Výrazné obmedzenie hromadných akcií, zatváranie všetkých prevádzok o 22:00 a povinnosť nosiť rúško v exteriéri s určitými výnimkami sú opatrenia, ktoré od 1. októbra zavádza vláda Igora Matoviča.
Igor Matovič v pondelok na tlačovej konferencii po rokovaní ústredného štábu v tandeme s hlavným hygienikom Jánom Mikasom oznámili nástrel nových oveľa prísnejších epidemiologických pravidiel, ktoré miestami pripomínajú tie z prvej polovice roka 2020.
Premiér následne v TV Markíza popisoval aj detaily opatrení, v stredu však už bolo všetko inak. Z pôvodne avizovaných kompletne zrušených hromadných podujatí sa vykľulo obmedzenie pre 50 účastníkov, a tak niektoré odvetvia apelujú že je postup vlády nejasný a miestami aj chaotický. „Kritizovať to, že napravíme niečo, čo nebolo úplne fér, mi pripadá až dehonestujúce a nezmyselné,“ povedal Matovič v TV Markíza a dodal,, že „sme v totálnej kríze“. Priznal, že si na základe diskusií na Facebooku vláda a ústredný krízový štáb uvedomili, čo je a čo nie je fér.
Vyplýva to aj z našich posledných rozhovorov napríklad so zástupcami športu, ktorí ešte ani v stredu po 15:00 nevedeli, či budú môcť 1. októbra, teda v nasledujúci deň, nastúpiť na ihriská.
Premiér Igor Matovič a prezidentka Zuzana Čaputová sa zhodujú, že dôvodom zavedenia nových prísnych opatrení od 1. októbra je aj nezodpovednosť ľudí, silná dezinformačná vlna a neochota rešpektovať benevolentnejšie pravidlá z predchádzajúcich mesiacov. „Tretina ľudí doslova serie na pravidlá,“ skonštatoval nedávno Matovič. Ešte predtým vyhlásil, že sme si to pokazili a preberá vedenie boja proti koronavírusu od ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.
Úrad verejného zdravotníctva ešte počas včerajšieho dňa zverejňoval opatrenia, ktoré platia už dnes. Niektorí teda mali len veľmi málo času, aby sa pripravili. Nové opatrenia sa týkajú hraníc, hromadných podujatí, rodinných osláv, prevádzok, obchodov, nosenia rúšok. Zároveň vláda vyhlásila s platnosťou od 1. októbra na 45 dní núdzový stav v krajine. Prinášame kompletný prehľad toho, čo sa na Slovensku dnešným dňom zmení a reakcie niektorých dotknutých oblastí.
Spolumajiteľ bratislavského baru Bukowski: Tieto opatrenia možno spôsobia, že na jar nebude existovať ani jeden klub
Prevádzky verejného stravovania sú od 1. októbra povinné rešpektovať otváracie hodiny len do 22:00, uvádza Úrad verejného zdravotníctva. Výnimku majú donáškové služby a výdaj cez okienko. Medzi prevádzky verejného stravovania patria všetky reštaurácie, bary, diskotéky, krčmy a iné priestory, kde sa podávajú nápoje alebo jedlo. Príbor nesmie byť voľne dostupný pre zákazníkov na stoloch a pracovníci musia vykonávať dezinfekciu stolov a dotykových plôch po každom zákazníkovi.
O reakciu na nové pravidlá Úradu verejného zdravotníctva sme požiadali bratislavský bar Bukowski. „My sme nočný bar, a tým pádom teraz určite prichádzame o väčšinu tržieb, ktoré sa u nás bežne robia. Do baru nejdete o 16:00 na kávičku. Tak isto naši zamestnanci prichádzajú o desiatky hodín, ktoré by za normálnych okolností mali odpracované, o tringeltoch ani nehovoriac. Čiže, inými slovami, doplatia na to naši zamestnanci ako aj my sami,“ hovorí pre Refresher Michal Kružlik, spolumajiteľ barov Bukowski a Baudelaire.
Michal Kružlik si myslí, že to pre veľa podnikov bude likvidačné. Na základe svojich skúseností z jari odhaduje, že budú veľmi radi, keď sa im podarí po uvoľnení opatrení byť „na nule“, aby neskrachovali a boli schopní pokračovať ďalej. „Ale je takmer isté, že s takýmito obmedzeniami budeme každý mesiac v mínuse. Nočné podniky, ktoré nemajú žiadnu finančnú rezervu, sa do existenčných problémov zrejme dostanú okamžite. U ostatných záleží na tom, koľko budú opatrenia trvať, dlhšia kríza môže tento typ nočného života v mestách úplne zlikvidovať,“ dodáva Michal Kružlik.
Zatiaľ zvažujú v Bukowski aj možnosť výdaja cez okienko, s blížiacim sa chladným počasím však počet ľudí v centre klesá. Informácie o možnej kompenzácii nemajú žiadne. Podľa spolumajiteľa dvoch bratislavských klubov si vláda neuvedomuje, že tieto opatrenia môžu prevádzky zlikvidovať.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- O akú časť tržieb prídu slovenské bary a aké možnosti momentálne zvažujú
- Vďaka ktorej „zázračnej vete“ zachránili aspoň dočasne slovenský šport
- Čo znamená zavedenie núdzového stavu aj mimo zdravotníctva? (odpovedá ústavný právnik)
- Ako obchodné centrá budú riešiť problém s počítaním zákazníkov aj napriek tomu, že majú množstvo vchodov?
- Či budú slovenské futbalové ligy a ako sa chystajú obmedzenia riešiť