Roztoč glóbus a poďme na to.
Hoci posledných pár týždňov nemôžeme vytiahnuť pomaly ani päty z domu, nie ešte cestovať za hranice Slovenska, možno je práve koronakríza ideálny čas na zlepšenie sa v geografii a nadobudnutie cestovateľských vedomostí.
Okrem toho, že môžeš pozerať dokumenty a listovať bedekre, existuje ešte jeden ideálny spôsob, ako sa niečo nové o svete dozvedieť – cestovateľský kvíz.
Grónsko je s rozlohou 2 166 086 kilometrov štvorcových najväčší ostrov na svete. Aj keď má Austrália rozlohou bližšie ku Grónsku ako napríklad k Južnej Amerike, podľa Encyklopédie Britannica je oficiálne kontinent, takže nemôže byť považovaná za ostrov. V Grónsku žije približne 56-tisíc ľudí, ktorí sú prevažne Inuiti. Ostrov patrí pod správu Dánska.
Ostrovy Malorka, Menorca a Ibiza sú spoločné autonómne spoločenstvo Španielska, ktoré sa nazýva Baleárske ostrovy. Správnym strediskom je mesto Palma de Mallorca.
Tádž Mahal je mauzóleum, ktoré postavil indický mogul Šáhdžahán na pamiatku svojej ženy Mumtázmahal, ktorá zomrela pri pôrode štrnásteho dieťaťa. Jej manžel podľa niektorých historických prameňov za ňou trúchlil dva roky a vraj mu pri tom až zbeleli vlasy. Mauzóleum stavalo vyše 20 000 remeselníkov z celej južnej, strednej a východnej Ázie, dokončené bolo v roku 1648.
Vlajku Zambie tvorí list zelenej farby. V jeho dolnom vlajúcom cípe je umiestnená trikolóra zvislých pruhov vo farbách červenej, čiernej a oranžovej, nad ňou je oranžový orol zo štátneho znaku v realistickej kresbe s roztiahnutými krídlami. Orol je symbolom zambijskej túžby po slobode a znamená aj schopnosť ľudu riešiť problémy krajiny.
Piazza di Spagna čiže Španielske námestie je námestie v Ríme, z ktorého vedie 135 schodov k francúzskemu kostolu Trinita dei Monti. Ich názov sa datuje do roku 1660, keď francúzsky veľvyslanec Étienne Gueffier zanechal v testamente peniaze na výstavbu schodiska medzi námestím a kostolom na oslavu mieru medzi Francúzskom a Španielskom.
Tajine je jedlo, ktoré sa volá podľa nádoby, v ktorej sa varí. Je to hlinená nádoba s výraznou kónickou pokrievkou. Vysoký a kužeľovitý tvar spôsobuje, že kondenzujúca voda pod pokrievkou steká po jej prudkých stenách naspäť k jedlu a udržuje ho pri dlhom dusení stále podliate. O pomalé dusenie pri tajine práve ide. Inak je to zmes mäsa podľa výberu a zeleniny ako mrkva, cuketa, fenikel či patizóny.
Najľudnatejšou krajinou sveta je Čína, má takmer 1,44 miliardy obyvateľov. Za ňou nasleduje India s 1,38 miliardy ľudí. Ostatné krajiny ani zďaleka neprekračujú miliardové čísla, na treťom mieste je USA s 331 miliónmi obyvateľov, za nimi Indonézia s 273 miliónmi a prvú päťku uzatvára Pakistan s 220 miliónmi obyvateľov.
Veľký kaňon je najznámejšia a najväčšia úžina tvorená riekou Colorado v severnej Arizone v Spojených štátoch. Leží v Coloradskej plošine. Patrí medzi najznámejšie prírodné úkazy na svete. Je dlhý 446 km, široký 29 km, hlboký max. 1 800 m. Rozkladá sa na ploche takmer 5-tisíc kilometrov štvorcových.
Modrá lagúna sú kúpele s liečivým bahnom, ktoré sa nachádzajú približne 45 kilometrov od najsevernejšieho hlavného mesta sveta Reykjavíku, v juhozápadnej časti Islandu. Boli vybudovaná uprostred lávového poľa v blízkosti geotermálnej elektrárne Svatseng, ktorá vyrába elektrickú energiu a teplo pre domácnosti v Grindavíku. Voda má celoročne priemernú teplotu od 36 °C do 38 °C.
Taškent je najväčšie mesto Uzbekistanu. Hoci kedysi bol dôležitou zastávkou na slávnej Hodvábnej ceste, v dnešnej dobe sa už ani zďaleka nepodobá na historické klenoty ako Samarkand či Buchara. Je to dôsledok masívneho zásahu do podoby mesta za vlády sovietov. Veľa historických budov v centre padlo za obeť ničivému zemetraseniu v šesťdesiatych rokoch
Austrália je federácia, ktorá sa skladá zo šiestich štátov a dvoch teritórií. Štáty Nový Južný Wales, Queensland, Južná Austrália, Tasmánia, Viktória a Západná Austrália majú vlastné parlamenty aj odlišné pravidlá. Severné teritórium a Teritórium austrálskeho hlavného mesta Canberra funguje viac v závislosti na federálnej vláde. Rozlohou je Austrália šiesta najväčšia krajina na svete a zároveň je aj jediná krajina, ktorá sa rozkladá na celom kontinente. Spadá pod Comonwealth, teda britskú korunu.
Vatikán je najmenší a najmenej zaľudnený sveta. K roku 2020 tam napočítali 801 obyvateľov. Nachádza sa ako malá enkláva v strede Ríma. Vlastné územie Vatikánu zahrňuje Baziliku sv. Petra, Svätopeterské námestie s Apoštolským palácom, priľahlé budovy a vatikánske záhrady.
Hoci najväčší počet budhistov žije v Číne (až 244 tisíc), najväčšie percentuálne zastúpenie na počet obyvateľov majú budhisti v Kambodži - až 96,9% obyvateľov. Na druhom mieste je Thajsko s 93,2% zastúpením, potom Mjanmarsko s 87,9 percentami. Nasleduje Bhután, Srí Lanka a Mongolsko.
Hlavné mesto Katalánska Barcelona je známe množstvom originálnych architektonických stavieb Antonia Gaudího a jeho súčasníkov. K najznámejším patrí chrám Sagrada Familia čo je jeden z najvýraznejších symbolov mesta. V centre je ďalšia Gaudího známa stavba, dom Milla. V parku Guell, odkiaľ je krásny výhľad na celé mesto, sa nachádza múzeum Gaudího a veľa architektonických zaujímavostí.