V septembri minulého roku obvinila vyšetrovateľka Národnej kriminálnej agentúry dvoch plastických chirurgov z obzvlášť závažného zločinu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva. 16. januára ich košický okresný prokurátor obvinenia zbavil.
Doteraz sme si naivne mysleli, že najťažšie je zohnať telefónne číslo na prezidenta, pápeža, alebo napríklad šéfa bordelu v Kežmarku. Chyba. Minulý týždeň sme sa v uliciach metropoly východu presvedčili, že najnedostupnejší v krajine sú momentálne dvaja košickí plastickí chirurgovia.
Bývalý prednosta, dnes už neexistujúcej kliniky plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie univerzitnej nemocnice Róbert Sabovčík a ruský plastický chirurg s doktorátom z Moskvy, ktorý od roku 2011 operuje na Slovensku, Oleg Turkin.
Najprv to márne skúšame na ich bývalom pracovisku v nemocnici. „Obaja lekári po tom škandále museli z našej nemocnice odísť. Z našej kliniky sa stalo oddelenie, pretože tam už neprebieha výučba vysokoškolákov,“ hovorí PR manažérka a hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Luisa Pasteura, Ivana Vaněková.
„K odhaleniu pochybných plastických operácií na klinike došlo v januári 2018. Nemocnica okamžite spustila interné vyšetrovanie a podala trestné oznámenie. Tých dvoch lekárov sme okamžite prepustili."
A pristúpili sme k pravidelnej kontrole operačného plánu. Estetické chirurgické zákroky pre samoplatcov boli až do novembra 2018 pozastavené,“ informuje ma hovorkyňa v malej kancelárii na riaditeľstve nemocnice.
„Momentálne všetky zákroky kontrolujeme na týždennej báze. Náhradu vzniknutej škody 215-tisíc eur si nemocnica určite uplatní v súdnom konaní,“ dodáva Vaněková.
Za štátne a načierno
Neslávne známi lekári Róbert Sabovčík a Oleg Turkin čelili trestnému stíhaniu pre plastické operácie cudziniek v rokoch 2016 a 2017. V septembri 2019 ich vyšetrovateľka Národnej kriminálnej agentúry obvinila z obzvlášť závažného zločinu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva.
Anglicky hovoriace klientky platili v štátnej nemocnici „kešovku“ priamo chirurgom na ruku. Bez vydania platobného dokladu, zatiaľ čo lekári v tichosti využívali nemocničné prostredie, štátne vybavenie a personál. Ceny, ktoré zušľachťovaným klientkám účtovali, boli v porovnaní s oficiálnym cenníkom nemocnice násobne vyššie.
„Výkony neboli dôsledne zaznamenané v zdravotnej dokumentácii alebo v nej boli uvedené fiktívne diagnózy. Neúčtovali sa v súlade s cenníkom, v dôsledku čoho vznikol celkový rozdiel viac ako 215-tisíc eur,“ uviedol hovorca prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
„Poskytovaním platenej zdravotnej starostlivosti sa mala dvojica obohatiť, keďže získané finančné prostriedky neboli náležite účtované v prospech nemocnice, tak ako mali byť“ dodáva policajný hovorca.
Obvinenia im zrušili
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo košický prokurátor zrušil dvom chirurgom obvinenie
- Kde dnes pracujú vyšetrovaní lekári a čo všetko vlastnia
- Ako ich hodnotia ich pacienti a prečo mali problémy už v minulosti
- Kam sa biznis s plastickými operáciami v Košiciach presunul
- Prečo je medicínska turistika s plastickými operáciami stále dobrý biznis