Obhliadnutie za minuloročnou sezónou opäť nesklamalo a patrí k veciam, ktoré by si si v marci mal pozrieť aj keď F1-tku nesleduješ.
Sú preteky Formuly 1 nudné? Ešte pred pár rokmi sa to rozhodne dalo povedať minimálne o spôsobe, akým sa celý seriál prezentoval verejnosti. Pre vedenie a promotérov ako keby existovali iba ľudia priamo na tribúnach pretekárskych okruhov a diváci, ktorí si v nedeľu zapnú priamy prenos na niektorej z televíznych staníc.
Možno preto, že šport ovládal dnes už 89-ročný Bernie Ecclestone, ktorý sociálne siete doslova nenávidel a na internete strávil asi toľko času, ako jeho rovesníci v dôchodkovom veku.
F1-tka začala na YouTube či Instagrame fungovať až v strede roka 2015 a absolútne neprekvapivo odvtedy nazbierala viac než 10-miliónov followerov zložených so starých aj úplne nových fanúšikov.
Vlani preto prišiel ďalší prelomový krok. Vlastný dokument Formula 1: Drive to Survive dostupný na streamovacej službe Netflix, ktorý dostal 28. februára už svoju druhú sériu.
Pointa bola jasná, dostať F1-tku niekam medzi Stranger Things, Narcos, Orange is the New Black alebo House of Cards, na oči vyše 160 miliónom predplatiteľov Netflixu.
Ideálne, aby aspoň malé percento z nich značka zaujala a v budúcnosti si v telke zapli aj preteky alebo dokonca kúpili lístky na niektorú z veľkých cien. A čím viac ich bude z USA, tým lepšie, Formula 1 tu totiž na rozdiel od Európy, či Ázie za ostatnými športami výrazne zaostáva.
Už po prvom Drive to Survive bolo jasné, že sa to podarilo. Samotní jazdci hlásili, že im v marci začali pribúdať tisíce nových fanúšikov a väčšina z nich prišla práve z Netflixu. Vznik druhej série bol preto samozrejmý, rovnako ako jej vypustenie tesne pred začiatkom novej sezóny.
Koncept zostal úplne rovnaký. Tím z Netflixu celý rok obiehal preteky na všetkých kontinentoch a získaval zábery, ktoré potom spojil s tým, čo videli diváci priamo počas živých prenosov.
Drive to Survive je jedinečný v tom, ako dokáže osloviť človeka, ktorý o F1-tke v živote nepočul, aj hard-core nadšenca, ktorý nevynechal jediné preteky vlaňajšej sezóny. Aj keď má ísť o akési obzretie za rokom 2019, priebehu jednotlivých Veľkých cien je venovaný len zlomok pozornosti, doslova pár z 30 až 40 minút každej z desiatich epizód.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo séria zaujme laika aj nadšenca Formuly 1
- Čo všetko bude pre teba nové, aj keď si videl všetky Veľké ceny
- Kde všade boli kamery a mikrofóny Netflixu počas celej sezóny
- Aké zlyhania, kontroverzie, či vypäté situácie tvorcovia zachytili
- Ako to vyzeralo v boxoch počas tragickej nehody jazdca Formuly 2