Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
25. októbra 2019 o 20:25
Čas čítania 0:00
Alexandra Murajdová

Vedci tvrdia, že cigarety s filtrami by sa mali úplne zakázať. Fajčiarom nepomáhajú a ničia životné prostredie

NEWS CIGARETY
Uložiť Uložené

Najprv sa hovorilo, že by filtre na cigaretách mali znižovať riziko rakoviny. Ukázalo sa však, že to nie je pravda.

Vedci požadujú celosvetový zákaz cigariet s filtrami. Tvrdia, že nie sú vôbec bezpečnejšie, ako cigarety bez filtrov. Okrem toho sú ohorky jednou z vecí, ktoré našu planétu znečisťujú zo všetkého najviac, informuje Gizmodo.

Filtrované cigarety prišli na trh v 50-tych rokoch 20. storočia a sú vyrábané predovšetkým pomocou syntetického plastu. Zo začiatku sa uvádzalo, že vďaka takýmto filtrom budú ľudia vystavení omnoho menšiemu množstvu chemikálií, čo bude viesť k zmenšeniu rizika rakoviny.
 

Vedci tvrdia, že vláda by mala úplne zakázať cigarety s filtrami. Fajčiarom nepomáhajú a ničia životné prostredie
Vedci tvrdia, že vláda by mala úplne zakázať cigarety s filtrami. Fajčiarom nepomáhajú a ničia životné prostredie Zdroj: pixabay

Ukázalo sa však, že filtre zas tak veľa vecí nezmenili a vedci sa začali obávať, že dokonca riziko rakoviny zvyšujú. Aj keď filtre blokujú niektoré väčšie častice dechtu a chemikálii, tie menšie prenikajú do pľúc ešte hlbšie. Filtre dokonca ľudí povzbudzujú k tomu, aby naraz vdychovali viac dymu, pretože cigarety s filtrom sú menej dráždivé, no človek chce cítiť to, čo cítil pri potiahnutí cigarety bez filtru.

Vedci upozorňujú, že problém cigariet je oveľa väčší, než je zdravie jednotlivcov. Žijeme totiž vo svete, ktorý je zahltený plastom a cigaretové filtre tento problém iba zhoršujú
 
Vedci z Londýnskej školy hygieny a tropickej medicíny prišli k záveru, že vláda by mala filtre úplne zakázať. Argumentujú tým, že nijakým spôsobom nepomáhajú fajčiarom a k tomu ešte aj vo vysokej miere ubližujú životnému prostrediu.

Odporúčané
Zákaz predaja ochutených e-cigariet ohrozuje všetkých výrobcov. Šéf firmy Juul odstupuje Zákaz predaja ochutených e-cigariet ohrozuje všetkých výrobcov. Šéf firmy Juul odstupuje 26. septembra 2019 o 10:22

„Plastové ohorky z cigariet sú najbežnejším odpadom po celom svete. Verejnosť je vo veľkej miere pobúrená množstvom plastového odpadu, ktorý produkujú spoločnosti ako je McDonald´s, alebo Starbucks a s mnohými obmedzeniami súhlasia,“ hovoria. Európska únia má v pláne regulovať množstvo plastov na jedno použitie, ako napríklad slamky, no obmedzenia sa žiadnym spôsobom nedotýkajú cigariet, s čím vedci nesúhlasia.
 
Píšu, že si uvedomujú, že zrušenie cigariet s filtrom by bolo zásadné, keďže väčšina cigariet je vyrábaná práve s nimi. Tvrdia však, že by to nebolo prvýkrát, čo by vláda dramaticky zakročila proti tabakovému priemyslu. Všetky výraznejšie kroky viedli k zníženiu počtu fajčiarov a tvrdia, že možno práve zákaz filtrov by mohol viesť k ukončeniu fajčenia ako takého. 

Odporúčané
India zakázala elektronické cigarety, zatiaľ čo v krajine ročne umiera viac než 900-tisíc ľudí kvôli fajčeniu tradičných India zakázala elektronické cigarety, zatiaľ čo v krajine ročne umiera viac než 900-tisíc ľudí kvôli fajčeniu tradičných 18. septembra 2019 o 14:27

„Kedysi bola aj predstava toho, že na cigaretách budú upozornenia, či fotografie toho čo cigarety s ľudským telom robia neprijateľná,“ tvrdia. „Možno je čas na podobný radikálny krok, ktorý upevní väzby medzi životným prostredím a ľudským zdravím, čo bude viesť k všeobecnému dobru celej našej planéty.“

Domov
Zdieľať
Diskusia