Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 13. 6. 2021 meniny má Anton

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Tech

5G, Instagram či Tesla. Toto boli najzásadnejšie technológie druhej dekády

Predávali sa v miliónoch, zmenili celý segment trhu alebo náš spôsob života. Za posledných 10 rokov tieto vynálezy urobili najväčší rozruch.

Marián Mauik Biel
26. január 2021, 12:34 Čas čítania: 9:44
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
5G, Instagram či Tesla. Toto boli najzásadnejšie technológie druhej dekády
Zdroj: Mark Grenwald/Pixabay
Tech
2
Marián Mauik Biel
26. január 2021, 12:34
Čas čítania: 9:44

5G, Instagram či Tesla. Toto boli najzásadnejšie technológie druhej dekády

Predávali sa v miliónoch, zmenili celý segment trhu alebo náš spôsob života. Za posledných 10 rokov tieto vynálezy urobili najväčší rozruch.

Marián Mauik Biel
26. január 2021, 12:34
Čas čítania: 9:44
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
5G, Instagram či Tesla. Toto boli najzásadnejšie technológie druhej dekády
Zdroj: Mark Grenwald/Pixabay

Druhé desaťročie 21. storočia si autori románov a tvorcovia filmov ešte nedávno predstavovali plné lietajúcich áut, klonov a robotických policajtov. Možno tam smerujeme, ale zatiaľ vzniklo kopec skutočne zásadných technológií. Presnejšie technológií, ktoré sa dostali medzi ľudí a firmy a viac či menej zmenili ich život. Alebo dali vzniknúť novým segmentom elektroniky a novým možnostiam podnikania.

 

2010

iPad a tablety

V tomto roku vznikla unikátna platforma a jeden nový druh elektroniky. iPad už má desať rokov. Hoci nebol prvý tablet na trhu, ale ako to u Applu býva zvykom, zobrali niečo už existujúce, mierne to vylepšili, pridali zaujímavý dizajn a bol z toho zrazu predajný hit.

Prvý deň sa ich predalo 300-tisíc kusov, pričom to bolo zariadenie, ktoré nikto presne nevedel ako a na čo sa bude používať. Aj to bola sila predstavení, ktoré robil Steve Jobs. iPad mal a má mnoho podarených konkurentov od Sony, Samsungu, Lenova či Huawei. Ale žiaden ho v popularite neprekonal a iPad sa prakticky stal synonymom slova tablet.

 

Steve Jobs pri predstavení prvého iPadu Zdroj: Matt Buchanan/Wikimedia

 

 

Instagram

V októbri roka 2010 zverejnili prvú fotografiu v úplne novej aplikácii Instagram. Dnes už úplne bežná súčasť života ľudí a hlavne marketingu firiem nebola nič zložité. Jednoduché zdieľanie a hodnotenie fotografií.

 

Postupne naberali na používateľoch aj nových funkciách. Pribudli filtre, neskôr zdieľanie aj videí či príbehov a v podstate dali vzniknúť novému fenoménu – influencerom. Títo tvorcovia obsahu prilákali dostatok sledovateľov na to, aby sa stali veľmi efektívnym reklamných médiom.

 

Ikona Instagramu prešla razantnou zmenou Zdroj: Raphael Silva/Pixabay

 

Instagram má dnes viac ako pol miliardy denných používateľov a oficiálne konto má až 25 miliónov firiem, spoločností a inštitúcií. Doteraz sme na túto sieť zavesili viac ako 50 miliárd záberov jedla, psov a všetkého ďalšieho. Za minulý rok mal Instagram tržby z reklamy vo výške 13,9 miliardy dolárov, takže Facebook mal dobrý čuch na investíciu keď Instagram v roku 2012 kúpil za 1 miliardu.  

2011

Uber a zdieľaná ekonomika

Hoci spoločnosť ako taká a testovacia prevádzka začala už v roku 2010, prvá oficiálna jazda službou Uber prebehla v San Franciscu v roku 2011. Už asi nikomu nie je potrebné vysvetľovať o čo ide. Uber funguje v 69 krajinách sveta, vrátane Slovenska a spustil vlnu zdieľanej ekonomiky.

 

 

Na jednej strane to bol ďalší dôvod prečo v tej dobe prejsť na smartfóny a tiež nová forma šetrenia alebo jednoduchého privyrobenia si na strane druhej.

Zároveň to však bola a je kontroverzná platforma, ktorá dlho hľadala svoju identitu. Oficiálne sa Uber označoval celé roky len za sprostredkovateľa, taxikári vo svetových metropolách ich videli ako taxislužbu bez regulácií. Rôzne konflikty, aj na Slovensku, zmenili celý biznis taxislužieb.

 

4G

V tento rok sa do komerčnej prevádzky dostáva 4G, alebo tiež LTE mobilná sieť a otvára dvere praktický všetkými inováciám v tomto desaťročí. Takmer všetko na svoj chod potrebuje internetové pripojenie, pritom neustále rýchlejšie a stabilnejšie. LTE tak vytvorilo akési podhubie pre masové rozšírenie smartfónov, ale hlavne mobilných aplikácií a služieb, streamovania hudby a videa a mnoho ďalšieho.

 

Zdroj: Loran Pitto/Pexels

 

iCloud a cloudové služby

V roku 2011 mala premiéru služba iCloud od Applu. Cloudové úložisko, ktoré fungovalo aj na zálohovanie údajov z iPhonu. Síce to nebola žiadna novinka a na rôzne cloudové služby si mohol každý ukladať čo chcel. Apple však znova aj svojim marketingom a ekosystémom obľúbených produktov vytiahol túto technológiu aj medzi smrteľníkov v masovom meradle.

 

Steve Jobs pri predstavení iCloudu Zdroj: Netaberisha/Wikimedia

 

Dá sa povedať, že druhé desaťročie 21. storočia bola cloudová dekáda. Postupne sa do cloudu dostáva úplne všetko. Od celého fungovania počítača (Chromebook) cez ukladanie miliárd fotografií (Fotky Google) a najnovšie dokonca aj videohry (Google Stadia). Nehovoriac o priemyselných riešeniach, ktoré pomáhajú zefektívňovať chod inštitúcií aj firiem.

2012

Tesla Model S a elektromobilita

Presne pred 8 rokmi sa na trh dostáva prvý elektromobil pre masy od čerstvej automobilky Tesla. Teda svojou cenou okolo 100-tisíc dolárov nebola táto limuzína pre každého, ale jednoznačne bola neporovnateľne praktickejšia než predošlý Tesla Roadster.

 

 

Model S je doteraz označovaný za automobil, ktorý naplno odštartoval trend masovej výroby vozidiel na čisto elektrický pohon. Pokusov bolo veľa aj pred ním. Ale až Tesla Model S spojila bežnú karosériu s výbornými jazdnými vlastnosťami, inovatívne funkcie s futuristickou palubnou doskou, vysokou bezpečnosťou a hlavne dojazdom na jedno nabitie v stovkách kilometrov. To, čo bol pre segment smartfónov iPhone je Tesla Model S pre svet elektromobilov.

 

Oculus a virtuálna realita

V lete 2012 Palmer Luckey s pár kolegami založili malú firmu Oculus VR s cieľom vytvoriť konečne praktické a plne funkčné okuliare a ekosystém pre virtuálnu realitu. Finančne si pomohli veľmi úspešnou kampaňou na Kickstarteri, kde nazbierali 10-násobok z požadovaného štvrť miliónu a vydali prvú verziu ich okuliarov.

 

 

Hoci boli začiatky kostrbaté, mali veľký potenciál a ten vycítil Facebook, ktorý ich už po dvoch rokoch kúpil za 2,3 miliardy amerických dolárov. Oculus sa stali synonymom pre virtuálnu realitu a postupne ukázali ďalšie verzie ich okuliarov s pripojením na výkonný počítač, ale aj samostatne fungujúce. A k tomu prepracovanú platformu. Rozbehli tak celý nový segment VR zariadení a aplikácií, ktorý nemá taký rýchly rozbeh ako by si tvorcovia predstavovali, ale stále sú zaujímavou technológiu s obrovským potenciálom.

2013

DJI a drony

DJI Phantom predstavený v januári 2013 je mnohými označovaný za prvý komerčne dostupný dron aj pre laikov. Letovými vlastnosťami, funkciami alebo kvalitou záberov z pripojenej GoPro kamery sa dnešným modelom ani nepribližuje. Ale postupne prichádzali verzie Phantom 2, 4K, Phantom 3 a popri nich obdobné modely od konkurenčných značiek a vznikol úplne nový segment na trhu.

A nie iba na trhu spotrebnej elektroniky, ale aj v oblasti videoslužieb alebo leteckého zameriavania a merania.

 

Zdroj: DJI

 

Waze

V roku 2013 Google kúpil spoločnosť Waze za 966 miliónov dolárov a začala sa doba bezplatnej navigácie. Popravde Waze, predtým FreeMap Israel vznikal už od roku 2006. Jeho tvorca Ehut Shabtai si povedal, prečo by podklady pre mapy nemohli dodávať práve ich používatelia. A tak vznikol nápad pre systém, kde sa dáta nie iba o reálnych uliciach a cestách získavajú od ľudí a šoférov, ale aj podmienky na vozovke práve v konkrétny čas.

 

Zdroj: Waze

 

Postupne pribúdali nové funkcia, vylepšenia používateľské prostredie a so vstupom Googlu sa Waze rozbehol naplno. Pritom Google Mapy obsahujú tiež vlastnú bezplatnú navigáciu. Aspekt akejsi sociálnej siete cestujúcich ale zatiaľ neobsahujú. Priebežne ale funkcie z jednej pridáva do druhej a opačne. Skôr či neskôr počítame z ich prepojením do jednej univerzálnej navigácie pre všetko.

2014

USB-C

Od leta 2014 máme k dispozícii prakticky ideálnu normu, ktorá sa týka už prakticky všetkých zariadení. USB-C nie je iba typ konektora, ale aj mnoho praktických technológii.

V prvom rade je USB-C formát, ktorý je obojstranný. Drobnosť, ale poteší hlavne keď po tme triafate už na tretí pokus ten správny smer zasunutia. Je aj kompaktnejší, takže sa dá implementovať na tenké notebooky aj smartfóny.

 

USB-C je štandardom aj na MacBookoch Zdroj: Mark Grenwald/Pixabay

 

To najdôležitejšie je, že funguje na prenos všetkého. Digitálnych dát, videosignálu aj elektrickej energie. A to vo viacerých formátoch ako HDMI a Thunderbolt. Inak povedané, jedným káblom sa dá všetko. Napríklad z USB-C monitora napájať notebook energiou a zároveň od neho brať signál na zobrazovanie obsahu.

 

Amazon Alexa a virtuálne asistentky

Na konci tohto roka prišiel Amazon so svojou verziou virtuálnej asistentky, ktorú nazval Alexa. Siri od Applu už fungovala tri roky, ale stále bola len akýsi zábavný doplnok a iba pre špecifickú cieľovú skupinu. Amazon na to išiel inak a nasadil ju nie iba vo forme mobilnej aplikácie, ale hlavne do smart reproduktorov Echo, ktoré predával za pomerne nízku cenu a navyše pridal takzvané Skills. Ide o podporu alebo prepojenie so smart zariadeniami tretích strán. Hlasom sa cez Alexu dalo ovládať domáce kino Pioneer či osvetlenie Philips, ale aj pýtať sa kdekoľvek v domácnosti (v dosahu mikrofónov) na počasie, premávku, diktovať nákupný zoznam a veľa ďalšieho. Alexa bola prvým priekopníkom virtuálnych asistentiek a hlasového ovládania smart domácnosti.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2074 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Šéf bitcoinmatov: Prvýkrát som bitcoin kupoval, keď stál 117 dolárov. Elon Musk ma sklamal, teslu si nikdy nekúpim (Rozhovor)Šéf bitcoinmatov: Prvýkrát som bitcoin kupoval, keď stál 117 dolárov. Elon Musk ma sklamal, teslu si nikdy nekúpim (Rozhovor)
Toto je 5 silných extrémistických skupín strednej Európy. Nenávidia liberálov, utečencov, LGBT a systém. Ako veľmi sú nebezpeční?Toto je 5 silných extrémistických skupín strednej Európy. Nenávidia liberálov, utečencov, LGBT a systém. Ako veľmi sú nebezpeční?
Sex až po svadbe, pred prehliadkou drastická diéta. Adriana Lima oslavuje 40, toto si o nej možno nevedelSex až po svadbe, pred prehliadkou drastická diéta. Adriana Lima oslavuje 40, toto si o nej možno nevedel
VIAC

2015

SpaceX Falcon 9 a lacnejšie objavovanie vesmíru

SpaceX vznikol s cieľom vývoja vlastných rakiet, ktoré sa dokážu po vynesení materiálu na obežnú dráhu znova vrátiť na povrch Zeme. Tým by sa extrémne znížili náklady na všetky úlohy spojené s objavovaním vesmíru a ďalším veľkým snom Elona Muska – kolonizáciou Marsu.

 

 

Prvú súkromnú raketu Falcon 1 sa im podarilo úspešne odštartovať v roku 2008. Ale trvalo dlhé roky vývoja a testovania až kým neprišiel dvadsiaty pokus letu modelu Falcon 9. V decembri 2015 sa mu podarilo po vynesení modulu na obežnú dráhu bezpečne vrátiť na Zem. Bol to moment, ktorý so zatajeným dychom sledovali milióny divákov po celej planéte, pretože šlo o obrovský skok v objavovaní vesmíru. SpaceX len pred pár týždňami zvládol na vesmírnu stanicu dostať prvých astronautov a vývoj pokračuje ďalej.

 

Windows 10

Človek by to ani nepovedal, ale tento systém už má viac ako 5 rokov. Za tú dobu má za sebou kopec záplat, vylepšení a zmien, ktoré z neho urobili veľmi stabilný a prehľadný systém. Hoci s týmto tvrdením určite nebudú mnohí súhlasiť, my máme dobré skúsenosti. Neplatilo to vždy a počiatky boli krkolomné. Hlavne konflikty pri prechode z Windows 8, zmeny v tom či bude prechod bezplatný alebo nie a iné drobnosti. Ale aspoň sa grafické prostredie začalo vracať z dlaždíc ku klasickému štart menu z predošlých verzií.

 

Zdroj: Microsoft

 

Windows 10 so sebou, samozrejme, priniesol stovky noviniek a vylepšení týkajúcich sa bezpečnosti, správy napájania, práce s ovládačmi, pribudla virtuálna asistentka Cortana a silná podpora pre hráčov. Windows 11 sa tak skoro nedočkáme. Microsoft zmenil filozofiu a už len vždy na jar a na jeseň predstaví veľkú bezplatnú aktualizáciu bez zmeny názvu systému.   

2016

Apple AirPods a bezdrôtový zvuk

Apple AirPods idú v duchu klasickej Apple filozofie zobrať niečo dávno používané, vylepšiť to a urobiť z toho masový trend. Bezdrôtové štupľové slúchadlá od Sony, AKG, Bang&Olufsen alebo Sennheiser boli na trhu etablované, ale stále patrili k niečomu okrajovému. Aj pre vtedy ešte prémiové ceny.

 

Zdroj: Apple

 

AirPods v cene nijako nepoľavili. Ale aspoň pomohli bezdrôtový prenos hudby objaviť širokému okoliu. Tieto slúchadlá totiž výborne zapadajú do ekosystému ostatných Apple zariadení. To znamená bleskové a úplne jednoduché párovanie nie iba s iPhonom, ale aj Macom alebo iPadom. A používateľov Apple zariadení na svete sú milióny.

 

Pokémon Go a rozšírená realita

Tak ako pomohol Oculus spopularizovať virtuálnu realitu, Pokémon Go to isté urobil s rozšírenou realitou. Niantec, tvorca videohry z ríše Nintenda ani nevedel aký hit stvoril. V lete v roku 2016 to bola úplná mánia. Cieľom hry je totiž chytať pokémonov v reálnom svete práve pomocou rozšírenej reality.

 

 

Hra zobrazovala animované postavičky na displeji mobilu, ale pomocou kamery akoby stáli na chodníku alebo lavičke. Systém využíval ozajstné GPS dáta a hráči tak museli so svojim smartfónom ísť zbierať body na uliciach, lúkach a lesoch. Akcie Nintenda po spustení hry stúpli trojnásobne, mobilná aplikácia za dva roky vytvorila tržby vo výške 2 miliardy dolárov.

2017

Nintendo Switch a vreckové konzoly

Japonskej hernej spoločnosti sa darilo aj ďalší rok a zabodovala v segmente, ktorý bol podľa mnohých už dávno pochovaný. Vreckové herné konzoly s príchodom smartfónov totiž prestávali dávať zmysel. Nintendo Switch ukázalo, že kreativita dokáže vzkriesiť aj umierajúcu platformu.

 

 

Vo svete plnom veľkých herných konzol, herných počítačov a výkonných smartfónov prišlo na začiatku tohto roka Nintendo Switch. Vrecková konzola so 6,2-palcovým displejom. Samozrejme pomohla aj široká ponuka legendárnych herných mien ako Zelda, Super Mario a Pokémon s pomerne slušnou grafikou. Výsledkom je, že už prvý mesiac sa predalo milión kusov. Doteraz sa predalo viac ako 70 miliónov kusov tejto konzoly. Pre porovnanie, PlayStation 4 sa predalo zhruba 114 miliónov kusov, ale za takmer trojnásobne dlhšie obdobie.

 

TikTok

Hoci široká verejnosť TikTok naplno objavila len vlani, táto platforma už je globálne dostupná tri roky. V začiatkoch tvorcovia v čínskej spoločnosti ByteDance plánovali urobiť len akúsi vlastnú verziu karaoke aplikácie Musical.ly. Nakoniec ju kúpili za 1 miliardu dolárov a mohli tak vstúpiť aj na americký trh.

 

 

Postupne sa TikTok pretransformoval na jednoduchú databázu pár sekundových videí všetkého druhu. Dnes má TikTok okolo 800 miliónov mesačných používateľov a stáva sa nie iba zdrojom príjmov pre nový druh influencerov, ale postupne aj ak reklamný priestor pre firmy.

2018

Samsung The Wall a microLED

Jednou z prelomových technológií predstavených v daný rok boli microLED obrazovky od Samsungu. Berú si to najlepšie z LCD panelov aj OLED displejov. Obraz tvoria veľmi drobné LED diódy, ktoré sa dajú samostatne ovládať. To znamená perfektný kontrast. Ale zároveň dostatočnú hustotu, teda jemnosť obrazu a energetickú nenáročnosť. A nehrozí vypaľovanie obrazu ako pri OLED displejoch.

 

Samsung The Wall Zdroj: Samsung

 

Do micro či mini LED sa postupne pustilo viacero výrobcov, ale za prelomový bod, kedy sa dostali do pozornosti bežných používateľov je The Wall od Samsungu predstavený na CES v januári 2018. Tento rok sa máme dočkať použitia miniLED obrazoviek v nových iPadoch a MacBookoch.

 

Spot by Boston Dynamics a robotika

Pravdepodobne žiadna firma neurobila pre popularizáciu robotiky tak veľa ako Boston Dynamics. Hlavne preto, že ich roboty nie sú len niečo priemyselné a neforemné. Ale stroje s nohami a rukami, ktorý sa snažia simulovať pohyb zvieracieho a ľudského tela. Lepšie potom slúžia na pohyb po náročnom teréne pre záchranné či vojenské zložky.

 

 

Majú za sebou niekoľko prelomových modelov. Ale pred dvoma rokmi sa ich model robotického „psa“ Spot dostal aj do predaja. Aj keď nie pre bežného smrteľníka, keďže stojí okolo 75-tisíc dolárov. Za túto sumu však dostaneš 25 kilogramového štvornohého robota s perfektným zmyslom pre rovnováhu a navigáciou medzi objektami. Zatiaľ funguje ako dron na diaľkové ovládanie s pár automatickými funkciami. Posledný model Boston Dynamics už dokáže urobiť salto alebo tancovať Hriešny tanec.

2019

Galaxy Fold a ohybné displeje

Hoci sa ohybné displeje objavovali v priemysle už skôr, do širokého povedomia ich dostali až prvé smartfóny s takouto obrazovkou. Na jar v roku 2019 sa ukázali prvé finálne vzorky. Najprv od neznámej firmy Royole, ale potom aj Huawei Mate X a hlavne Galaxy Z Fold.

Minuloročný Z Fold 2 sa stal jedným z najinovatívnejších smartfónov a postupne pribudli nové modely, ktoré ohybný displej používali rôzne. Lenovo dokonca aj u nás začalo predávať ThinkPad X1 Fold, notebook s ohybným displejom. S príchodom výrobného postupu takzvaných tlačených flexibilných displejov pominie aj ich hlavný nedostatok – vysoká cena.

 

Galaxy Z Fold Zdroj: Samsung

 

Apple TV+ a Disney+ a streamovacie služby

Hoci so streamovaním multimediálneho obsahu je spájaný primárne Netflix, v roku 2019 naplno prepukol tento ošiaľ. Dovtedy to v takej či onakej podobe skúšali viacero značiek. Ale žiadne veľké mená. Po oznámení služby Disney+ a Apple TV+ už však bolo jasné, že to nie je len nejaká doplnková služba, ale plnohodnotná náhrada televízneho vysielania.

 

Disney Plus dorazí onedlho aj na Slovensko Zdroj: Disney

 

Svoju streamovaciu službu renovovalo aj HBO a nazvalo ju HBO Max. Spoločným znakom týchto služieb je dostupnosť takmer na celej planéte, mesačná platba bez viazanosti, fungovanie na všetkých platformách a hlavne obrovská knižnica filmov a seriálov na požiadanie, aj v 4K rozlíšení. Pandémia o rok neskôr tejto technológii ešte viac zafúkala do plachiet a oficiálne začala doba streamovacia. 

2020

Zoom a videokonferencie

Minulý rok mal vplyv aj na technologické trendy. Pandémia znamenala prácu z domu, a to so sebou prinieslo rozvoj videokonferencií, ktoré zaznamenali obrovský boom. Je takmer isté, že inak by to bola len okrajová funkcia na ukázanie vnúčat starej mame na opačnom konci republiky.

 

Zdroj: Zoom

 

Postupne pridali alebo vylepšili funkciu videohovorov prakticky všetky platformy, ale najviac sa darilo a darí platforme Zoom založenej v roku 2011. Počet videohovorov za deň narástol z 10 miliónov v decembri 2019 na 300 miliónov v apríli 2020. Momentálne sa hodnota firmy pohybujú okolo sumy 150 miliárd dolárov.

 

PlayStation 5 a Xbox Series X a konzoly novej generácie

Rok 2020 bol významný aj pre herný priemysel. Priniesol so sebou úplne novú generáciu herných konzol od Sony aj Microsoftu. Japonská aj americká firma nechali fanúšikov čakať dlhých 7 rokoch (s malým posunom v roku 2016 pri predstavení mierne vylepšenej PlayStation 4 Pro a Xbox One X). Za tú dobu sa toho vo svete videohier a hardvéru veľa zmenilo. Očakávania boli vysoké.

 

Zdroj: Sony

 

PlayStation 5 aj Xbox Series X so sebou priniesli násobne viac výkonu a podporu nových technológii vrátane 8K rozlíšenia, HDR a 120 Hz obnovovacej frekvencie, spolu s novými gamepadmi. S nástupom streamovania hier ako Google Stadia je dosť možné, že sú to posledné herné konzoly a o ďalších 7 rokov už bude všetko fungovať cez stream.  

 

5G

Minulý rok bol aj rokom spustenia novej generácie mobilnej siete. 5G bolo vo vybraných krajinách dostupné už v roku 2019, ale často išlo o testovaciu prevádzku a aj prvé bežne dostupné 5G smartfóny sa začali predávať až v roku 2020. Rovnako Slovenskú komerčnú 5G spustil operátor O2 na konci spomenutého roku.

 

Zdroj: Pexels

 

5G je nástupca LTE (4G) a prináša so sebou v prvom rade násobné zrýchlenie prenosu dát, ale aj zníženie odozvy, teda latencie. Okrem iného dovoľuje pripojenie omnoho väčšieho počtu zariadení na jeden prístupový bod a je tak stavaná pre rozbeh IoT – internetu vecí.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Instagram, Pixabay
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy tech
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť