Pridávanie predmetov do hrobov je bežné. S akými pamiatkami Slováci odprevádzajú svojich blízkych zosnulých?
Práca v pohrebníctve je psychicky extrémne náročná. Stretávať sa neustále s pozostalými či prenášať a upravovať telá zosnulých si žiada zamestnancov s veľmi odolnou psychikou. V rozhovore s riaditeľom pohrebníctva Marianum Borisom Šramkom sme sa dozvedeli, čím všetkým si pracovníci v pohrebníctve prechádzajú, ako zvládajú pohreby detí a ktoré pozície považuje riaditeľ za najnáročnejšie.
Vysvetlil nám, ako sa počas pandémie zmenilo pohrebníctvo či akým spôsobom sa zamestnanci chránia pri manipulácii s infikovanými telami obetí. Prebrali sme tiež, či existujú nejaké pravidlá pri výbere sprievodnej hudby, oblečenia zosnulého a predmetov, ktoré dávajú pozostalí do hrobu.
- Ako zamestnanci pohrebníctva pracujú s telami nakazených obetí bez toho, aby sa infikovali
- Či ľudia navštevujú cintoríny aj cez lockdown
- Prečo nemá zmysel, aby cintoríny kvôli zlodejom a vandalom kontrolovali kamerami
- Ako môže v týchto prípadoch pomôcť polícia
- Ako zamestnanci pohrebníctva zvládajú pravidelný kontakt s pozostalými a zosnulými
V čom sa zmenila práca v pohrebníctve počas pandémie koronavírusu?
Základom našej práce je stále úctivé nakladanie s telami zosnulých a vzdanie holdu ich blízkym. Nepoznanie správania sa vírusu však zo začiatku spôsobilo to, že sme boli účelovo opatrní tak, aby nedošlo k infikovaniu osôb, ktoré museli s telami nakazených zosnulých manipulovať. Od začiatku sme nenechávali veci na náhodu a komunikovali sme veci s tými najkompetentnejšími.
S kým konkrétne?
Veľmi nám v tejto veci pomohol pán doktor Palkovič, ktorý je hlavným patológom Slovenska. Od neho sme dostali skutočne tie najrelevantnejšie informácie. Vďaka nim sme vedeli zabezpečiť ochranu a bezpečnosť zamestnancov, a určiť detailné postupy manipulácie so zosnulými tým, ktorí boli v kontakte s telami nakazených.
Takže ste museli dodržiavať určité podmienky pri manipulácii s telami?
Áno, tieto špeciálne podmienky sú jasne stanovené Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Väčšina týchto úmrtí dochádza v nemocniciach. Telo obete ide najprv na patológiu a až potom je možné odviezť ho do pohrebnej služby.
Telo je vždy vložené v dvoch patologických vakoch. Naši pracovníci patologický vak pred manipuláciou vystriekajú dezinfekčným prostriedkom, potom ho vložia do ďalšieho patologického vaku a na záver do transportnej truhly. Toto je základný postup, aby nedošlo k infikovaniu osôb, ktoré musia s telom zosnulého manipulovať.
Pracovali ste už niekedy predtým s obeťami nákazlivých chorôb?
S telami obetí nákazlivých chorôb manipulujeme štandardne a bežne. Postupy sú rovnaké aj pri ostatných infekčných chorobách. Telá obetí, ktoré zomreli na infekčnú chorobu, sú lekárom vždy označené ako infekčné a manipulácia s nimi je úplne identická ako v prípade úmrtí na Covid-19.
Takže išlo o úplne bežný a známy postup, alebo ste sa pri koronavíruse niečomu priučili?Musím povedať, že nás táto pandémia naučila byť ešte obozretnejšími, opatrnejšími a najmä robiť tieto postupy s veľkým ohľadom na bezpečnosť zamestnancov. Jednotlivé kroky museli byť špecifikované do najväčších detailov, aby pracovník vedel, ako má vykonať prácu bez ohrozenia seba samého.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ktoré pozície v pohrebníctve sú psychicky najnáročnejšie
- Ako prebiehal pohrebný obrad prezidenta Michala Kováča
- Či si môže rodina pozostalého vybrať na obrade akúkoľvek hudbu
- Aké predmety dávajú ľudia najčastejšie do hrobu
- Za čo chodia pohrebníctvu reklamácie a čo si pozostalí naopak chvália