
Pleseň z Černobyľu bude zrejme chrániť ľudí cestujúcich na Mars. Dokáže blokovať radiáciu a rastie takmer sama
Cesta na Mars by ľudskému telu dala až 60 % radiácie z maximálnej dávky bezpečnej za celý život.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Výbuch elektrárne v Černobyle z roku 1986 je dodnes tou najhoršou katastrofou v histórii jadrovej energetiky. Ľudstvu však teraz, paradoxne, môže pomôcť pri kolonizovaní Marsu, informuje Engedget.
Reč je, samozrejme, skôr o technológiách, ktoré boli použité pri odstraňovaní následkov radiačnej havárie. Pri jednej ceste na Mars by totiž ľudské telo dostalo taký objem vesmírneho žiadenia, ktoré sa rovná približne 60 % dávky považovanej za bezpečnú, ale za celý ľudský život.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1603 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM
Astronautov a v budúcnosti isto aj vesmírnych turistov teda bude potrebné chrániť. Postarať by sa o to mohla pleseň, ktorej sa veľmi dobre darí v miestach najviac zasiahnutých rádioaktívnym spádom z Černobyľu. Vedci ju už testovali aj na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS a všetko nasvedčuje tomu, že radiáciu mimoriadne efektívne blokuje. Teraz sa teda uvažuje o jej využívaní pri cestách na Mars, ale aj na Mesiac.

Vďaka hube sa dokonca znova spopularizoval termín „rádiosyntéza“, teda delenie v podmienkach extrémnej radiácie. Cladosporium sphaerospermum, ako sa pleseň volá, pri nej dokáže premierať gama žiarenie na chemickú energiu.
Pri jednoduchom teste na ISS došlo k zníženiu objemu radiácie o 2 percentá, čo sa nezdá ako veľa, no testovaný bol iba koberec hrubý približne 1,7 mm. V prípade, že by vedci chceli použiť hubu ako poriadny radiačný štít, mohli by použiť aj vrstvy hrubé niekoľko centimetrov.

Nespornou výhodou takéhoto prírodného riešenia proti radiácii by bolo aj to, že by si ho astronauti mohli jednoducho vyrábať priamo na budúcej základni na Marse. Na to, aby sa rozrástla po všetkých budovách, by stačilo len pridávať správne živiny.
Štíty by teda do vesmíru nemuseli cestovať zo Zeme, pri štartoch rakiet sa totiž dôsledne zvažuje každý kilogram nákladu.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
