Česká stopa zostáva nezmazateľnou ako v Hirošime, tak aj v Bejrúte.
Dominantou prístavu v Bejrúte bolo viac ako polstoročia obrovské silo, v ktorom Libanon uskladňoval svoje zásoby obilia. Keď v prístave explodoval dusičnan amónny a roztrhal všetko, čo mu stálo v ceste, silo ostalo ako jediná budova v blízkosti výbuchu stáť, informujú Novinky.cz.
Výbuch na nepoznanie zdevastoval okolie niekoľkých stoviek metrov, avšak už na prvotných fotografiách a videách zo sociálnych sietí bolo jasné, že jedna budova v prístave nespadla a stojí aj naďalej. Obrovské silo pritom v roku 1967 postavili českí montéri z mesta Pardubice, ktorí pracovali v národnom podniku Průmstav.
Na fotografiách sa dá vidieť, že aj keď veľká časť konštrukcie sila výbuch prežila, objekt na uskladňovanie obilia vyzerá tak, akoby ho niekto prerezal na polovicu. Jiří Požár, ktorý v podniku Průmstav pracoval ako výrobný a podnikový riaditeľ , pre Deník Právo skonštatoval, že silo bolo postavené spôsobom, ktorý z neho spravil takmer nezničiteľnú konštrukciu.
Špekuluje sa, že výbuch dusičnanu amónneho v bejrútskom prístave mohol mať silu malej atómovej bomby. Pevnosť konštrukcie sila je o to pôsobivejšia.