Niekdajších legiend slovenského rapu sme sa pýtali, ako dnes žijú, čomu sa venujú a ako hodnotia súčasnú rapovú scénu.
Začína sa prvá polovica 90. rokov minulého storočia. Medzi mladými Slovákmi sa hovorí o cédečku s názvom Zvuk Ulice, kde však namiesto klasického spevu, na aký boli ľudia dovtedy zvyknutí, počuť akési recitovanie a silné basy. Aby toho nebolo málo, v mnohých veršoch sa nachádzajú nadávky. Na Slovensku sa postupne rodí hip-hopový žáner.
V skutočnosti sa však jeho úplne počiatky datujú ešte do konca osemdesiatych rokov. Práve v roku 1989 totiž mladý chalan, ktorý si hovoril David zo Senca, nahral svoj prvý rap so slovenským textom.
„Po niekoľkých vystúpeniach v Bratislave a u nás doma v Senci som inšpiroval ďalších, a v priebehu 2-3 rokov sme mali v Senci asi 10 ľudí, čo rapovali po slovensky. A ako vidíme dnes, pokračovalo to aj ďalej,“ tvrdí David v rozhovore pre Refresher.
Jeden z najväčších míľnikov v histórii slovenského rapu bol práve projekt Zvuk Ulice, ktorý založil David zo Senca a podieľali sa na ňom raperi ako Rytmus (vtedy ešte Pa3k Metamorfolord), či reprezentanti Petržalky ako Rišo zo Žužulety, Kam?Čo?, Provokatéri či L.U.Z.A.
Práve Petržalka sa považuje za Mekku rapového žánru v našich končinách, a to najmä po roku 1995. Len pár skutočných fanúšikov si pamätá na pravidelné rapové akcie ako Podzemie slovenského rapu, ktoré sa konali v petržalskom kultúrnom dome DK Lúky.
Na tomto mieste sa v 90. rokoch udomácnil aj projekt Zvuk Ulice, čo bol jeden z najdôležitejších počinov slovenského hip-hopu. Neskôr z neho vzišli mnohé zásadné rapové mená, inšpirovali sa ním aj mnohé skupiny a interpreti, ktorí sa aktuálne nachádzajú na pomyselnej špičke slovenského rapu.
Z niektorých vtedajších raperov sa už navždy stali ikony tohto žánru a hoci nie každý z nich je ešte stále aktívny, nedá sa im odoprieť, že zásadne ovplyvnili vývoj hip-hopu v nasledujúcich dekádach. My sme sa rozhodli osloviť niektoré legendy slovenského rapu a spýtať sa ich, ako dnes žijú, čomu sa venujú a ako hodnotia súčasný rap.
- Čo aktuálne robí praotec slovenského rapu David zo Senca
- Ako kedysi populárni raperi hodnotia aktuálnu slovenskú scénu
- Prečo sa Bacil hanbí, že bol kedysi súčasťou slovenského rapu
- Čo by na našej scéne privítal Kam?Čo?
- Ako sa MC Erik pozerá z odstupom času na disstrack od Zvuku Ulice
- Koho Rišo zo Žužulety nazýva „preafektovanými ho**mi“
David zo Senca
Praotec slovenského rapu, žijúca legenda, prvý slovenský raper či zakladateľ Zvuku Ulice. Práve takto častujú mnohí pamätníci rapera, DJa či moderátora Davida zo Senca. Davidove pôsobenie sa začalo v roku 1989, kedy vôbec prvýkrát začal rapovať v slovenčine.
„V 90. rokoch robilo hip-hop asi toľko ľudí, čo dnes. Rozdiel je iba v tom, že dnes to o sebe ešte tvrdí aj veľa modeliek. Nie som žiadny nostalgik, ani nikdy neplačem nad tým, čo bolo. Jednoducho, ak je niečo dobré, je to dobré, ak nie je, tak nie je. Na dobe nezáleží,“ tvrdil v roku 2017 pre Refresher.
David v rokoch 1992-1997 zozbieral raperov z celého Slovenska a nahral ich skladby na viacero cédečiek, ktoré niesli názov Zvuk Ulice. Od roku 2001 moderoval niekoľko relácií v rádiách, naposledy šou „Bicie! Trúbky!...a viac!“ na Rádiu_FM, ktorá sa skončila v roku 2017.
Davida sme opäť oslovili a zisťovali, čomu sa aktuálne venuje. „Vylepšujem svoju zbierku hudby, a to isté robím aj pre ostatných,“ skonštatoval. Momentálne sa síce aktívne rapu nevenuje, na hudbu rozhodne nezanevrel. Newschoolových raperov však nepočúva, no dodal, že ak by sa našiel niekto dobrý, vedel by si s ním predstaviť spoluprácu.
„Mám rozrobené nejaké veci, a aj dosť nevydaných nahrávok. Ak na to bude chuť, peniaze a zmysel, určite niečo pôjde von,“ odpovedal David na otázku, či od neho v budúcnosti môžeme očakávať ešte nejaký rapový projekt. Najvýraznejším Davidovým počinom v uplynulej dekáde bol projekt „Vráťme Rep Speť“ spoločne s raperom Kam?Čo?-m. Dvojica sa nazvala Známi Neznámi.
Bacil
Bacilove rapové začiatky siahajú až do roku 1996. V tomto období spoločne s rapermi DNA a Šegym 100 vytvorili rapové zoskupenie s názvom Vandali, k nemu sa neskôr pridal Viktor Hazard. Skupina tak zmenila názov na Drvivá Menšina.
V roku 1999 sa spojili s rapovou skupinou L.U.Z.A. a vzniklo jedno z najlegendárnejších hip-hopových zoskupení – Názov Stavby. Vydali spolu pár albumov a niekoľko rokov spoločne koncertovali. Bacil sa však v roku 2008 rozhodol prejsť na sólo dráhu a vydal svoj prvý sólový album s názvom Poézia Ulice.
Komerčné publikum ho však začalo registrovať najmä v roku 2012, keď sa spojil s raperom Rakbym a vydali spoločný album Abnormal. Nachádzajú sa na ňom skladby ako Ukáž mi lásku či 365 dní, ktoré zaznamenali miliónové videnia. Prvá menovaná skladba dokonca sprevádzala slovenských hokejistov z Majstrovstiev sveta 2012, keď sa im podarilo vybojovať striebro.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo sa Bacil hanbí, že bol kedysi súčasťou slovenského rapu
- Čo by na našej scéne privítal Kam?Čo?
- Ako sa MC Erik pozerá z odstupom času na disstrack od Zvuku Ulice
- Aký aktuálny slovenský raper je podľa MC Erika najlepší
- Koho Rišo zo Žužulety nazýva „preafektovanými ho***mi“