Väčšinou šlo o prácu z domu, ale našli sme aj zopár klasických inzerátov na letnú brigádu.
„Takto, toto je systém MLM,“ objasňuje pani, keď sa pýtam, ako vlastne funguje ich systém a za aký čas si viem privyrobiť, dajme tomu, okolo stovky. „Je to spôsob, akým sa robí napríklad Oriflame, Avon... Ale TianDe má lepšie podmienky.“
Koľkokrát si si už skúšal nájsť brigádu alebo prácu na Facebooku? V najznámejších diskusných skupinách okresných miest sú desaťtisíce členov, ktorí ponúkajú aj hľadajú prácu.
Bežné ponuky pre kuchárov, čašníčky, upratovačky či predavačky lístkov na letných kúpaliskách sme tentokrát obišli. Namiesto nich sme sa zamerali na tie, pri ktorých v komentároch prevládala rovnaká odpoveď od inzerenta: viac info v správe.
Pri podobných komentároch sa nám, obrazne povedané, otvára nožík vo vrecku. Nedalo nám to a na desať takýchto ponúk sme zareagovali. Prinášame ti prehľad niekoľkých „zaručených spôsobov, ako si privyrobiť“, ktoré sú vhodné zvyčajne pre každého. Mala by ti stačiť „ambicióznosť a schopnosť pracovať s Facebookom“.
- ZAMESTNANIE / BRIGÁDA - hľadám / ponúkam
- Ponúkam / hľadám prácu, brigádu, výpomoc
- ORAVA - Ponúkam / Hľadám - Prácu , Brigádu , Výpomoc
- Brigády v Bratislave
- Práca, brigády - PREŠOV a okolie
Pre ochranu osobných údajov v článku neuvádzame mená jednotlivých inzerentov.
- Aké typy práce si vieš zohnať na Facebooku
- Ako vyzerajú správy ľudí, ktorí v komentoch nechcú viac prezradiť
- Či sú tieto ponuky legálne
- Na čo si pri hľadaní roboty na sociálnej sieti máš dávať pozor
Vieš kopírovať a vkladať?
„Ako by sa ti páčilo zarábať z domu, kde ti stačí iba telefón alebo počítač? Vieš kopírovať a vkladať? Rád cestuješ? Alebo rád komunikuješ s ľuďmi?“
Inzerát, ktorý nás zaujal ako prvý v skupine Ponúkam / hľadám prácu, brigádu, výpomoc, znel ako splnený sen. Môžeš zarábať, stačí ti k tomu internet a mobil a schopnosť kopírovať a vkladať. Tú, zdá sa, Slováci majú jedna radosť a tí najzručnejší z nich sa prebili až do parlamentu. Povedali sme si, že motyka možno vystrelí.
Mladý muž, ktorý inzerát uverejnil, mal na titulnej fotke na Facebooku citát „Úspech je cesta, nedostaví sa cez noc.“ Čakali sme teda premotivovaného finančného poradcu, alebo aspoň wannabe podnikateľa.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako dopadol videohovor s prezentáciou firmy a akú príležitosť nám ponúkli
- Aké ďalšie ponuky sme za niekoľko dní odhalili na Facebooku
- Aké provízie ponúkajú bežné kozmetické pyramídy
- Čo sa skrýva pod pojmom „práca z domu“
- Či sú takéto ponuky vôbec legálne a čo si o nich myslia experti na zamestnanie