Interrupcie sú na pretrase v parlamente takmer každý rok. Konzervatívci a nacionalisti ich chcú sprísňovať, liberáli obhajujú slobodné rozhodnutie ženy. Toto všetko sa deje aj napriek tomu, že počet umelých potratov klesá.
Zamyslel si sa niekedy nad tým, že ženy, ktoré dobrovoľne podstúpia interrupciu, teda umelé prerušenie tehotenstva, k tomu môžu viesť rôzne motivácie? Že za tým sú hodiny rozhodovania, sklamanie v partnerovi, v rodine, neschopnosť sa o dieťa postarať, uživiť ho...
Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií počet potratov v roku 2019 medziročne klesol. Znížil sa najmä počet umelých prerušení tehotenstva, teda interrupcii.
Zdravotnícke zariadenia zaznamenali v roku 2019 spolu 7 153 umelých potratov. Oproti predchádzajúcemu roku sa ich počet znížil o 197.
Aj napriek pozitívnym štatistikám sa diskusia o sprísnení interrupcii objavuje každý rok v pléne Národnej rady. S iniciatívou prichádzajú konzervatívni aj nacionálni politici.
Na Slovensku je aktuálne legálne podstúpiť dobrovoľné umelé prerušenie tehotenstva do 12. týždňa. V prípade, že je žena alebo dieťa ohrozené na živote, môže interrupciu absolvovať aj neskôr, pričom zákrok prepláca poisťovňa. Zákon platí od roku 1986 a vďaka nemu sme sa relatívne skoro zaradili medzi progresívne, liberálnejšie zmýšľajúce krajiny.
- Ako najčastejšie reagovalo na rozhodnutie žien ísť na interrupciu ich okolie
- Či svoj krok spätne ľutujú
- Čo všetko musí žena absolvovať, aby mohla podstúpiť interrupciu
- Ako vnímajú, že životná situácia, ktorou si prešli, sa dookola premieľa v parlamente
- Prečo je dôležité o interrupciách vôbec hovoriť
Išlo jej o život a hrozilo, že za sebou zanechá ďalšie neplnoleté deti. Urobila to, lebo sa bála, že by sa o nás nemal kto starať. Stále vidím bolesť v jej očiach vždy, keď sa o tom politici, aj úplní laici, bezohľadne bavia.
Romi
Moja mamina bola na interrupcii zo zdravotných dôvodov. Mal to byť môj najmladší súrodenec, no kvôli komplikáciam, ktoré spôsobila nevhodná liečba po predchádzajúcich pôrodoch, sa ocitla vo veľmi rizikovom tehotenstve.
Išlo jej o život a hrozilo, že za sebou zanechá ďalšie neplnoleté deti. Urobila to, lebo sa bála, že by sa o nás nemal kto starať, keďže otcova práca si vyžadovala časté cestovanie.
Ako sa s tým mama vyrovnala?
Roky sa za to odsudzovala a trápila sa sama, ja som sa to dozvedela až nedávno.
Aj napriek mnohým rozhovorom, keď som jej vysvetľovala, že rozumiem že to spravila pre nás a nespravila nič zlé, stále vidím bolesť v jej očiach vždy, keď sa o tom politici, aj úplní laici, bezohľadne bavia. Robia zo žien, čo podstúpili interrupciu vrahyne. Je to pre ňu veľmi citlivá téma.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako najčastejšie reagovalo na rozhodnutie žien ísť na interrupciu ich okolie
- Ako by jednotlivé ženy riešili nechcené tehotenstvo, keby bola interrupcia ilegálna
- Ako po rokoch hodnotia svoje rozhodnutie interrupciu podstúpiť
- Ako vnímajú, že životná situácia, ktorou si prešli, sa dookola premieľa v parlamente