Čo sme sa dozvedeli z rozsudku nad Róbertom z Košíc a čo na to hovorí elitný prokurátor?
V košickej pivárni na Štúrovej ulici bol 1. február 2019 piatkový večer ako každý iný. Ľudia pili a zabávali sa. Objavili sa však medzi nimi aj takí, ktorí si chceli zapáliť jointa. V pivárni sedel aj 24-ročný Róbert Dž. ktorý asi netušil, že mu nasledujúce minúty navždy zmenia život. Opis situácie vyplýva z rozsudku Okresného súdu Košice II, ktorý má redakcia Refresheru k dispozícii.
Do miestnosti kde s kamarátkou popíjal pivo vošli dvaja policajti. Začali kričať na ľudí, aby dali ruky na stôl. V momente, keď ich do prevádzky vošlo 20 každému došlo, že sa začala policajná razia.
Hostí pacifikovali príslušníci poriadkovej polície spolu s členmi pohotovostnej motorizovanej jednotky. Po tom, ako im prikázali dať ruky na stôl ich postavili k stene a do miestnosti vošli psovodi, ktorých psy boli vycvičené na hľadanie drog.
- Prečo dostal Róbert 12-ročný trest za malé množstvo marihuany
- Čím argumentuje jeho obhajca
- Aké právne problémy sprevádza slovenská drogová politika
- Čo si o tom myslí profesor trestného práva a prokurátor
- Ako sa k problematike trestných sadzieb za drogy stavajú politici
Policajti u Róberta nič nenašli a poslali návštevníkov baru von. Hostia sa museli vrátiť, keď si polícia všimla batohy v rohu miestnosti. Jeden z policajtov vyzval Roba, aby vybral všetky veci na stôl. Na otázku, čo sa nachádza v dóze odpovedal, že „tráva”. Nasledovala výzva, aby si všetko okrem nej zbalil. Vyviedli ho na chodbu, kde počkal na koniec razie. Potom ho odviezli na obvodné oddelenie.
Tu nastáva jeden z kľúčových momentov procesu a zároveň právny problém zvaný sebaobviňovanie. Ten hovorí o tom, že nikto nie je povinný orgánom činným v trestnom konaní zadovážiť dôkazy proti nemu samému. Tento problém rieši polícia poučením počas ktorého informujú podozrivých, že môžu dobrovoľne odmietnuť vydať vec dôležitú pre trestné konanie po čom nasleduje jej odňatie. To musí byť dodatočne odobrené prokurátorom, ak jeho súhlas nemá polícia už dopredu.
V praxi to často vyzerá tak, že polícia počas razie vyzve podozrivého, aby vec vydal dobrovoľne, čo väčšinou aj urobí. Na mieste vypíšu zápisnicu o vydaní veci, ktorú podozrivý podpíše a s ňou vydá policajtom kľúčový dôkaz proti sebe samému. Čo ak však také poučenie na mieste nedostal a papier podpísal až na stanici?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako sa bráni Róbertova obhajoba
- Čo hovorí na súčasnú drogovú politiku prokurátor a jeden z možných kandidátov na generálneho prokurátora Jozef Čentéš
- Aký je problém pri posudzovaní obvyklej jednorázovej dávky podľa odborníka na závislosti
- Čo hodlá s podobnými prípadmi urobiť vláda Igora Matoviča