Upcyklačné štúdio BAGBET sa snaží navrátiť život textilu, pričom kladie dôraz na našu planétu.
Alžbeta Irhová je odevná dizajnérka a zakladateľka BAGBET - Upcycling Studio. Pri tvorbe kolekcií a výrobe odevov využíva metódu tzv. upcyklácie. Ide o premenu vedľajších produktov alebo textilného odpadu na kvázi nové odevy. Tieto majú pridanú umeleckú alebo environmentálnu hodnotu.
Vo svojich kolekciách zároveň poukazuje na obrovské plytvanie v módnom priemysle. Alžbeta využíva na svoju tvorbu veci, ktoré by skončili v koši. Môže ísť o odevy, ktoré ľudia zo svojich šatníkov vylúčili pretože sa im už jednoducho nepáčia, ale v BAGBET ich dokážu zakomponovať do úplne nového kúsku, ktorý môže inému zakazníkovi slúžiť roky. Jej prioritou je byť ohľaduplný voči prírode a dať na oko nepotrebným veciam druhú šancu.
View this post on Instagram
- Čo je to upcyklácia.
- Prečo sa Alžbeta rozhodla založiť vlastnú módnu značku.
- Koľko zaplatíš za kúsok z jej dielne.
- Prečo je potrebné dávať oblečeniu druhú šancu.
- Kde a ako sa môžeš naučiť upcyklovať textilný odpad aj ty.
- Aké sú najlepšie textilné materiály.
Aký je rozdiel medzi recykláciou a upcykláciou?
Upcyklácia je druhom recyklácie a dá sa definovať ako opätovné použitie materiálu bez znehodnotenia jeho kvality a zloženia. Ak sa stretnete s upcyklovaným odevom znamená to, že na jeho výrobu bol použitý textilný odpad v jeho rôznych podobách.
Čo považuješ za textilný odpad? Ide len o špinavé a potrhané oblečenie?
Častokrát si pod pojmom textilný odpad predstavíme špinavé a poškodené oblečenie, no nie je to úplne tak. Textilný odpad vzniká v momente, keď o oblečenie, alebo materiál jednoducho stratíme záujem. Môže ísť napríklad aj o nové oblečenie, ktoré sa nepredalo ani v najväčších výpredajoch, vyradené metráže látok, rezervné materiály, ktoré ostali nepoužité v krajčírskych dielňach, ale aj oblečenie, ktoré sme si kúpili, no nenosíme ho a v konečnom dôsledku aj textilný odpad v podobe poškodeného oblečenia.
Mojou hlavnou prioritou je vyhľadávať takéto materiály, spracovať ich a opäť ich vrátiť medzi spotrebiteľov, a tak dopomôcť k predĺženiu životnosti oblečenia.
Ako sa študentka hudby rozhodla, že si založí vlastnú módnu značku?
Hudbe sa venujem celý život. Študovala som klasickú hudbu, neskôr na vysokej škole experimentálnu hudbu. Počas štúdia som zistila, že to, čo ma fascinuje na celom procese najviac, je z veľkej časti práve ten experiment. Preto som sa rozhodla experimentovať aj v inom odbore - vo výtvarnom umení. Z výtvarných umení mi je osobne najbližšie práve odevný dizajn, ktorému sa v súčasnosti venujem.
Čomu konkrétne sa venuje tvoje štúdio BAGBET?
BAGBET je dizajnérske štúdio, ktoré sa zameriava na dizajnové spracovanie textilného odpadu a prebytkov textilnej veľkovýroby.
View this post on Instagram
Edukuješ svoje okolie o slow fashion? O tom, prečo je potrebné dávať oblečeniu druhú šancu? Akým spôsobom?
Pokladám za veľmi dôležité komunikovanie myšlienky udržateľnosti v spoločnosti. V BAGBET pravidelne edukujeme o udržateľnej móde prostredníctvom prednášok pre verejnosť a tiež pre školy. Aktuálne sme spustili aj nový program pre firmy, prostredníctvom ktorého prinášame aktivity zamerané na edukáciu o udržateľnej móde pre väčšie, ale aj menšie pracovné tímy.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Existujú na Slovensku upcyklačné kurzy.
- Odkiaľ pochádza materiál, ktorý používa štúdio BAGBET.
- Koľko peňazí zaplatíš za upcyklovaný kúsok.
- Či má Alžbeta kapsulový šatník.
- Čo treba zohľadňovať pri nákupe oblečenia.