Šéf investigatívcov Marek Vagovič aj politológ Grigorij Mesežnikov nám odpovedali na otázky týkajúce sa účasti Roberta Kaliňáka v politických diskusiách po zadržaní Gašpara a spol.
Odkedy Národná kriminálna agentúra zadržala bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a ďalších bývalých policajných funkcionárov, na obrazovky sa vrátil Robert Kaliňák. Bývalý minister vnútra hneď v deň akcie bránil obvinených, najviac sa zastával samotného exšéfa polície, ktorého do funkcie on sám nominoval.
„V prípade politickej zodpovednosti za túto kauzu je Kaliňák aj celá strana Smer v krátkych, to sa nedá poprieť z organizačného a inštitucionálneho hľadiska,“ komentuje pre Refresher Kaliňákove vystúpenie v rozhovore pre denník SME politológ Grigorij Mesežnikov.
Šéf investigatívcov portálu Aktuality Marek Vagovič vníma Kaliňákov comeback do televíznych diskusií rozpačito. Zároveň upozorňuje, že ak by trend zatýkania vo veľkých kauzách pokračoval, čoskoro by mohla Národná kriminálna agentúra klopať aj u politických funkcionárov: „Spočiatku bol trochu zaskočený, zrejme mu nebolo všetko jedno. Slučka sa pomaly sťahuje, takže ani ľudia z najvyšších poschodí politiky si nemôžu byť istí, či im raz nezabúcha na dvere NAKA. Tým viac, že Kaliňák bol ministrom vnútra v čase, keď ovládala políciu organizovaná zločinecká skupina na čele s Bödörom,“ povedal Marek Vagovič.
V článku sme sa bližšie pozreli na výroky Roberta Kaliňáka a spoločne s novinárom Marekom Vagovičom a politológom Grigorijm Mesežnikovom zanalyzovali správanie bývalého ministra vnútra, ktorý sa z politiky stiahol po vražde Jána a Martiny. Obaja sa bližšie pozreli aj na to, či Kaliňák kope v diskusiách viac za Smer, alebo za svoju osobu. A našli aj motiváciu, ktorá ho k verejným vystúpeniam vedie.
- Prečo si politológ aj investigatívny novinár myslia, že je Robert Kaliňák v úzkych
- Z akého dôvodu sa podľa Mareka Vagoviča rozhodol bývalý minister vnútra zastať Gašpara a Kováčika
- Či Kaliňák bráni viac seba alebo stranu Smer a prečo sa mu nedarí jedno ani druhé
- Prečo Kaliňákovi komplikuje situáciu aj Threema
- Ako sa snaží Robert Kaliňák vysvetliť silné argumenty protistrany a prečo sa mu to zatiaľ nedarí
Slučka sa pomaly sťahuje, Kaliňák pripúšťa, že úplatok 400-tisíc pre funkcionárov NAKA existoval
Podľa vyšetrovateľa vytvoril Norbert Bödör spoločne s vysokopostavenými policajtmi organizovanú skupinu, ktorá pracovala v jeho prospech. Okrem korupcie a ovplyvňovania vyšetrovania veľkých káuz, sa mala skupina zaoberať aj vypaľovaním menších firiem a zabezpečovaním informácií nezákonným spôsobom. Tie mali používať najmä v prospech politickej strany SMER-SD, ktorá mala takto získavať výhody v politickom boji. Vyšetrovateľ v uznesení menuje aj konkrétne kauzy, pričom minimálne polovica z nich má na stranu Smer priame prepojenie.
V rozhovore pre Plus 7 dní Robert Kaliňák skonštatoval, že niektoré sa skutočne stať mohli a treba ich prešetriť. „Tie s pohonnými látkami a tam, kde sú spomínaní mobilní operátori. V tej druhej malo ísť o úplatky v hodnote 400-tisíc eur. Ale budovať na týchto izolovaných skutkoch zločineckú skupinu je nepredstaviteľné,“ opovedal Robert Kaliňák na otázku Plus 7 dní, ktoré skutky sa podľa neho stali. Opakovane sa však zastal Tibora Gašpara, ktorý bol dlhé roky jeho priamym podriadeným. 400-tisíc si mali rozdeliť Fleischer, Bödör, Gašpar, Makó a Slobodník. Minimálne poslední dvaja menovaní to priznali aj polícii.
Robert Kaliňák vylúčil, že by bývalý policajný prezident zosnoval organizovanú skupinu s Bödörom a argumentoval tým, že ide o formulku, ktorú často vyšetrovateľ použije, keď nevie, čo iné má do uznesenia napísať.
Šéf investigatívneho tímu portálu Aktuality si nevie predstaviť, že by mohol Robert Kaliňák nevedieť o tom, čo popisuje uznesenie o obvinení v rámci akcie Očistec. „Je len ťažko predstaviteľné, že o tom ani len netušil. Nehovoriac o tom, že v prvých diskusiách pripustil, že sa s Bödörom tiež stretával. Netreba zabúdať ani na jeho nadštandardné väzby s Gašparom a spol. Som si však istý, že Kaliňák priznal len nevyhnutné minimum, keďže tieto schôdzky mohli byť monitorované. Inými slovami, nemohol poprieť úplne všetko, lebo by sa mu to mohlo vypomstiť – a v konečnom dôsledku otočiť proti nemu,“ uvádza Marek Vagovič s tým, že Kaliňák nemôže dráždiť hada bosou nohou, lebo by ho mohol uhryznúť. „Aj preto drží basu a zastáva sa svojich ľudí,“ dodáva Vagovič.
Mesežnikov: Kaliňák postupuje ako právnik, snaží sa vyviniť z politickej a trestnoprávnej zodpovednosti, nie je presvedčivý
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako Kaliňák vysvetlil stretnutia s Norbertom Bödörom a prečo môže ísť len o taktiku, ktorá vychádza z jeho právnických skúseností
- Prečo Marek Vagovič v súvislosti s kauzou Očistec spomína aj Petra Pellegriniho
- Prečo je Kaliňák jedným z najlepších rečníkov a akým spôsobom sa snaží novinárov v rozhovoroch rozhodiť
- Z akého dôvodu sa dá len ťažko poprieť, že má Smer politickú zodpovednosť za to, čo sa malo diať podľa uznesenia o obvinení v rámci akcie Očistec