Na skládkach, kde končí odpad, produkuje bioodpad skládkový plyn a v niektorých prípadoch môže kontaminovať spodné vody.
V roku 2019 vyprodukoval priemerný Slovák 435 kg komunálneho odpadu. Za posledných 10 rokov teda ľudia na Slovensku produkujú odpadu o tretinu viac. Najviac je to v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji. V týchto krajoch ide až o 500kg komunálneho odpadu na jednu osobu.
V našej krajine sa snažíme zavádzať systém platby za toľko odpadu, koľko vyhodíme. V niektorých obciach tento systém už aj funguje. Domácnosť v takom prípade platí za počet odnesených nádob za rok. V praxi to môže vyzerať tak, že obec umiestni na odpadkové nádoby čip, ktorý smetiari pri vynášaní naskenujú a tak domácnosti zaúčtujú poplatok za jeho odvoz. Domácnosť, ktorá ukážkovo separuje a nevyhadzuje do komunálneho odpadu zbytočný plast alebo bioodpad, naplní svoju nádobu so zmesovým odpadom menej, ako domácnosť, ktorá do čiernej nádoby hádže všetko možné a zaplatí tak omnoho menej.
View this post on Instagram
- Čo Slováci triedia najviac.
- Ako pravidelne triedime odpad.
- Čo je to vermikompostovanie.
- Čo sú to kalifornské dážďovky.
- Ako nakladať s bioodpadom.
- Ukážeme ti dva recepty z „odpadu“
Tento systém je spravodlivejší, voči ľudom, ktorá separujú, pretože na väčšine území Slovenska sa ročný poplatok za odpad viaže len na počet ľudí v domácnosti. Čo znamená, že ak 4 členná rodina poctivo separuje, za odpad zaplatí ešte viac, ako sused, ktorý žije v domácnosti sám a do odpadu hádže ešte aj stavebný odpad, pretože v tomto prípade smetiari odnášajú všetky nádoby, ktoré patria k domácnosti.
Slováci trieda najviac plasty a najmenej bioodpad
Ministerstvo životného prostredia navrhuje aj spôsoby, ako znižovať množstvo bioodpadu. Tohoročný prieskum totiž ukazuje, že Slováci najmenej triedia práve ten.
Ak bioodpad skončí na skládke, rozklad trvá omnoho dlhšie, ako keby sa rozložil prirodzene. Väčšina slovenských miest a obcí sa od roku 2021 nevyhne povinnosti triediť biologicky rozložiteľný odpad kuchynských odpadov z domácnosti. Ministerstvo má v pláne zmeniť zákon o poplatkoch za uloženie odpadov a zákon o Environmentálnom fonde.
Tejto povinnosti sa vyhnú obce len v troch prípadoch. Ak zmesový odpad skončí v zariadení na energetické využitie odpadu ako napríklad v Bratislave a Košiciach, ak domácnosti všetok kuchynský bioodpad kompostujú alebo tam, kde nie je triedený zber technicky možný. Technický zber nie je možný napríklad v historických centrách miest.
Bioodpad podľa prieskumov tvorí až 45 percent zmesového komunálneho odpadu. Ročne ľudia na Slovensku vyprodukujú viac než 500-tisíc ton bioodpadu. Na skládkach rozložiteľný odpad produkuje skládkový plyn a v niektorých prípadoch môže kontaminovať spodné vody.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako kompostovať v záhrade.
- Ako si vyrobiť domáci kompostér.
- Akým spôsobom môžeš spracovať bioodpad.
- Recept na mrkvový toast a banánový chleba.