Viaceré z týchto fotografií si už zrejme videl. Vieš však ako vznikli?
Každá fotografia má svoj príbeh. Narkobarón Pablo Escobar na dovolenke s rodinou v USA, vyliatie kyseliny do bazénu s Afroameričanmi či svetoznámy pohľad na obrovský výstrih herečky Jayne Mansfield.
Do článku sme vybrali 10 historických fotografií z 20. storočia, ktoré sú význačné svojou slávou či pozoruhodným pozadím skrývajúcim sa v zachytenom momente. Počul si už o tom, ako vznikla legendárna snímka bozku dvoch cudzincov na Times Square?
- O spomienkach muža, ktorý žil v čase Španielskej chrípky
- Kto bol najvyšší vojak nacistov
- Ako si údajná žena z fotografie bozku na Times Square spomína na daný deň
- Ako sa fotografovi podarilo zachytiť na snímke manželov, ktorým pred momentom zomrelo dieťa
- Čo znamenal legendárny pohľad Sophie Loren na výstrih herečky Jayne Mansfield
Improvizované ochranné rúška z 20. storočia (1918)
Smrtiaca Španielska chrípka si v rokoch 1918 až 1920 vyžiadala zhruba 50 miliónov obetí. Počas pandémie sa v minulosti, tak ako teraz, chránili ľudia mimo iného aj ochrannými rúškami. Záber z Walter Reed Hospital vo Washingtone zobrazuje zdravotnú sestru, ktorá si z obväzov vytvorila improvizované rúško.
Na dané obdobie majú preživší skutočne hrozivé spomienky, ktoré neskôr rozprávali aj svojim deťom. „Hovorili mi o celých rodinách, ktoré na to zomreli, a nemal ich kto pochovať,“ cituje portál Oregon Live slová Američana Garfielda Johnsona, ktorý mal v čase Španielskej chrípky 5 rokov.
Španielskou chrípkou sa v tom čase nakazil aj jeho otec, ktorý na 3 dni upadol do bezvedomia, no nakoniec prežil. Georgeov mladší brat infikovanie nebezpečnou chrípkou rovnako ako otec prežil, no bohužiaľ, natrvalo zasiahla jeho mozog.
Najvyšší nemecký vojak z druhej svetovej vojny (1944)
Rodičia Nemca Jakoba Nackena mali takmer 190 centimetrov, a tak sa dalo čakať, že ich syn nebude práve najmenší. Predčil ale všetky očakávania a potiahol to až na neuveriteľných 221 centimetrov (niektoré zdroje uvádzajú aj viac), píše Daily Mail. Svoju výšku dokázal speňažiť v cirkuse, v ktorom ho prezývali ako Uranus či Obor z Porýnia.
No keď prišla druhá svetová vojna, pridal sa k vojskám Wehrmachtu a stal sa najvyšším nemeckým vojakom nacistického Nemecka. V danom čase bol vraj tiež najvyšším mužom na svete. Nackena a jednotku zhruba 250 nemeckých vojakov, v ktorej slúžil, zajali počas augusta 1944 vo Francúzsku pri bojoch v Calais. Do roku 1945 ho držali v britskom väzení. Pred koncom 50. rokov emigroval do USA, kde následne pracoval. Zomrel v roku 1987 ako 81-ročný.
Bozk na Times Square (1945)
Na fotografii známej ako „V-J (Victory over Japan) Day kiss“ pozorujeme námorníka, ktorý sa zrejme vrátil z bojov proti Japonsku. Keď sa na Times Square v New Yorku dozvedel, že USA zvíťazilo vo vojne s Japonskom, od radosti pobozkal cudziu ženu. Tento moment sa podarilo z rozličných uhlov zachytiť rovno dvom fotografom – Alfredovi Eisenstaedtovi a Victorovi Jorgensenovi.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako ľudia skákali z panelákov, aby utiekli pred komunistami
- Prečo sovieti ľuďom zamurovali ich okná
- Z akého dôvodu nalial majiteľ motela do bazénu s Afroameričanmi kyselinu
- Ako trávil narkobáron Pablo Escobar svoj voľný čas s rodinou
- Ktorý slávny boxer zachránil samovraha pred tým, aby sa zabil