Milióny hráčov po celom svete si skrátka nevedia prestať klikať na štart.
Ak si fanúšikom počítačových hier, alebo večer namiesto Netflixu zvykneš zamieriť na streamovaciu službu Twitch, určite si postrehol nový fenomén posledných týždňov.
Reč je o bláznivej multiplayerovej skákačke Fall Guys: Ultimate Knockout, ktorú hrala už takmer každá známejšia tvár a v počte divákov aktuálne pravidelne poráža aj Grand Theft Auto V, Minecraft, World of Warcraft či Dead by Daylight.
- Prečo je Fall Guys: Ultimate Knockout jednou z najpopulárnejších hier súčasnosti
- Z ktorých televíznych súťaží, ktoré určite poznáš aj ty, čerpá inšpiráciu
- Koľko stojí a na ktorých platformách ju môžeš hrávať
- Ako kopíruje Fortnite alebo Call of Duty: Warzone
- Či si Fall Guys čoskoro zahráš aj na mobiloch s Androidom a iOS
Mohlo by sa zdať, že ide len o šťastne trafený koncept párty hry, s ktorou mali vývojári zo štúdia Mediatonic skrátka obrovské šťastie.
Bližší pohľad však dáva tušiť niečo iné. Fall Guys totiž spája hneď niekoľko tých najmodernejších a najobľúbenejších prvkov hrateľnosti a ak sa nad tým zamyslíš viac, na masový úspech je vlastne predurčená.
O čo vlastne ide? 60 hráčov, jeden víťaz
Fall Guys: Ultimate Knockout je výhradne multiplayerová záležitosť. Bez pripojenia na internet si ju nezahráš a nemá vlastne ani vôbec žiadny príbeh. Každá hra je vlastne úplne o tom istom.
Na začiatku si jedným zo 60 hráčov, ktorí majú za cieľ dostať sa až do finále šialenej prekážkovej dráhy plnej nástrah. V každom kvalifikačnom kole však tí najslabší vypadnú. Ak teda chceš vyhrať, musíš byť vždy napríklad v top 42-tke, neskôr v top 26-tke a nakoniec vo finálovej top 14-tke, ktorá sa pobije o víťazstvo.
Obvykle ti stačí byť na prekážkovej dráhe dostatočne rýchly, nepadať z plošín, nenechať sa vystrčiť iným hráčom alebo sa vyhnúť všetkému, čo na teba poletí z kanónov na trati.
Inšpirácia televíznou reality show a bizarnými japonskými programami
Jednotlivé dráhy sú pravdepodobne inšpirované reálnym svetom. Americká televízia ABC totiž v roku 2008 vysielala neľútostnú show Wipeout, ktorá sa neskôr dostala aj do Veľkej Británie pod názvom Total Wipeout.
U nás je však známejšia japonská súťaž z roku 1986 pod názvom Takešiho hrad. Ak si o niečo starší, po zhliadnutí niekoľkých YouTube videí si možno okamžite spomenieš, o čo išlo. Súťaž dokonca okolo rokov 2011 a 2012 vysielala aj česká Prima COOL a slovenská TV Joj, hoci iba v dabingu s japonskými súťažiacimi.
„Prežijú len tí najlepší a najšikovnejší. Na začiatku čakala na stovku adeptov prvá prekážka, na ktorú sa postupovalo hromadne. Kto ju prekonal v časovom limite, postupoval do ďalších kôl,“ písal vtedy oficiálny text distribútora.
Japonská produkcia dokonca tú americkú zažalovala za kopírovanie, no zdroje už neuvádzajú, či úspešne. Podobné súťaže totiž fungovali snáď už od roku 1965. Vo francúzskom formáte Hry bez hraníc dokonca proti sebe súperili jednotlivé európske krajiny.
Mimochodom, určite si všimneš, že Takešiho hrad či práve Wipeout, teda televízne súťaže s reálnymi ľuďmi, sú ešte brutálnejšie a oveľa náročnejšie, než virtuálny Fall Guys, hoci za klávesnicou pochopiteľne žiadne zranenie nehrozí.