovej – predsedníčky Progresívneho Slovenska. 

 

Mazurek reagoval útokom na členov ĽSNS, ktorí sú podľa neho primitívi a správajú sa ako primáti, čo bol zároveň vraj jeden z dôvodov, prečo odišl.

 

Ozval sa aj ďalší pozostalec po boku Mariana Kotlebu Martin Beluský, ktorý tvrdí, že je primitívne niekoho nazývať primátom. Spor bude pokračovať aj naďalej. „Takéto útoky nenecháme len tak. V priebehu týždňa natočíme adekvátnu reakciu,“ uviedol Beluský. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR Tagy: lsns
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 KVÍZ: Matematické a logické hádanky, ktoré potrápia tvoju hlavu
2 Pohojdávanie či párovanie s inou aktivitou. Toto sú 4 techniky, pri ktorých si podľa prieskumu ženy naplno užijú sex
3 Jake Paul znovu vyzýva Conora McGregora na súboj. Smiešny idiot, vynadal mu na revanš šéf UFC Dana White
4 Špeciálneho prokurátora Lipšica odfotili v kaderníctve bez respirátora, za porušenie opatrení sa ospravedlnil
5 Z Cambridgea mi napísali, že v dôsledku brexitu sa moje školné zvyšuje z 9 250 na 31 827 libier ročne, hovorí stredoškolák Richard
1 KVÍZ: Matematické a logické hádanky, ktoré potrápia tvoju hlavu
2 VIDEO: V Spojených štátoch polícia zastrelila 16-ročné afroamerické dievča ozbrojené nožom. Zverejnili ďalšie zábery
3 Jake Paul znovu vyzýva Conora McGregora na súboj. Smiešny idiot, vynadal mu na revanš šéf UFC Dana White
4 Ukrajina je pripravená na vojnu s Ruskom, bude bojovať do posledného muža, vyhlásil prezident Zelenskyj
5 Muž 15 rokov nechodil do práce, ale výplata mu každý mesiac cinkla na účet. Dokopy zarobil vyše 500-tisíc eur
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Národný bezpečnostný úrad varuje: Zachytili sme významné ransomvérové útoky na slovenské ciele
3 Do ZOO s testom, do kostola bez. Vláda spresnila opatrenia, ktoré budú na Slovensku platiť od pondelka
4 VIDEO: Kotleba po odvedení syna od exmanželky: „Bude jedna fotka malého bez môjho dovolenia, tak ste vybavení“
5 Na PornHube prerážajú porno youtuberi. Mladý pár nám prezradil, koľko si amatérskymi videami dokáže zarobiť
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Erik Žibek z Pána profesora: So seriálovou priateľkou by som v reálnom živote nikdy neskončil (Rozhovor)
3 VIDEO: Opitý Slovák skočil rovno pod auto. Vodič nemal šancu zastaviť
4 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
5 Má vôbec zmysel pozerať Slovanov? Príbeh seriálu poriadne nenaštartoval ani po 4. časti a je čoraz nudnejší
Viac z témy politika
VIDEO: Kotleba po odvedení syna od exmanželky: „Bude jedna fotka malého bez môjho dovolenia, tak ste vybavení“VIDEO: Kotleba po odvedení syna od exmanželky: „Bude jedna fotka malého bez môjho dovolenia, tak ste vybavení“
Eduard Heger spravil gramatickú chybu v odkaze hneď počas prvej návštevy Českej republikyEduard Heger spravil gramatickú chybu v odkaze hneď počas prvej návštevy Českej republiky
Ukrajina je pripravená na vojnu s Ruskom, bude bojovať do posledného muža, vyhlásil prezident ZelenskyjUkrajina je pripravená na vojnu s Ruskom, bude bojovať do posledného muža, vyhlásil prezident Zelenskyj
Viac článkov
Sponzorované články
Európa chce byť do roku 2050 prvým uhlíkovo neutrálnym kontinentom. Čo pre to môžeš urobiť ty?Európa chce byť do roku 2050 prvým uhlíkovo neutrálnym kontinentom. Čo pre to môžeš urobiť ty?
10 tipov pre začínajúceho podnikateľa. Ako môžeš ušetriť a získať financie na podnikanie?10 tipov pre začínajúceho podnikateľa. Ako môžeš ušetriť a získať financie na podnikanie?
Zažiar eleganciou s Michael Kors!Zažiar eleganciou s Michael Kors!
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 21:23
Davida Dobrika bývalý kolega obvinil z toho, že ho mohol zabiť. Po kauze so znásilnením sa americký milionár musí znovu obhájiť.
včera o 20:28
včera o 19:20
Prvý trailer pre Conjuring 3: Diabol ma donútil urobiť to. V novej časti sa udejú nevysvetliteľné vraždy.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Poslanec od Kotlebu naložil Kuffovi: Koronavírus je vážne ochorenie, videl som umierať pacientov, nie je to bohviečoPoslanec od Kotlebu naložil Kuffovi: Koronavírus je vážne ochorenie, videl som umierať pacientov, nie je to bohviečo
Kotleba žiada policajtov, aby 17. novembra na proteste nezasahovali a zostali doma. „Je predsa kovid a chrípková sezóna,“ tvrdíKotleba žiada policajtov, aby 17. novembra na proteste nezasahovali a zostali doma. „Je predsa kovid a chrípková sezóna,“ tvrdí
Kotleba vie, kto inicioval odchod jeho poslancov. Niektorých možno presvedčí, aby zostali v ĽSNSKotleba vie, kto inicioval odchod jeho poslancov. Niektorých možno presvedčí, aby zostali v ĽSNS
Poslanec z ĽSNS sa chcel vzdať mandátu. Vadí mu prístup kotlebovcov ku Covidu-19, no prehovorili ho, aby zostalPoslanec z ĽSNS sa chcel vzdať mandátu. Vadí mu prístup kotlebovcov ku Covidu-19, no prehovorili ho, aby zostal
Nikoho v strane nedržím nasilu, kľudne môžu ísť, odkázal Kotleba nespokojnému Mazurekovi s UhríkomNikoho v strane nedržím nasilu, kľudne môžu ísť, odkázal Kotleba nespokojnému Mazurekovi s Uhríkom
Milan Mazurek tvrdí, že sa mu po odchode z predsedníctva ĽSNS zrútil svet. Kotleba mu zrušil aj e-mailMilan Mazurek tvrdí, že sa mu po odchode z predsedníctva ĽSNS zrútil svet. Kotleba mu zrušil aj e-mail
Kotlebovci chcú zrušiť viaceré extrémistické trestné činy, vrátane popierania holokaustuKotlebovci chcú zrušiť viaceré extrémistické trestné činy, vrátane popierania holokaustu
Neexistuje vesmír, v ktorom by sme s nimi spolupracovali: Extrémistov z ĽSNS čaká po štiepení mnoho problémovNeexistuje vesmír, v ktorom by sme s nimi spolupracovali: Extrémistov z ĽSNS čaká po štiepení mnoho problémov
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.