Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
5. marca 2017, 10:03
Čas čítania 0:00
Simon K.

Ortorexia alebo keď ťa zdravý životný štýl pomaly ničí a zabíja

ZDRAVIE POTRAVINY ZDRAVIE
Uložiť Uložené

Príbehy a fakty, pri ktorých budeš žasnúť. Ortorexiou pravdepodobne trpí aj niekoľko ľudí v tvojom okolí.

Poznáš vo svojom okolí ľudí, u ktorých sa ti zdá, že im trošku z toho zdravého stravovania šibe? Možno ide o vážnejšiu vec, ako si vôbec môžeš myslieť. Orto (priamo, správne), rexia (apetít - chuť do jedla). Spolu teda ortorexia. Jedno slovo, ktoré dokáže spôsobiť viacero problémov. Ortorexia je opisovaná ako patologická posadnutosť zdravým jedlom, ktoré neobsahuje pesticídy, herbicídy, konzervačné látky a umelé prísady. Je to strach zjesť čokoľvek, čo nie je "čisté", teda "clean", ako sa už aj u nás udomácnilo. Narozdiel od anorexie tu ľuďom nejde až tak o chudnutie, skôr sa tu rieši pohľad na konzumáciu potravín a celkový životný štýl. Avšak, militantné dodržiavanie takéhoto stravovania môže mať negatívne sociálne dopady a po čase sa môžu začať vyvíjať rôzne nutričné nedostatky vedúce k zdravotným problémom. Príbehy a fakty nižšie sú na zamyslenie a človek pri ich čítaní nerozumie, kam to celé "zdravé stravovanie" môže niekoho zaviesť.

Ortorexia alebo keď ťa zdravý životný štýl pomaly ničí a zabíja
Zdroj: www.vitacost.com
 

Aby sme podporili tento koncept, môžeme si uviesť prípadovú štúdiu 28-ročnej, 1,59 metra vysokej ženy hospitalizovanej kvôli malnutrícii (to je vlastne akási odchýlka od normálneho stavu výživy, ktorá vzniká kvôli nedostatku príjmu živín). Jej hmotnosť? 27 kg. Nie, to nie je preklep. Vo veku 14 rokov mala intenzívne akné, ktoré sa žiadnymi metódami nepodarilo zlepšiť. A tak išla bylinkárovi, ktorý jej odporučil vyhodiť zo stravy všetky tuky (naozaj úžásná rada...). Vo veku 16 rokov obmedzovala rôzne druhy jedál, až sa z nej ako 18-ročnej stala laktoovovegetariánka. Keď mala 24, zo stravy odstránila aj vajcia a mliečne produkty. Jej hmotnosť sa už pohybovala na 43 kilogramoch. To sa jej však stále nepozdávalo, až sa stala raw vegánkou. Jej menštruačný cyklus sa zastavil, jej stav postupne zhoršoval, až bola nakoniec hospitalizovaná.

Odporúčané
Tesco vystavilo v slovenských predajniach šaty, z ktorých si môžeš odstrihnúť. Toto je ich skutočný účel Tesco vystavilo v slovenských predajniach šaty, z ktorých si môžeš odstrihnúť. Toto je ich skutočný účel 22. mája 2024, 14:00

Praktický lekár Steven Bratman začal termín ortorexia používať v roku 1997 a pridal k nemu príponu nervosa. Steven definuje ortorexiu ako "fixáciu na správne jedenie". Okrem toho dodáva, že niektorých ľudí môžeme pokojne označiť ako takých "narkomanov na zdravé jedlá". Jednoducho, v niektorých prípadoch to presahuje všetky hranice a ich posadnutosť zdravým jedlom môže negatívne ovplyvniť ostatné aktivity, záujmy, dokonca i vzťahy a v konečnom dôsledku môže byť tento stav aj fyzicky nebezpečný, keďže do úvahy pripadá anorexia či bulímia. Vo výskume na vzorke 994 ľudí sa spravil záver, že ortorexia má patologické postoje a môže podliehať obsedantno-kompulzívnymi symptómami. O ortorexii sa však stále vedú debaty a niektoré názory sú sporné. Napríklad, Kummer a spol., ktorí sa takisto zaoberali ortorexiou, uviedli, že nejde o nič priamo vedecky podložiteľné, ale skôr výmysel masmédií. Nuž, na ten "výmysel" sa pozrieme v príbehoch o kúsok nižšie. V tejto štúdii, ktorá síce mala isté obmedzenia, čiastočne potvrdili, že ortorexia sa zdá byť častou poruchou potravy a hlavne pre ženy, ktoré denno-denne premýšľajú nad "zdravou a tou správnou" stravou. To sa v konečnom dôsledku môže pretaviť k poruchám príjmu potravy vo všeobecnosti.

Ortorexia alebo keď ťa zdravý životný štýl pomaly ničí a zabíja
Zdroj: https://service.smt.docomo.ne.jp/r4d/web/noauth/blog/160616.html / gettyimages

Nebol to však iba Dr. Bratman, vďaka ktorému sa tento pojem dostal do sveta. Môže za to aj 25-ročná blogerka Jordan. Tá však netušila, kam ju to celé dostane. Jordan bola raw vegánka, ktorá si svoju fanúšikovskú základňu tvorenú desaťtisícmi ľudí vybudovala vďaka ospevovaniu zdravého životného štýlu a vegánskej stravy. Považovala ju za všeliek a najlepší možný spôsob stravovania. Dúfala, že je to správna cesta, ako sa vysporiadať z jej častými žalúdočnými problémami. Spoločne s takýmito rečami a krásnymi fotkami tvorenými zelenými smoothies z kelu, špenátu a chia semienok si budovala základňu fanúšikov a darilo sa jej to. A keď máte desaťtisíce followerov, viete, čo sa stane, že? Oslovila ju vegánska firma, ktorá jej ponúkla extrémne drahé detox produkty zadarmo. Jordan sa teda začala detoxikovať aspoň trikrát do týždňa. Vždy, keď detox ukončila a dala si plnohodnotné (ehm, ehm..) jedlo, jej žalúdočné ťažkosti sa vrátili a vrátili sa vždy o čosi nepríjemnejšie. Myslela si, že detoxy sú cesta a mala by ich robiť pravidelnejšie. Naskočila na kolotoč, v ktorom boli detoxy, hlad, emocionálne jedenie, pocit previnilosti a znova detoxy. Jordan mala stále klapky na očiach a namiesto toho, aby vybočila od vegánstva a skúsila niečo iné, aby sa dala dokopy, začala z jej vegánskej stravy vyhadzovať ďalšie potraviny, ktoré neboli podľa nej až také zdravé a trpela úzkosťou pri jedení jedál.

Jej fixácia len na pár potravín už bola v takom štádiu, že svojim followerom povedala jedno: „Trpím ortorexiou a potrebujem pomoc.“ Keď však takúto vetu vypustila do sveta, okamžite sa jej začali ozývať desiatky ľudí s podobným problémom. Keď sa toho chytili ešte aj iné médiá, nastal poriadny boom a Jordan hovorí o správach, ktorých počet presahoval desaťtisíc.

Odporúčané
Mýty o strese: Pomôže ti poldeci na uvoľnenie či čokoláda na lepšiu náladu? Mýty o strese: Pomôže ti poldeci na uvoľnenie či čokoláda na lepšiu náladu? 19. mája 2024, 9:30

Nutričná terapeutka Dr. Karin Kratina sa špecializuje na liečenie porúch príjmu potravy už 30 rokov a sama hovorí„Ako nutričná terapeutka vidím exponenciálny nárast pacientov s ortorexiou. Každý týždeň mám aspoň jedného človeka s týmito symptómami. Je to vážny problém. Podľa mňa nie je zlé byť vegetariánom či vegánom, ale problém je, že ľudia moralizujú jedenie, hmotnosť, jedlo a cvičenie.“ 

Ortorexia alebo keď ťa zdravý životný štýl pomaly ničí a zabíja
Zdroj: foodnetwork.sndimg.com

Ďalšia blogerka, vegánka Ella, ktorej Instagram sa pýši viac ako miliónom followerov nám všetkým núka myšlienku, že jedením zdravo sa budeme cítiť super. Pri tomto tvrdení by som nebol proti, pretože tu takáto spojitosť istotne je, ale zároveň sú tu ľudia, ktorí to celé zoberú doslovne, 4x nafúknu a z hashtagu #eatclean si spravia obraz nad posteľ. Krásne sýtofarebné fotografie chutného špenáto-uhorko-kapustového šejku možno vyzerajú dobre na monitore, ale mnohí padnú do pasce a berú extrémne obmedzovanie sa na zdravú stravu do hrste a jedlo je odpoveď na všetko. Teda, zdravé jedlo, samozrejme. Sú to otroci jedla, veľakrát emocionálne aj fyzicky vyčerpaní. Ich život žijú často len na sociálnych sieťach a sami seba sa snažia presvedčiť, že dva kusy mrkvy so sójovým chlebom sú tak úžasným a zdravým jedlom. Všetci dobre vieme, akí sú ľudia. „A… ale.. veď ona také pije a vyzerá úžasne“ , a tak začnú piť zelené smoothies, pridávať ich na Instagram a ľavá polovica mozgu kričí hlad, pričom práva polovica vymýšľa fit hashtagy na Instagram.

Ortorexia alebo keď ťa zdravý životný štýl pomaly ničí a zabíja
Zdroj: tumblr.com

Ďalším pekným smutným príkladom je aj Kaila. Ortorexiou trpela 10 rokov, no nikto jej reálne nevedel pomôcť a spoločnosti ju odbíjali, pretože netrpela príznakmi anorexie a niečo také ako ortorexia na oficiálnom zozname nie je. Kaila jedla tak zdravo a obmedzujúco, až bola veľmi chorá. A ako bonus stratila menštruačný cyklus. To by bolo ešte v poriadku (nie, nebolo), ale Kaila musela zápasiť aj s niekoľkými záchvatmi depresie a cudzie jej neboli ani samovražedné myšlienky. Po mnohých rokoch utrpenia sa dostala k Dr. Bratmanovi a objavila pojem ortorexia. A to jej pomohlo. Zistila, že tade cesta nevedia a je potrebné zmeniť svoje zmýšľanie a postoj ku strave.

Odporúčané
Dana prekonala anorexiu: Stratila som menštruáciu aj chuť na sex. Spúšťačom boli poznámky o mojich stehnách a Instagram Dana prekonala anorexiu: Stratila som menštruáciu aj chuť na sex. Spúšťačom boli poznámky o mojich stehnách a Instagram 12. mája 2024, 12:30

Podobný prípad sa stal aj v roku 2013. Ďalšia fanúšička zdravého životného štýlu chcela schudnúť 5 kíl, objavila Paleo stravovanie a dúfala, že to je tá správna cesta, ktorá jej pomôže schudnúť a ešte k tomu bude čerpať všade písané výhody z tohto štýlu stravovania. Nepomohla. Síce schudla, ale Paleo životný štýl sa razom pretransformoval na posadnutosť jedlom a konzumovala iba zeleninu, kokosový olej a chudé mäso. Ľudia, ktorí ju dlho nevideli, jej začali hádzať komplimenty, ako skvelo vyzerá. Tých komplimentov začalo byť viac a bola na nich doslova závislá. Bála sa akéhokoľvek iného jedla a začala sa vyhovárať, keď ju spolubývajúce volali na čínu. „Si blázon, jedna Wonton polievka ťa nezabije“, hovorili jej... Čo však nevedeli je, že taká polievka obsahovala aj diabla s názvom pšenica. No a zháňať exorcistu asi nikto nechcel, preto vždy podobné pozvania odmietla. Vyčerpaná pod ťarchou svojho vlastného šialenstva mala záchvaty úzkosti a nakoniec sa šla liečiť. Terapeut jej diagnostikoval OCD, no ona pokračovala striktnou Paleo stravou, komplimenty ju zahrievali pri srdiečku a neustále mala záchvaty úzkosti.

Vidíte, že posadnutosť zdravou stravou je tu medzi nami a trpia tým mnohí ľudia, či už sú to muži, ale predovšetkým ženy. Už sa ani nečudujeme, keď v rámci nášho Fitcult Coachingu dostávame v objednávke v mnohých prípadoch dodatok, že ona má taký a onaký zdravotný problém a takisto sa nečudujeme, keď je prekvapená, že do stravy vieme zakomponovať takmer čokoľvek, samozrejme v rámci možností a cieľov. Myslím si, že ortorexiou trpia aj niektorí tvoji kamaráti, pretože je stále veľa ľudí, ktorí sa na celodenný výlet s partiou nevyberú, pretože ich kulturistická tilapia na vode bez soli s brokolicou každých 90 minút má prednosť. Ľudia, pochopte aspoň základy výživy a vedzte, že kuracina so zeleninou nie je jediná cesta. A správne by daná veta bola aj bez toho slova jediná. Sme ľudia a zdravý životný štýl by malo byť niečo, čo nás robí šťastných a nie, že sa z nás stanú hlúpi otroci jedla.

Bavia ťa články na Fitculte a chceš vedieť, prečo využiť aj náš Online Coaching, resp. poradenstvo? 10 dôvodov nájdeš v tomto článku a zistíš, že možno toto je konešne pre teba tá správna spolupráca, ktorú hľadáš a potrebuješ. Ak chceš, môžeš sa stať aj Premium užívateľom, podporiť našu prácu a získať ešte viac faktov a zaujímavostí.
Domov
Zdieľať
Diskusia