Vírus je odolnejší, ako si vedci mysleli.
Vedci z Austrálskeho centra pre prevenciu chorôb (ACDP) skúmali, ako koronavírus reaguje na hladkých povrchoch. Jeho prítomnosť analyzovali na bankovkách, nehrdzavejúcej oceli, displejoch smartfónov či displejoch bankomatov. Vo všetkých prípadoch ide o povrchy, s ktorými sa stretávame každodenne. Zistenia pritom nevyznievajú veľmi pozitívne, upozorňujú TV Noviny.
Vírus na takýchto povrchoch dokáže prežiť až 28 dní. Výskum robili pri teplote okolo 20 stupňov Celzia a najmä v tme. Slnečné žiarenie koronavírus rýchlo likviduje, a tak chceli zistiť, ako dlho vírus prežije bez tohto vonkajšieho faktoru.
Je však otázne, do akej miery zostáva vírus po toľkých dňoch aktívny a nebezpečný. V experimente zároveň zistili, že aj v tme v teplote nad 30 a 40 stupňov už vírus hynul oveľa rýchlejšie. „Mieru povrchového kontaktu a množstva vírusu potrebného na infekciu ešte treba určiť,“ konštatujú vedci v štúdii.
Stopy koronavírusu pritom občas zostávajú prítomné aj v tele pacientov, ktorí ochorenie Covid-19 prekonali a napriek tomu už nie sú infekční a nemôžu nikoho nakaziť.