- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
Kde je hranica medzi skúmaním, fantazírovaním a vykonaním zločinu?
Fascinácia temnou ľudskou stránkou nie je ničím výnimočná. To, že v televízii s napätím sleduješ prípady sériových vrahov ešte neznamená, že máš sám sklony k vraždeniu. U niektorých ľudí však môže fascinácia zločincami prejsť do bodu, kedy si ich mozog kriminálnikov spája so sexuálnym vzrušením. Osoby, ktoré priťahujú zločinci, sa ale vo väčšine prípadov nikdy neodhodlajú k tomu, aby vraždili. No poznáme aj prípady svedčiace o opaku.
- Prečo milujeme príbehy o sériových vrahov
- Kde je hranica medzi zdravým záujmom a nebezpečnou fascináciou
- Ako dokážu vo vzťahu fungovať ľudia, ktorých sexuálne priťahujú zločinci
- Prečo sa tento fenomén vyskytuje prevažne u žien
- O prípade advokátky, ktorá kvôli vrahovi odsúdenému na trest smrti opustila štyri deti a manžela
Pri sledovaní vrážd z pohodlia domova sa cítime bezpečne, no zároveň do nás pumpuje adrenalín
Ľudí odjakživa fascinovala zvrátená stránka nášho ja. Milujeme pozerať horory, čítať príbehy o mafiánoch, či brutálnych sériových vrahoch. Napriek tomu, že takýchto netvorov verejne odsudzujeme, podvedome nás ich životného osudy jednoducho lákajú. Uznávaný forenzný psychológ a súdny znalec Anton Heretik tvrdí, že násilie človeka priťahuje tým, že v nás vyvoláva silné emócie. Fascináciu agresivitou však neoznačil za chorú, ale naopak za prirodzenú.
„To, že sledujeme agresivitu druhých, že čítame o násilí, že pozeráme akčné alebo hororové filmy, alebo aj to, že sledujeme šport, ktorý nie je ničím iným ako ritualizovanou agresiou, je v podstate zástupný spôsob ventilovania vlastnej agresie,“ povedal pre VICE. Azda aj preto majú sérioví vrahovia úspech v knižnej, filmovej či seriálovej tvorbe. Spomeňme si napríklad Dextera Morgana, ktorý v seriáli od Showtime vraždil zločincov, čím v našich hlavách mimochodom efektívne odfiltroval skutočnosť, že aj on sám je vraždiacim monštrom.
Kriminológ Scott A. Bonn poukazuje na to, že sledovanie krimi prípadov z bezpečnej vzdialenosti dodáva do nášho tela adrenalín. Vieme, že pozeráme čosi desivé, ale zároveň si uvedomuje, že sme doma a aktuálne nám nič nehrozí.
Učiteľ kriminológie Dan Rusu tvrdí, že fascinácia záhadami a traumami má v ľudskej kultúre tradíciu. „Zločinecké prípady môžu predstavovať bezpečný priestor, kde si môžeme vytvoriť naše vlastné vnímanie smrteľnosti, ktorá je súčasťou života,“ myslí si.
Okrem toho pociťujeme nutkavú potrebu prísť na motív vraha. „Fascinácia sériovými vrahmi je čiastočne založená na potrebe pochopiť, prečo by niekto robil iným ľudom, ktorí sú pre nich zväčša cudzincami, také hrozné veci,“ nechal sa počut Scott A. Bonn.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čím nás dokážu kriminálnici priťahovať
- Ako dokážu vo vzťahu fungovať ľudia, ktorých sexuálne priťahujú zločinci
- Prečo sa tento fenomén vyskytuje prevažne u žien
- Ako Charles Manson či Ted Bundy zmanipulovali svoje fanúšičky
- Prečo môže byť odsúdený kriminálnik „dokonalým partnerom“