Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Obsah vznikol v spolupráci so spoločnosťou TV Markíza.
5. októbra 2020 o 9:19
Čas čítania 4:24
Daniel Mikolášik

Slovenskí stredoškoláci streamovali, ako ich spolužiačka takmer vykonala veľkú potrebu do umývadla. Čo znamená #TotoSomJa?

FILMY A SERIÁLY PÁN PROFESOR ŠIKANA
Uložiť Uložené

Nová epizóda populárneho seriálu Pán profesor bude pojednávať o šikane na školách.

Úspešný markizácky seriál Pán profesor opäť pokračuje, tento pondelok odvysiela premiérovú šiestu epizódu. Tá bude tentokrát o niečo vážnejšia ako predchádzajúce diely. Pojednávať bude predovšetkým o problematike šikany mladých na školách.

Odporúčané
Momo vtrhol na strednú školu a pre nesplatený dlh napadol študenta. Ako sa pripravoval na rolu v Pánovi profesorovi? Momo vtrhol na strednú školu a pre nesplatený dlh napadol študenta. Ako sa pripravoval na rolu v Pánovi profesorovi? 28. septembra 2020 o 10:15

Moderný vzťahový seriál s komediálnymi prvkami z prostredia fiktívnej slovenskej strednej školy divákov prenáša do školských lavíc bratislavského gymnázia. Stredoškolský profesor Samo (Tomáš Maštalír) sa s netradičným spôsobom výučby niekedy aj proti svojej vôli angažuje v problémoch druhákov.

Kľúčovou postavou najnovšej, šiestej epizódy, ktorú môžeš sledovať už dnes, bude seriálová Lili, ktorú stvárňuje mladá herečka Kristína Petráňová. Jej postava sa bude musieť vyrovnať s neustálou šikanou od svojich rovesníkov, a to len kvôli tomu, že je „iná“.

Slovenskí stredoškoláci streamovali, ako ich spolužiačka takmer vykonala veľkú potrebu do umývadla. Čo znamená #TotoSomJa?
Zdroj: TV Markíza

Na rozdiel od iných dievčat zo svojej triedy síce nemá dokonalé miery, avšak je veľmi šikovná, má rada učenie a vo voľnom čase sa venuje počítačom a technológiám. Podľa jej spolužiačok je však divná, nudná a neoblieka sa podľa najnovších trendov.

Odporúčané
Stredoškolská trieda s najväčším počtom infuencerov na Slovensku? Stredoškolská trieda s najväčším počtom infuencerov na Slovensku? 2. marca 2020 o 11:32

V najnovšej epizóde sa Lili aj napriek posmeškom rozhodne vstúpiť do volieb predsedu študentskej rady. Skríži tým však plány populárnej a vždy perfektne vyzerajúcej Petre (Tereza Romanová), ktorá sa ju bude snažiť zdiskreditovať.

Slovenskí stredoškoláci streamovali, ako ich spolužiačka takmer vykonala veľkú potrebu do umývadla. Čo znamená #TotoSomJa?
Zdroj: TV Markíza
 

Dopadne to tak, že spoločne so spolužiakom Rolandom (Marek Lupták) pred desiatkami študentov a profesorov budú streamovať priamo zo školského WC, ako sa Lili snaží po požití preháňadla vykonať veľkú potrebu. Ako to celé dopadne sa dozvieš už dnes večer. Následne vznikne hashtag #TotoSomJa, ktorý stredoškoláci budú verejne zdieľať s ich skutočnými osobnosťami a problémami.

Čo by mladé herečky z Pána profesora poradili študentom, ktorých v škole šikanujú?

V súvislosti s témou sme vyspovedali aj mladé seriálové herečky, ktoré v šiestej epizóde hrajú ústredné postavy – Petra, ktorá šikanuje (Tereza Romanová) a Lili (Kristína Petráňová), ktorá je obeťou šikany. Zisťovali sme, čo by hlavné protagonistky poradili študentom, ktorých v škole šikanujú a či boli niekedy aj oni v osobnom živote svedkami šikany.

Bola si niekedy svedkom alebo dokonca obeťou šikany? Ak áno, o čo išlo?

Tereza Romanová: „Obeťou šikany som nikdy nebola. Na základnej škole som síce mala problémy so spolužiačkami, ale vždy som sa nejako vedela vynájsť a skamarátiť sa s inými ľuďmi.“

Kristína Petráňová: „Áno, bola som obeťou šikany. Preto som sa do postavy veľmi ľahko vžila. Lili si prežíva to isté, čo som zažívala ja na základke. Týkalo sa to môjho vzhľadu. Spolužiaci mi dávali najavo, že nevyzerám ako modelka, tým pádom nie som dostatočne cool. Našťastie sa to nevyhrotilo do takého extrému ako v seriáli.“

Slovenskí stredoškoláci streamovali, ako ich spolužiačka takmer vykonala veľkú potrebu do umývadla. Čo znamená #TotoSomJa?
Zdroj: TV Markíza


Čo by si poradila študentom, ktorých v škole šikanujú?

Tereza Romanová: „Ľuďom s podobným problémom, aký nastáva v tejto epizóde, by som odporučila, aby sa vždy s určitým problémom na niekoho obrátili. Či už na rodinu, alebo učiteľa, ku ktorému majú bližší vzťah na škole. Vždy sa s tým dá niečo urobiť, no je to určite ľahšie, keď má človek niekoho, kto mu s tým pomôže a poradí ako sa má v určitých situáciách správať.“

Kristína Petráňová: „Študentom, alebo obetiam šikany by som poradila to že, čo hovoria druhí ľudia neznamená, že to musí byt pravda. Na ich názore vôbec nezáleží. Záleží hlavne na tom, čo si TY myslíš o sebe. Ako sa TY cítiš. Nikto ti nemôže zobrať to, že sa máš rad. Nech sa majú radi za to, akí sú, napriek tomu, že vystupujú z radu. Nehovorím že to je ľahké. A taktiež nehovoriac o tom, aké to má následky na človeka počas života. Ak je to ale veľmi zlé, nech vyhľadajú pomoc nejakej autority. Učiteľ, výchovný poradca alebo aj rodičia. Hlavne hovorte o tom, ako sa cítite. Neberte to na ľahkú váhu.“

Slovenskí stredoškoláci streamovali, ako ich spolužiačka takmer vykonala veľkú potrebu do umývadla. Čo znamená #TotoSomJa?
Zdroj: TV Markíza


Reflektuje podľa teba epizóda Pána profesora o šikane to, čo sa deje na slovenských stredných školách?

Tereza Romanová: „Z môjho pohľadu je príbeh, ktorý sa odohráva v tejto epizóde, výborným príkladom šikany, ktorá sa podľa mňa objavuje vo väčšine školách na Slovensku, či už stredných, alebo základných. Myslím, že si tam mladí ľudia vedia nájsť ponaučenie či už z pohľadu obete, toho, čo tú šikanu vyvolá a taktiež z pohľadu tých, čo sa k nej pridajú.“

Kristína Petráňová: „Áno, samozrejme táto epizóda reflektuje čo sa deje na školách. Síce sú to extrémy, ale aj to sa deje. Všade je nejaká forma šikany. Nemusí to byt len v škole.“

Miera výskytu šikany na slovenských školách sa zvýšila

Šikanovanie a kyberšikanovanie sú na slovenských školách rozšírené, pričom miera ich výskytu sa v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi zvýšila. Vyplýva to z výsledkov minuloročného výskumu Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) Šikana a kyberšikana na školách.

Z prieskumu vyplýva, že prítomnosť šikanovania v škole uviedla viac ako polovica respondentov (51,8 percenta). Najvyšší výskyt šikanovania uviedli žiaci a žiačky základných škôl (56 percenta), no stretlo sa s ním aj takmer 51 percent študentov osemročných gymnázií a 44,8 percenta stredoškolákov. Len 9,5 percenta respondentov uviedlo, že na škole, ktorú navštevujú, sa šikana nikdy nevyskytla.

S kyberšikanovaním sa žiaci na našich školách donedávna stretávali zriedkavo, no podľa výsledkov SNSĽP má v súčasnosti s týmto fenoménom skúsenosť viac než tretina respondentov. O šikanovaní v kyberpriestore už počulo 66,3 percenta žiakov a žiačok.

Slovenskí stredoškoláci streamovali, ako ich spolužiačka takmer vykonala veľkú potrebu do umývadla. Čo znamená #TotoSomJa?
Zdroj: Pracasmladezou.sk

Viac ako tretina respondentov - 34,9 percenta, sa stala obeťou alebo svedkom kyberšikanovania. Viac ako 13 percent prípadov v tejto sfére ostáva skrytých. Podľa prieskumu vyše sedem percent žiakov uviedlo, že učitelia sa síce o šikane dozvedeli, no násilník nebol potrestaný a problémy stále pokračujú. Až 45,6 percenta respondentov nevie, aký postup pri riešení šikany škola použila.

Výskum potvrdil výsledky iných štúdií, že výskyt tohto sociálno-patologického javu je bežný aj na Slovensku. „K pozitívnym zisteniam výskumu patrí fakt, že zatiaľ nie je možné potvrdiť výskyt tradičnej šikany a kyberšikany na našich školách v rozsahu prirovnávanom k epidémii, o akom referujú zahraničné výskumy a médiá. Hoci situácia na Slovensku nie je taká alarmujúca, ako uvádzajú mnohé západné krajiny, hlavné zistenia výskumu sú znepokojivé a nemožno ich bagatelizovať,“ uvádza SNSĽP.

Výskum upozornil na dlho zdôrazňovanú potrebu zlepšenia statusu učiteľa a poukázal aj na potrebu venovať systematickú pozornosť prevencii a eliminácii tohto negatívneho fenoménu. Súčasne prispel k zámeru strediska zmapovať výskyt a frekvenciu rozličných foriem šikanovania a kyberšikanovania žiakov a učiteľov na školách.

Najnovší diel môžeš sledovať v pondelok o 20:30 na TV Markíza.

Nadácia Markíza štartuje veľký projekt boja proti šikane

Cieľom projektu s názvom "Odpíšeme ti" je byť oporou pre obete šikany, ktoré sa častokrát nevedia alebo nemajú na koho obrátiť. Chceme začať otvorene hovoriť a diskutovať o téme šikanovania na miestach, kde je tento problém najrozšírenejší - medzi deťmi, učiteľmi a rodičmi.

Od dnešného dňa začína fungovať web www.odpisemeti.sk, ktorý ponúka možnosť urobiť dôležitý prvý krok a dieťa, ale aj dospelého človeka konajúceho v záujme dieťaťa, nasmeruje na správnu cestu riešenia. Pomoc je poskytovaná prostredníctvom anonymnej Linky detskej istoty – na bezplatnom telefónnom čísle 116 111, ktoré je k dispozícii 24 hodín, 7 dní v týždni, ale aj e-mailom zaslaným na adresu [email protected] a cez chat, ktorý je na webe dostupný vo vybraných hodinách. Návštevníci na stránke nájdu tiež množstvo dôležitých informácií o téme, ako aj zaujímavé videá a články.

Domov
Zdieľať
Diskusia